Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Zmiana body lub szkła.

Mieszany widok

  1. #1

    Domyślnie Zmiana body lub szkła.

    Witam, doradźcie proszę w następującej kwestii - otóż działam (głównie portret) na canonie 1000d i 50mm 1.8, jednak zachciało mi się zmian i tu moje pytanie...czy brać się za zmianę body (mam na myśli 6d) plus ta 50-tka, czy dokupić szkło (tutaj myśle o sigmie 35 1.4). Może macie jeszcze jakieś inne propozycje?? Z góry dzięki !

  2. #2
    Uzależniony Awatar trothlik
    Dołączył
    Sep 2004
    Wiek
    46
    Posty
    782

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Gdybym był na twoim miejscu to kupiłbym se szkło. I bym celował w 85mm albo 135mm. Tylko dlatego że ani 35 ani 50 mi nie służy. W drugiej kolejności puszka. Chociaż wiem że 1000D i 6D to przepaść i pewnie sporo ludzi poradzi ci żeby najpierw wziąć puszkę.
    trothlik
    "Nie istnieją różnice prócz różnic stopni między różnymi stopniami i brakiem różnicy. To znaczy w przekładzie na ludzki język: któż teraz nie pije".

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    No i ja bym właśnie wziął 6d i 50mm. Klasyka.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Wszystko zależy od tego jakie portrety robisz. Podstawowa sprawa: w domu, czy w plenerze? Jakie kadry? Portret to dla Ciebię tylko głowa i ew. ramiona, czy plan amerykański też?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    ... Klasyka.
    Do czego? Do portretu?????

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Do czego? Do portretu?????
    Do fotografii. Czy pytajacy szuka sprzętu tylko do portretu?

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    Do fotografii. Czy pytajacy szuka sprzętu tylko do portretu?
    Przeczytaj pierwszy post w wątku.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Przeczytaj pierwszy post w wątku.
    Przeczytałem. Głównie portret nie oznacza tylko portret. Zestaw ff+50 mm jest uniwersalnym i dającym pole do dalszego rozwoju rozwiązaniem.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Wszystko zależy od tego jakie portrety robisz. Podstawowa sprawa: w domu, czy w plenerze? Jakie kadry? Portret to dla Ciebię tylko głowa i ew. ramiona, czy plan amerykański też?

    --- Kolejny post ---



    Do czego? Do portretu?????
    W zasadzie wszystko z wyżej wymienionych opcji po trochu.

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Cytat Zamieszczone przez Shaunparker Zobacz posta
    W zasadzie wszystko z wyżej wymienionych opcji po trochu.
    No to podstawą bedzie 50, 85 i 135 lub 200mm na pełnej klatce. Na cropie będzie to odpowiednio 35, 50 i 85 lub 135mm. Która wersja będzie tańsza? To zależy jak podejdziesz do tematu.

    Poza ogniskową liczy się jeszcze jasność obiektywu, Wieksza jasnośc umożliwia lepsza separację osoby portretowanej od tła.

    Dla mnie zestawem o optymalnym stosunku możliwości, wyygody i ceny jest pełna klatka + 50/1,8 + 85/1,8 + 135/2 lub 200/2,8. Teraz zaczynają się schody. Jeśli będziesz chciał dość dokładnie odtworzyć możliwości tego zestawu na cropie, to musisz kupić 35/1,4 + 50/1,2 + 85/1,2 lub 135/2 i wpadasz w kosmos cenowy, tzn. zestaw cropowy może się okazać droższy od pełnoklatkowego (oba z korpusami).
    Możesz sobie odpuścić trochę jasności i zgromadzić na cropie 35/1,4 + 50/1,8 + 85/1,8 i taki zestaw będzie zdecydowanie najtańszy. Wybór należy do Ciebie.

    Jeśli chcesz teraz kupić coś niedrogiego, co najbardziej wpłynie na Twoje zdjęcia, to ja bym brał 85/1,8. Nadchodzi wiosna, czyli początek sezonu plenerowego, a w plenerze to szkło będzie moim zdaniem bardziej przydatne do portretów niż 35 i jeśli kiedyś wymienisz korpus na pełnoklatkowy to ono nadal będzie bardzo przydatne.

    Jeśli portrety są priorytetem, ale brakuje Ci szerokości do innych zdjęć, to wystarczy Ci jeszcze kasy na kit w wersji STM.
    Ostatnio edytowane przez fret ; 02-04-2018 o 13:39

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2016
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    25
    Posty
    57

    Domyślnie Odp: Zmiana body lub szkła.

    Masz jakieś inne szkła (lub dostęp do nich np. za sprawą znajomych) poza 50/1.8? Najlepiej jakbyś miał dostęp do czegoś pokroju 18-135mm - porób zdjęcia na "stałkowych" ogniskowych (35, 85, 100, 135 itp.) i zobacz, które Ci najbardziej odpowiadają. Chyba że właśnie tak zrobiłeś i stąd decyzja o 35/1.4. Jeśli nawet po zakupie szkła planujesz w względnie bliskiej przyszłości przejść na FF, pamiętaj o współczynniku cropa - czyli jeśli np. te 50mm teraz Ci bardzo pasuje, to celuj w 85mm.
    Co do puszki, ja w takiej sytuacji zastanawiałbym się nad 200D - przeskok jakościowy względem 1000D powinien być co najmniej zauważalny, a przy takiej cenie może starczy zarówno na body, jak i nowy obiektyw. Tylko warto wziąć pod uwagę, że 200D nawet od 1000D jest minimalnie mniejszy, więc dobrze byłoby wcześniej przynajmniej w sklepie pomacać i zobaczyć, jak leży w dłoni.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •