Strona 184 z 189 PierwszyPierwszy ... 84134174182183184185186 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 831 do 1 840 z 1882

Wątek: Canon EOS R5

  1. #1831
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Kurpś Zobacz posta
    Dzięki za informację. A próbowałeś kalibrować tę puszkę pod twoje szkło ? Rozumiem że nie był to problem front/back focus ?

    Jeśli jest to rzeczywiście wina że szkło nie daje rady to pewnie będzie to także dotyczyło mojej stałki bo ona chyba jeszcze satrsza jest niż ta L w zoomie
    Bezluster się nie kalibruje. Ale Twoja stałka może dać radę, bo stałka, z zasady jest ostrzejsza niż zoom

    Teraz dopiero załapałem, że w poprzednim poście akurat zacytowałeś moje zdanie

  2. #1832
    Początki nałogu Awatar Diabeł
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Płock
    Wiek
    53
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Kurpś Zobacz posta
    Aha czy jeżeli nie przedłużam sobie obiektywu stosując crop to lepiej mieć większą matrycę.
    Czy w takim razie uda mi się uszukać system jeżeli zamiast robić crop w LR czy PS to w R5 przepnę tryb pracy na APSC, Jeśli nie to chyba pozostaje kupić jakąś starą używkę 600 L kiedyś.
    Moim zdaniem ten crop w R5 nie najlepiej działa, tak jak by autofocus sie gubił, duża ilość zdjęć nie trafionych. Kombinowałem z tym na różnych szkłach, głównie stałki przez przejściówkę i jeden obiektyw RF 70-200, ze wszystkimi równie liche efekty miałem.

  3. #1833
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 084

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    ogólnie im gęstsza matryca tym stawia większe wyzwania optyce
    stare szkła, te sprzed 15 i więcej lat miały to do siebie, że przeważnie trzeba je było przymykać, wyjątkiem była część Lek, jak np. 70-200 f4 IS.
    akurat 400/5.6 ma bdb ostrość i z tego co widzę u Juza to z R5 czy 5DmkIV to szkło radzi sobie całkiem dobrze, choć nie znalazłem fot w pełnej rozdzielczości. Myślę, że możesz spać spokojnie. Tylko uwaga na szybkostrzelność, bo na R6/R5 nie będziesz miał z tym szkłem 20fps, tylko max kilka/sek.
    https://www.juzaphoto.com/statistich...m=ricerca&l=en
    Ostatnio edytowane przez cauchy ; 29-01-2024 o 22:30
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  4. #1834
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    44

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Bezluster się nie kalibruje. Ale Twoja stałka może dać radę, bo stałka, z zasady jest ostrzejsza niż zoom

    Teraz dopiero załapałem, że w poprzednim poście akurat zacytowałeś moje zdanie
    No właśnie. Jeśli chodzi o moją stałkę to mam wrażenie że jkskoś nie zachwyca ostrością. ściągnąłem sobie parę jpgów i obejrzałem na 100% robione 400 i 70D aparaten co mój i moje fotki są jakieś mydlane.
    Czy mógłbym do kogoś mieszkającego w Wawie podskoczyć aby obejrzał fachowym okiem moją 400 setkę ? Bo już sam nie wiem czy łapy mi się trzęsą czy coś jest nie tak ze szkłem ?

  5. #1835
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    769

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Kurpś Zobacz posta
    Czy to prawda , że przy gęściej upakowanej matrycy np 45 ciężej utrzymać ostrość ?

    I jeszcze tylko jeden cytat jednego z Kolegów z sąsiedniego wątku "R5 szkło (EF 100-400) bez przymknięcia do f 8-11 nie dawało po prostu rady z rozdzielczością. Cały dzień focenia na pokazach praktycznie poszło do kosza.
    Nie miałem w rękach wersji mk 2 100-400 ale wiem od znajomych, że jest dużo ostrzejsza, więc pewnie tego problemu n mk2 nie ma.

    Czy mógłby ktoś wyjaśnić o co chodzi , że szkło nie wyrabia z rozdzielczością ?
    M co pawdaam stałkę 400 5,6 ale też EF.
    Czy to by oznaczało że stare L-ki MK1 EF są do bani przy R5 ?
    Zdecydowanie trudniej na matrycy pokroju Canona R5 utrzymać ostrość. Niestety taka matryca wymaga zastosowania odpowiedniego obiektywu, który przy kadrowaniu, cropowaniu itp. będzie nadążał za rozdzielczością matrycy. Sam się o tym przekonałem...

  6. #1836
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    44

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Hmm, to może być przyczyna czemu w ostatnich latach taki wysyp starych elek na sprzedaż, mimo że te nowe teleobiektywy R o długich ogniskowych są strasznie ciemne to mam wrażenie że ludzie się na nie przesiadają.

  7. #1837
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Kurpś Zobacz posta
    Hmm, to może być przyczyna czemu w ostatnich latach taki wysyp starych elek na sprzedaż, mimo że te nowe teleobiektywy R o długich ogniskowych są strasznie ciemne to mam wrażenie że ludzie się na nie przesiadają.
    No ale ten mój 100-400 bez problemu dawał radę z R6 Było tak samo ładnie jak dobrze jak z 6d

  8. #1838
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 374

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Po pierwsze, mantra że w bezlusterkowcach nie jest potrzebna mikrokalibracja AF jest propagandą głoszoną na tym forum przez użytkowników pełnoklatkowych korpusów R, a nie jest prawdą objawioną, albowiem np. Nikon w swoich bezlusterkowcach, np. w Z8, wprowadził mikrokalibrację.
    Korpusy FF systemu RF mają tę kwestię lepiej dopracowaną, niż APS-C systemu RF.

    Wszelkie testy nie potwierdzają stuprocentoej celności AF w aparatach bezlusterkowych obojętnie jakiego producenta i obojętnie jakiego modelu.

    Ja mam APS-C R7, który notorycznie ostrzy w Back Focus i mikrokalibracja by mu się przydała, bo qrvicy dostaję nawet z EF 100-400L II, a zanim mnie on wykończy, to może jeszcze sprawdzę w bieżącym życiu, czy skalibrowany w stacji dokującej Tamron 100-400 przypadkiem nie będzie działał lepiej od tej L-ki, której skalibrować się w korpusie nie da.

    Jeżeli się robi fotografię przyrodniczą to zawsze się zdjęcia najpierw ogląda w widoku 100% pikseli, a użyteczne pełne kadry, które można zmniejszyć, aby pozbyć się szumów i nieostrości, zdarzają się raczej od święta.

    W widoku 100% pikseli zawsze mniej upakowana matryca da mniej zaszumiony i bardziej klarowny, oraz ostrzejszy obraz, jeżeli się będzie porównywało motywy o takiej samej wielkości w pikselach, a dostępne w Internecie porównywarki raczej nie spełniają tego warunku. Bardziej się one skupiają na całym kadrze, kontraście ogólnym, i oddaniu barw.

    Po drugie, rozdzielczość obiektywu jest parametrem tym bardziej istotnym, im gęstsza jest matryca, a wrażliwość na nieostrość ruchową też jest uzależniona od gęstości matrycy wprost proporcjonalnie.

    Po trzecie, różnica pomiędzy pełną klatką a APS-C pod względem głębi ostrości i tzw. plastyki obrazu wystąpi dopiero przy zastosowaniu na FF dłuższej o współczynnik kropa ogniskowej, niż na APS-C. Jeżeli to będzie ten sam obiektyw i na FF, i na APS-C, to żadnej takiej różnicy nie będzie, a tylko obraz z APS-C będzie miał zazwyczaj więcej pikseli, a jeśli rozdzielczość obiektywu na to pozwoli, to także więcej szczegółów, a jeśli obiektyw nie wykorzysta rozdzielczości matrycy, to nie wyprodukuje tak ostrych obrazów na APS-C, jak to da radę zrobić na FF. Kliniczne przypadki takich obiektywów, to np. Sigmy 150-600C i S, a także Canon EF 100-400L Mk I przy 400 mm.

    Po czwarte, mam właśnie świeżą wiadomość od kumpla dysponującego SONY A7 III i FE 200-600. Otóż wg niego, przy włączeniu trybu APS-C, otrzymuje wyraźnie ostrzejsze obrazy, niż w trybie FF. Wskazywało by to na przestawianie układu stabilizacji w obiektywie na tryb większej czułości z racji relatywnego zwiększenia ogniskowej.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  9. #1839
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 028

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Po pierwsze, mantra że w bezlusterkowcach nie jest potrzebna mikrokalibracja AF jest propagandą głoszoną na tym forum przez użytkowników pełnoklatkowych korpusów R, a nie jest prawdą objawioną, albowiem np. Nikon w swoich bezlusterkowcach, np. w Z8, wprowadził mikrokalibrację.
    Coś może być na rzeczy. Ustawianie ostrości w obiektywach EF przy użyciu czujników fazowych, czy to na matrycy jak w bezlustrach czy w lustrzankach nie jest takie oczywiste. Aparat Canona zanim pokręci soczewkami już oblicza na podstawie danych z czujników fazowych o ile obrócić silnikiem AF. A jak nie może obliczyć to zaczyna tzw. "Focus Hunting". Teoretycznie po pokręceniu na właściwe miejsce powinien zrobić kontrolę i ewentualnie poprawić, ale może nie zawsze poprawia w przypadku szkieł EF. Może w przypadku nowszych szkieł EF albo szkieł RF jest większa precyzja mechanizmów? A może jak uzna, że ostrość mieści się w jakimś założonym krążku rozproszenia dla danej konstrukcji obiektywu to nie poprawia - tego Canon raczej nie zdradza.
    1DX + 50L

  10. #1840

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    W dodatku trzeba pamiętać, że w wypadku dual pixel AF różnica fazy jest mniejsza niż w wypadku dedykowanego czujnika AF. Potrzeba większej mocy obliczeniowej, żeby to odpowiednio wyliczyć i pewnie łatwiej o błąd. Gdzieś czytałem że na samym końcu wykonywany jest jeszcze normalny pomiar kontrastowy - ale nie bardzo pamiętam czy dotyczyło to Canon'a.
    Zapewne obiektywy R są lepiej przystosowane do DPAF niż obiektywy EF.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

Strona 184 z 189 PierwszyPierwszy ... 84134174182183184185186 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •