Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 40

Wątek: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

  1. #31

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    W jakimś pismie foto znalazłem regule: 10 ISO 100 Czas 1/125 przeslona 11. No i wychodzą. Ew. mala korekta.

  2. #32
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Tutaj dużo o fotografowaniu nocne/niebo i o księzyca
    Clarkvision Articles

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #33
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Kiedyś wkręciło mi się fotografowanie księżyca (raczej dla ćwiczeń, niż dla National Geografic ) i zauważyłem, że czas do 1/15 s był raczej bezpieczny.


    (550D, 300mm, f 14, tu akurat 1/13s, pomiar punktowy bez korekty)
    Ostatnio edytowane przez uosiek1 ; 16-03-2015 o 16:00
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

  4. #34
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Cytat Zamieszczone przez uosiek1 Zobacz posta
    Kiedyś wkręciło mi się fotografowanie księżyca (raczej dla ćwiczeń, niż dla National Geografic ) i zauważyłem, że czas do 1/15 s był raczej bezpieczny.

    http://fc05.deviantart.net/fs71/f/20...k1-d6iaspd.jpg

    (550D, 300mm, f 14, tu akurat 1/13s, pomiar punktowy bez korekty)
    Zakładajac, że Księżyc pozornie okraża Ziemię raz na 24 h 49 m, a jego średnica to 31 minut katowych, to porusza się on po niebie z prędkościa 0.0078 Księżyców na sekundę. Czyli w ciagu 1/15s przesunie się o 0.00052 swojej średnicy. Na 1000 pikseli to daje 0.5 piksela przesunięcia.

    Czy to jest istotne, to zależy od ogniskowej obiektywu, jego rozdzielczości i megapikseli matrycy. Przy 300 mm pewnie nie. Ale kiedy Księżyc wypełni prawie cały kadr, i np. 4000 pikseli, a obiektyw jest ostry, to taki czas na nieruchomym statywie spowodować może pewien zauważalny spadek max. rozdzielczości. Na pewno na 5dsr .

    W linku z mojego postu powyżej doszli do wniosku doświadczalnie, że bezpieczny czas to 1/160 s albo krócej.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  5. #35
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Zakładajac, że Księżyc pozornie okraża Ziemię raz na 24 h 49 m, a jego średnica to 31 minut katowych, to porusza się on po niebie z prędkościa 0.0078 Księżyców na sekundę. Czyli w ciagu 1/15s przesunie się o 0.00052 swojej średnicy. Na 1000 pikseli to daje 0.5 piksela przesunięcia.

    Czy to jest istotne, to zależy od ogniskowej obiektywu, jego rozdzielczości i megapikseli matrycy. Przy 300 mm pewnie nie. Ale kiedy Księżyc wypełni prawie cały kadr, i np. 4000 pikseli, a obiektyw jest ostry, to taki czas na nieruchomym statywie spowodować może pewien zauważalny spadek max. rozdzielczości. Na pewno na 5dsr .

    W linku z mojego postu powyżej doszli do wniosku doświadczalnie, że bezpieczny czas to 1/160 s albo krócej.
    No fakt, zapomniałem o ogniskowej Matrycą sobie głowy nie zawracam, bo raczej szybko body nie wymienię (a już na pewno na 5Ds)
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

  6. #36
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    rachunek jest nastepujacy.

    wskutek ruchú wirowego ziemi ksiezyc "ucieka" nam z szybkoscia ok. 360stopni / 25 godzin
    w=360/(25*3600) = 0,004 st/ sek

    w ciagu sekundy wykona na matrycy nastepujacy ruch mierzony w pixelach:

    v=0,004*px/kat (px/sekunde)

    px - liczba pixeli na szerokosc obrazu
    kat - kat widzenia obiektywu w tym kierunku


    i tak dla FF 1200 mm ( 1,7 stopnia ) mamy :

    v=0,004*5300/1,7 = 12,5 px/sek

    aby zamazanie bylo niewidoczne musi byc mniejsze od 1 pixela - ale to w idealnym przypadku dla bezblednej optyki.
    poniewaz mamy jakies bledy ostrzenia , filtr AA , dyfrakcje i inne bledy optyki to raczej wynik jest optymistyczny .


    najdluzszy czas naswietlenia ,teoretycznie ze wzgledu na ruch obrazu ksiezyca na matrycy, powinen byc nie dluzszy niz 1/v

    czyli czas powinen tutaj byc krotszy od 1/12 sek, powiedzmy ok 1/30 sek.
    ale do tego naklada sie jeszcze jakis ruch aparatu.

    tutaj zrobilem na 1/125 sek:

    http://spherapan.vot.pl/ks2.jpg

    i widac , ze w sumie za dobrze nie jest, ale poruszenia raczej nie rozpoznaje .

    golym okiem widac ruch ksiezyca na monitorku aparatu.

    analogicznie ze wzoru na v mozesz wyliczyc dla swojego aparatu ( l.pixeli) i 300 mm ogniskowej( kata widzenia )

  7. #37
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Bechamot dzięki

    Ale biorąc pod uwagę, że nie umiem liczyć (patrz sygnaturka), szybciej będzie zrobić kilka zdjęć z różnymi czasami
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

  8. #38
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Cytat Zamieszczone przez uosiek1 Zobacz posta
    Bechamot dzięki

    Ale biorąc pod uwagę, że nie umiem liczyć (patrz sygnaturka), szybciej będzie zrobić kilka zdjęć z różnymi czasami
    he , he , he :-)

    nie wiem czy dobra znajomosc j polskiego jest konieczna i pomocna przy ksiezycu .
    Kopernik ponoc nie mowil po polsku , poslugiwal sie niemieckim na codzien .

    takie przeliczenie daje tylko odpowiedz na pytanie - czy dalsze skracanie czasu przyniosloby jakis zysk , lub przedluzanie strate ?

  9. #39
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    26

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    EEE mysle ze jak bede mial ladna bezchmurną pogodę to poprostu wyjdę i cyknę fotę ksieżycowi w NOWIU i kto mi udowodni wtedy że księżyc jest jest nieostry
    Pkt 8 regulaminu forum

  10. #40
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Jak zrobić zdjęcie Księżyca?

    Cytat Zamieszczone przez antek76 Zobacz posta
    EEE mysle ze jak bede mial ladna bezchmurną pogodę to poprostu wyjdę i cyknę fotę ksieżycowi w NOWIU i kto mi udowodni wtedy że księżyc jest jest nieostry
    Ale Ci powiedzą, że nie doświetliłeś
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •