na chlopski rozum nic nie wydywagujesz madrego.
im wiekszy format matrycy / blony - tym lepsza jakosc obrazu.
im wiekszy format matrycy tym wymagana wieksza srednica soczewek.
soczewka o srednicy 8 mm pokryjesz matryce komorki ale nie pokryjesz matrce 24*36 mm.
tzn teoretycznie da sie , ale taki obraz bylby bardzo ciemny .
Ciemny obraz oznacza maly odstep sygnal/szum , czyli szum bedzie wiodczny - niska jakosc obrazu
mala srednica oznacza duza dyfrakcje czyli niska rozdzielczosc.
Jak myslisz dlaczego teleskopy maja duza srednice?
Obiektyw wykonany w tej samej technologi o tej samej rozdzielczosci wzglednej aby dac ten sam kat widzenia na matrycy duzej przy tej samej jasnosci co na matrycy malej musi miec wieksza srednice. Rozdzielczosc calkowita , czyli ilosc informacji , czyli jakosc bedzie wyzsza.
Z tym ze pytajac o jakosc obiektywu nie pytamy o jego srednice.
istnieje na pewno jakas korelacja pomiedzy jakoscia odwzorowania obiektywow a ich srednica , ale ona ma raczej charakter statystyczny.
Im wieksza ogniskowa tym wieksze powiekszenie tzn obiekt jest skanowany z wieksza czestoscia.
wieksza ogniskowa przy tej samej jasnosci oznacza z definicji wieksza srednice ( zrenicy wejsciowej , oczywiscie niekoniecznie srednice gwintu mocowania filtra ).
obiektywy o duzej i malej srednicy moga miec te sama rozdzielczosc wzgledna np 50 lp/mm - ale z tego wiekszego na wiekszej matrycy dostaniemy wieksza calkowita liczbe lini.
jakosc obrazu bedzie wiec lepsza.
rozdzielczosc wzgledna nie zalezy az tak bardzo od srednicy ( zalezy tak jak zalezy od dyfrakcji zmieniajacej sie ze srednica), ale calkowita rozdzielczosc odwzorowania zalezy juz w stopniu znacznym.
na chlopski rozum to mozna sobie wyobrazic tak , ze przez mala dziure wpada mniej swiatla. swiatlo to fala elektromagnetyczna niosaca informacje.
" mniej tych fal" oznacza miej informacji - a im mniej informacji tym gorsza jakosc obrazu. Ale to tylko rzeczywiscie " na chlopski rozum"
Gdyby rozdzilczosc nie zalezala od czestotliwosci fali a soczewka nie powodowala zadnych zaburzen w rozchodzeniu sie swiatla ( tzn nie pochlaniala swiatla , byla wykonana z materialow o bardzo niskiej dyspersji oraz nie wystpowala dyfrakcja) , wowczas wielkosc soczewki nie mialaby znaczenia. Ale tak nie jest i nie bedzie.