Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 103

Wątek: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Thumbs up 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami napiszę parę słów na temat porównania następujących obiektywów:

    Tamron 150-600 5-6.3 VC USD
    Sigma 150-600 5-6.3 C OS HSM

    Jak same parametry sugerują są to bliźniacze konstrukcje. Tamron na naszym rynku pojawił się rok temu, jego cena wynosi 4490 zł (cena sugerowana), zaś Sigma to nowość, jej cena została skalkulowana na 4690 zł. Różnica w cenie pomijalna można by rzecz. Nie zapominajmy, że istnieje również wersja Sport Sigmy, która kosztuje kolejne 3000 zł więcej. Obiektyw o tych samych parametrach, jednak lepszej i trwalszej budowie i według producenta o lepszej optyce i szybszym AF.

    Skupiam się jednak na dwu tańszych pozycjach, bo jak sądzę obiektywy te znajdą szersze grono wielbicieli niż droższa Sigma (a może się mylę?).

    Zacznijmy od porównania budowy obydwu obiektywów.


    Gabarytowo same obiektywy są bardzo zbliżone. Nieco większą osłonę przeciwsłoneczną ma Tamron, przez co finalnie jest dłuższy. Jeśli zaś chodzi o wagę obiektywów (netto z założoną osłoną) to wygląda ona jak poniżej:


    Lżejszy o ok. 110 g jest jak widać Tamron. Co przy wadze prawie 2 kg nie robi jakiejś większej różnicy. Moim zdaniem większe znaczenie ma tutaj wykończenie obydwu obiektywów. Zdecydowanie faworyzuję tutaj Tamrona, ponieważ sprawia wrażenie bardziej solidnego a cała jego powierzchnia jest pokryta porowatą fakturą - można się domyślić, że jest mniej podatny na zarysowania, bo Sigma jest wykonana z zupełnie gładkiego plastiku. Nie wiem, jaki był też zamysł konstruktorów Sigmy projektujących pierścień do manualnego ostrzenia. Jest on bardzo wąski, na dodatek schowany za wystającym panelem z przełącznikami, co sprawia że operowanie nim jest właściwie zupełnie niekomfortowe. Widocznie producent postawił na ostrzenie AF..


    Jeśli chodzi zaś o wspomniany AF, to pewnie zbyt mało spędziłem czasu z tymi szkiełkami, żeby wskazać zwycięzcę. Tamron ma delikatnie szybszy AF (jeśli w Sigmie ustawimy przez USB dock priorytet szybkości silnika to różnica maleje do ułamka sekundy i jest wręcz niezauważalna, na ustawieniach domyślnych różnica w szybkości obrotu pierścienia do końca zakresu i z powrotem wynosi aż 50% na korzyść Tamrona). To samo tyczy się stabilizacji. Na ustawieniach domyślnych wyraźnie lepsza (w wizjerze) jest stabilizacja Tamrona, a po pogrzebaniu w ustawieniach Sigmy można doprowadzić ją do stanu używalności. Niewątpliwą zaletą Sigmy jest tryb panoramowania który powoduje, że jest ona wyraźnie skuteczniejsza w śledzeniu ruchomych obiektów niż Tamron. Co nie znaczy, że tym drugim nie da się panoramować. Jeśli zaś o zdjęcia bardziej statyczne - tutaj trafialność w obydwu przypadkach była bardzo wysoka.



    Optyka... Czyli to , o czym naczytałem się najwięcej. Zarówno o tym, jak to Tamron jest lepszy, ale i jak jest gorszy od konkurentki. Jako, że miałem do dyspozycji tylko po jednym egzemplarzu musiałem oprzeć się tylko na wynikach z tych właśnie sztuk. Chociaż zakładam, że można trafić gorsze egzemplarze zarówno jednego jak i drugiego. Gorsze - bo te, które miałem są naprawdę bardzo dobre. Zarówno Tamron jak i Sigma w wersji C naprawdę produkują ostre obrazki w całym zakresie ogniskowych. Różnice w centrum kadru właściwie pomijalne, podobne kadry raz wychodziły mi ostrzejsze z jednego, raz z drugiego, ale suma summarum optycznie są praktycznie nie do odróżnienia. Na samym brzegu kadru odrobinę lepiej wypada Sigma, ale też nie jest to jakaś ogromna różnica.



    OSTROŚĆ W CENTRUM KADRU
    http://www.kubacichocki.pl/test/sigm...0c/ostrosc.jpg


    OSTROŚĆ NA BRZEGU KADRU PRZY 600mm
    http://www.kubacichocki.pl/test/sigm...rosc_brzeg.jpg



    Rozmycie tła - tutaj można doszukać się większych różnic - tłow Sigmie jest nieco bardziej "kremowe" podczas gry w Tamronie jest bardziej "nerwowo". Jeśli zaś chodzi o pokrycie kadru z bliska i daleka - jest ono identyczne dla wszystkich ogniskowych w obydwu obiektywach. Nie ma tutaj wyraźnego efektu "focus breathing" a jeżeli jest, to obydwa obiektywy mają identyczny.





    Krótkie podsumowanie:

    Tamron:
    + lepsze wykończenie
    + odrobinkę lżejszy
    + większa stopka w uchwycie statywowym - łatwiej się ją chwyta w dłoń
    + 5 lat gwarancji PL
    - konfiguracja AF tylko w aparacie (jeśli jest dostępne) lub w serwisie
    - brak futerału

    Sigma:
    + tryb panoramowania w stabilizacji
    + lepsze wyposażenie (futerał, pasek do futerału i obiektywu oraz gumowy pierścień do założenia zamiast uchwytu)
    + konfigurowany przez USB Dock (AF, stabilizacja)
    + odrobinę lepsza ostrość na brzegach kadru
    - gładki plastik na obudowie i osłonie - podatny na zarysowania
    - krótsza o 2 lata gwarancja

    Ogólnie rzecz biorąc - wybór trudny. Obydwa szkiełka mają bardzo dobry stosunek ceny do jakości i parametrów. Tamron jak dotąd się bardzo dobrze sprzedaje, Sigma dopiero weszła na rynek, ale sądzę, że się przebije. O wiele łatwiejszy moim zdaniem niż wybór między samą Sigmą S a C - tutaj bez wahania wybrałbym tańszy wariant gdyż właściwie niczego wersji C nie brakuje. A już na pewno nie dodatkowych kilogramów...

    Kilka zdjęć z wczorajszego spaceru jeszcze na koniec




    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 16-04-2015 o 20:03
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 657

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Kwestia panoramowania dość istotna dla niektórych w spotterce, a jak wiadomo Tamron ma niestety dość duże z tym problemy (sam zresztą to przyznał).
    Tak czy siak wybór trudny, bo szkła, są naprawdę interesujące, nawet dla posiadacza C 100-400 L

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Przepraszam za idiotyczne może pytanie, ale jak się kształtują ceny obydwu szkiełek?
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  4. #4
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Witaj

    Test i pojedynek bardzo ciekawy. Osobiście mam jednak kilka wątpliwości.

    1. Obiektywy te kierowane są raczej do amatorów fotografii przyrodniczej, a Ci w dużej części nie są użytkownikami FF. Zdjęcia prezentowane przez Ciebie pochodzą z 6 D, a więc puszki, która generuje w Canonie jeden z lepszych obrazków.
    2. Oglądanie zdjęć w rozdzielczości 1100 x 733 nic nie daje bo każde zdjęcie poprawnie wykonane zapisane w jpg i zmniejszone do takiej rozdzielczości będzie wyglądało dobrze.
    3. Jedynym miarodajnym wskaźnikiem jakości szkła są dla mnie pliki RAW lub ostatecznie jpg w maksymalnej wielkości na standardowych ustawieniach.
    4. Nikt tego nie porusza, ale zachowanie Tamrona z puszkami Canona różni się (celność i szybkość AF) od wersji dla Nikona. Na korzyść tego drugiego co mnie martwi bo używam sprzętu ze stajni C.
    5. Przydałyby się również informacje na temat tego, czy po podpięciu obiektywu do puszki dokonywałeś mikroregulacji, a jeśli tak to w jakim zakresie.
    6. Brakuje mi też choć jednej fotki z ptakiem w locie (może być wrona) :-)

    Myślę, że znajdzie się wielu, którzy zobaczyliby zdjęcia z tych obiektywów wykonane niepełną klatką oraz w formacie RAW.

    Z podziękowaniem za wszystkie Twoje testy.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez niki68 ; 16-04-2015 o 21:48

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Matsil
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Wołomin
    Wiek
    44
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Cytat Zamieszczone przez zanussi Zobacz posta
    Przepraszam za idiotyczne może pytanie, ale jak się kształtują ceny obydwu szkiełek?
    Przeczytałeś pierwszy post w tym wątku?
    Rzeczywiście idiotyczne pytanie...

    Dzięki Kuba za podsumowanie, generalnie wybrałbym chyba jednak Tamrona nad którym zastanawiam się od roku . Ciekawe byłoby także porównanie tych szkieł z nową odsłoną C100-400...
    R6, 5DIII, 24L, 35L, 50L, 85L, 135L, 16-35L, 24-70L, 70-200L, 100-400L, 580x2, 430 i inne graty

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Cytat Zamieszczone przez niki68 Zobacz posta
    2. Oglądanie zdjęć w rozdzielczości 1100 x 733 nic nie daje bo każde zdjęcie poprawnie wykonane zapisane w jpg i zmniejszone do takiej rozdzielczości będzie wyglądało dobrze.
    3. Jedynym miarodajnym wskaźnikiem jakości szkła są dla mnie pliki RAW lub ostatecznie jpg w maksymalnej wielkości na standardowych ustawieniach.
    Ale przecież dałem cropy 100%, mogę wrzucić też rawy z tych zdjęć, pytanie czy jest sens...
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  7. #7
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 717

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Nie ma, z tego co jest widać wystarczająco to co napisałeś w konkluzjach. Reszta to skazywanie g na śmierć. Wybór jest bardziej na poziomie preferencji niż wyraźnej przewagi. Niepokoi mnie tylko to co piszą że podobno T ma jakieś problemy z M-ką. To może oznaczać kłopoty w nowych puszkach Canona.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar zysk
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1 121

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Cytat Zamieszczone przez Matsil Zobacz posta
    Ciekawe byłoby także porównanie tych szkieł z nową odsłoną C100-400..
    Porównań T 150-600,S150-600C,S150-600S i C100-400 II w różnych konfiguracjach jest już sporo.
    Wygrywa C100-400II przed S150-600.
    Ale jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę 200 mm ,to może się okazać ,że Sigma to lepszy wybór.
    Różnice ogniskowych można w C nadrobić TC 1,4 ,ale robi się f=8.
    Ja zdecydowany jestem na 100-400II na podstawie doświadczeń z użytkowania C100-400 i S50-500 IS.
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

  9. #9
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Ale przecież dałem cropy 100%, mogę wrzucić też rawy z tych zdjęć, pytanie czy jest sens...
    Gdybyś miał, to ja bardzo proszę o RAW ale z APS-C tak z Tamiego jak i Sigmy. Tak jak napisałem ... dla mnie zdjęcia z 6 D nic nie dają bo pomiędzy 6 D a 60 D jest przepaść :-)

    Pozdrawiam:-)

  10. #10
    Uzależniony Awatar PoulN
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    771

    Domyślnie Odp: 150-600mm POJEDYNEK Tamron vs Sigma C

    Tamron - choćby z powodu lepszego wyglądu, jeśli obrazek ten sam.
    Jeśli to tego zsumuje niepewny jednak z urzędu AF i ergonomię, bez dwóch zdań Tamron.
    Dzięki i odezwę się na czasie z zamówieniem, można rozumiem?

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •