Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

  1. #1

    Domyślnie Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Witam

    Zastanawiam się nad kupnem zestawu cokin p holder na 3 sloty i pierścień 67mm do tamrona 17-50 2.8 na canonie 400d . Chce także używać nakręcanego polara w wersja slim jednocześnie np. marumi.Holder chcę spiłować tak żeby był na 2 filtry (gnd+nd).Czy to będzie winietować i będzie kaszana czy da radę? Holder slim na 1 filtr mnie nie zadowala. W późniejszym terminie chce dokupić Canona 17-40 L lub Canona 17-55 2.8 i zmienić body na 50d lub 7d.Czy w tych wypadkach będzie możliwe używanie cokina p czy raczej odpada. Pytam bo mam wahania pomiedzy cokin p/hitech 85 i filtry hitecha a hitech 100 ale ceny trochę masakrują.Szukałem czytałem ale jest dużo rozbieżnych opinii więc proszę o opinię doświadczonych canonierów.

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    rozmiar P (85) spokojnie wystarcza, rowniez na 17-40 czy 17-55 da sie spokojnie uzywac.

    w przypadku zakreconego polara bym filtry prostokatne przykladal w lapie, tzn. bez zadnego holdera.

    z filtrow nieodmiennie polecam Hitecha. albo jak ci po drodze taniej slowackie 84.5 - bardzo fajnie sie sprawdzaja w praktyce
    www albo tez flickr

  3. #3

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    A jak zakręce polara wersja slim + holder powiedzmy z 2 płytkami to obleci na 17mm czy trzeba podkręcać wyżej i jak wysoko? Myslałem o takim czymś Hitech 85 Aluminium Modular Holder | STOPfoto.pl profesjonalny sklep fotograficzny on-line - Szczegóły produktu (Marumi, Heliopan, Tiffen, Leica, Hitech, Lumiquest, Stofen) że niby można demontować więc dałoby się robić slima z 1 slotem i np. 2 itp. albo kupić chińczyka zwykłego na 3 sloty opiłować 1 i dodatkowo drugi chińczyk slim

  4. #4
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Cytat Zamieszczone przez juras10-77 Zobacz posta
    A jak zakręce polara wersja slim + holder powiedzmy z 2 płytkami to obleci na 17mm czy trzeba podkręcać wyżej i jak wysoko?
    nie potrafie powiedziec. duzo zalezy od tego na ile srednica mocowania filra jest "ciasna" tego co widzi przednia soczewka.

    przy czym nie wiem czy kupisz tak latwo polara slim z gwintem do nakrecenia na niego holdera. o komforcie uzytkowania tego nie wspominam.

    IMHO taniej kupic juz polar do Cokina (P164 albo jakis odpowiednik)

    Cytat Zamieszczone przez juras10-77 Zobacz posta
    Myslałem o takim czymś Hitech 85 Aluminium Modular Holder | STOPfoto.pl profesjonalny sklep fotograficzny on-line - Szczegóły produktu (Marumi, Heliopan, Tiffen, Leica, Hitech, Lumiquest, Stofen) że niby można demontować więc dałoby się robić slima z 1 slotem i np. 2 itp. albo kupić chińczyka zwykłego na 3 sloty opiłować 1 i dodatkowo drugi chińczyk slim
    z autopsji: polecam oryginalne holdery Cokina lub jesli masz mozliwosc zmacacnia - zamienniki wykonane z takiego samego plastiku. bo on jest tani, calkiem trwaly a przy tym miekki i latwo sie go kroi pilka czy nozykiem.

    nigdy nie mialem potrzeby kupowania uchwytu Hitecha. dosc drogi jest, a ten cokinowski w zupelnosci zalatwia sprawe...
    www albo tez flickr

  5. #5

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Dzieki za odpowiedzi akustyk Hmm co do cokina polara to myslałem o tym p164 - ale słyszałem dużo złego o tym polarze i testy na optycznym pokazują ,że jest słabo z nim ponoć winieta i odblaski go kładą ale nie wiem nigdy nie używałem - może polecisz podobny ale nie cokina lub lepszy pod ten system( o heliopanach na 105mm lub 95 mm wiem ale cena miażdży. Znalazłem kilka polarów na 67mm z cieńką oprawką slim z gwintem zewnętrznym MARUMI FILTR POLARYZACYJNY KOŁOWY CPL 67 MM SUPER DHG - Cyfrowe.pl - nie wiem czy da sie do tego przykrecic pierścień - dlatego to wszystkie pytania może ktoś z forum używa i może sie wypowiedzieć ?

    Mieszkam na podkarpaciu niedaleko Bieszczad Pogórze - jakie filtry na początek, pewnie softy i reverse soft do wschodów zachodów i w dzień ? Chce też łazić po rzekach potokach - woda wodospady kamienie itp. tu chyba trzeba szary jakie wartości w dzień wieczór , z użyciem polara(polar chyba daje blokuje światło 2 działki 1,5 czy cos takiego) itp.? Czy filtr Hitech 85 ProStop IRND 10 czarny jak okulary spawacza się też nada do tego czy za dużo? Jaki filtr do mgły rozmycie uwydatniania itp. ?
    Z góry dzieki za info
    Ostatnio edytowane przez juras10-77 ; 06-03-2015 o 13:22

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Kielce
    Posty
    95

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Ja mam filtr polaryzacyjny MARUMI DHG SUPER slim z gwintem 77mm, używam z Cokin Z (pełna klatka). Chociaż używam to chyba złe słowo- planowałem tego używać to właściwe określenie. Po nakręceniu uchwytu systemu Cokin na tego slima kręcić nim się nie da.

    Oczywiście pojawia się także winieta (z tego co pamiętam przy ogniskowej 17 do 21 na pełnej klatce), nawet przy modyfikacji holdera do dwóch slotów według przepisu poniżej.

    PS Tutaj jest teoretycznie sposób na rozwiązanie tego problemu ale nie próbowałem
    http://photography-on-the.net/forum/...1174066&page=1
    Ostatnio edytowane przez marjo ; 06-03-2015 o 14:02

  7. #7

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    A nie da się ustawić polaryzacji przed nałożeniem pierścienia i uchwytu? Wiem taka zabawa To w takim razie co można włożyć do cokina p zamiast polara cokinowskiego i czy ktoś ma jakis patent albo czy jest coś lepszego od tego polara ?

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2013
    Miasto
    Sulechów
    Posty
    489

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Ja używam polara Marumi Slim i jakiejś podróby uchwytu Cokin i generalnie nie ma problemu. Polar przykręcam do obiektywu, do polara przykręcam pierścień do nałożenia holdera a potem go nakładam ;-) Da się i kręcić polarem i ustawiać holder w różnych pozycjach tylko trzeba mieć delikatne paluszki. No i nie można zbyt mocno przykręcać wszystkiego bo potem z odkręceniem są olbrzymie problemy.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Jakie filtry polecacie na poczatek zabawy ? Wodospady rzeki w lesie , jakie szare chodzi mi o moc i połówki i ile sztuk kupić ? Czy ktoś z was testowal hitecha pro stop ?

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2013
    Miasto
    Sulechów
    Posty
    489

    Domyślnie Odp: Jaki Cokin do Tamrona 17-50 2.8 ?

    Ja mam Hitecha szarą połówkę 0,9ND soft (z miękkim przejściem), taki sam ale z ostrym przejściem i odwróconą gradacją i pełny szary ND 1,2. Do tego normalny nakręcany polar i wystarczy. Nie ma co kupować za dużo bo potem noszenie tego wszystkiego w terenie tudzież nakładanie i zdejmowanie staje się nieco kłopotliwe.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •