Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17

Wątek: Hiperfokalna w praktyce...?

  1. #11
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2013
    Miasto
    Sulechów
    Posty
    489

    Domyślnie Odp: fiperfokalna w praktyce...?

    W moim też jest. A 7D i 500D to zdecydowanie nie są nowsze Canony ;-) I nigdzie nie napisałem, że się nie sprawdza. TYLKO ŻE NIE USTAWIA NA HIPERFOKALNĄ. Ustawia na taką odległość by ostre były wszystkie obiekty, które pokryją się z aktywnymi punktami AF. Jest to wprost i jasno napisane w instrukcji. Oczywiście raz kiedyś przez przypadek może to być odległość hiperfokalna. Ale tylko przez przypadek...

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: fiperfokalna w praktyce...?

    Czy ktoś może poprawić tytuł wątku?

  3. #13
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Kielce
    Posty
    95

    Domyślnie Odp: fiperfokalna w praktyce...?

    Ja mam zainstalowaną aplikację na smartfonie do wyliczania odległości hiperfokalnej (depth of field7- dla Windows Phone).
    Ważna uwaga: bezpieczniej jest ustawić odległość trochę dalej niż za blisko. Przy pomyłce i zbyt bliskim ustawieniu głębia ostrości gwałtownie się zawęża natomiast przy pomyłce i zbyt dalekim ustawieniu punktu ostrości strata jest niezbyt duża i stopniowo się powiększa

  4. #14
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: fiperfokalna w praktyce...?

    bez dokonywania skomplikowanych obliczen
    Ogniskowa do kwadratu podzielona przez krążek rozproszenia i liczbę przysłony to chyba nie jest skomplikowane obliczenie? Kilka sekund na jakimkolwiek kalkulatorze.
    W przypadku konkretnych ogniskowych (czy obiektywów stałoogniskowych) jedyną zmienną jest liczba przysłony, resztę można zapisać (zapamiętać) jako stałą.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  5. #15

    Domyślnie Odp: Hiperfokalna w praktyce...?

    dzieki za odpowiedzi
    ja jeszcze nie do konca dobrze rozumiem ta hiperfokalna ale jak zrozumiem potestuje to przestanie mnie nurtowac jedno pytanie
    a mianowicie czy precyzyjne obliczanie tego parametru co do centymetra jest gra warta swieczki...

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Hiperfokalna w praktyce...?

    Nie ustawisz co do centymetra bo skale na obiektywach nie sa tak dokladne po prostu staraj sie w miare mozliwosci ustawic tak jak podaje kalkulator i bedzie dobrze
    SONY

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Hiperfokalna w praktyce...?

    Cytat Zamieszczone przez magat Zobacz posta
    Witam
    mam nastepujace pytanie, moze ktorys ze znawcow mi pomoze...
    czy istnieje mozliwosc wyznaczenia hiperfokalnej np dla canonowskieko kita 18-55 bez dokonywania skomplikowanych obliczen?
    duzo czytalem na ten temat ale odpowiedzi nie znalazlem
    po drugie czy w ogole jest sens ''meczyc sie'' z tym?
    nie za bardzo, tylko w okreslonych raczej rzadkich sytuacjach zdjeciowych.
    w praktyce to na dluzszej ogniskowej przekrec troche skale odleglosci od nastawy na nieskonczonosci , na krotkich ogniskowych - przekrec wiecej .

    w tym obiektywie to raczej celuj gdzies w okolice , gdzie uwazasz, ze powinen nastapic szczyt rozdzielczosci.

    gdybys to rzeczywiscie potrzebowal to chyba najwygodniej byloby jakims pisakiem zaznaczyc na obudowie punkty wedlug ktorych ustawiac odleglosc - czyli samemu sobie naniesc skale.
    ale nie wyobrazam sobie aby taka potrzeba istniala.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •