Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

  1. #11

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Prosta sprawa kup lampę z TTL i do tego wyzwalacze radiowy TTL Yongnuo YN-622 pełne sterowanie z body aparatu i po kłopocie

    https://www.youtube.com/watch?v=v4Z49f1T38g
    Ostatnio edytowane przez bajker83 ; 07-02-2015 o 13:23

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Informacja o ograniczeniach ruchowych jest bardzo istotna, przeciętny użytkownik szukający budżetowego zestawu najczęściej nie zwraca uwagi na zdalną regulację lamp, bo nie jest to dla niego problemem.

    Cytat Zamieszczone przez spamboy Zobacz posta
    Z tego co piszesz rozumiem że radiowe nie jest tożsame z bezprzewodowym. W sumie racja bo wyzwalanie za pomocą błysku to przecież bezprzewodowo ale nie radiowo. Jest to nadal dość enigmatyczny dla mnie wpis i bardziej mi komplikuje niż rozjaśnia
    Instrukcja z Twojego linku, strona 129, pierwsze dwa zdania:
    "Wbudowana lampa błyskowa może być wykorzystywana do fotografowania z bezprzewodową lampą błyskową.
    Wbudowana lampa błyskowa aparatu może współpracować jako jednostka główna z lampami Canon Speedlite wyposażonymi w funkcję bezprzewodowej jednostki podporządkowanej, aby bezprzewodowo wyzwalać lampy Speedlite"

    Jak dla mnie nie ma tu ani słowa o radiu, tylko o tym, że lampa błyskowa aparatu steruje innymi zgodnymi lampami błyskowymi, a skoro lampa błyskowa służy do błyskania...

    a. Ustawienia lamp można dokonywać radiowo, czyli zdalnie ale mając odpowiednie lampy błyskowe
    Mając odpowiednie lampy, można nimi sterować zdalnie na kilka sposobów:
    1) lampy mające funkcję "Slave" zgodne z systemem Speedlite można sterować błyskami lampy wbudowanej, lub dodatkowym sterownikiem zakładanym na aparat, lub inną lampą mającą funkcję "Master"
    2) lampy manualne YN-560 III i YN-560 IV można sterować radiowo z dodatkowego sterownika YN-560 TX zakładanego na aparat (i to jest najtańsze, najpewniejsze rozwiązanie)
    3) dobre lampy systemowe eTTL (takie, które automatycznie działają na stopce aparatu) można sterować radiowo, o ile są założone na odbiorniki YN 622c: (a) gdy na aparacie masz nadajnik YN 622c sterujesz z menu aparatu albo (b) gdy na aparacie masz sterownik YN 622c TX - wtedy sterujesz ze sterownika (wygodniej)
    4) najnowsze, najdroższe lampy Canon Speedlite 600 ex rt (i ich "chińskie odpowiedniki") maja w sobie wbudowany radiowy system sterowania (każda lampa ma nadajnik/odbiornik); lampa 600ex na aparacie może sterować innymi 600ex ustawionymi gdzieś obok albo można dokupić sterownik Canon ST-E3-RT (lub "chiński odpowiednik"), który ma w sobie nadajnik radiowy do sterowania lampami 600ex (i tylko nimi, radiowo).

    d. Wyzwalanie lamp odbywa się na innej zasadzie niż wprowadzanie ustawień, a więc nie jest to absolutnie proces radiowy, a odbywa się za pomocą błysków wbudowanej lampy przez co jest zawodne, gdyż czujniki nie zawsze poprawnie wychwytują taki sygnał.
    Systemy sterowania załatwiają także wyzwalanie. Jeśli sterujesz lampą wbudowaną aparatu, to lampa wbudowana załatwia też wyzwalanie.
    Jeśli używasz dodatkowego urządzenia-sterownika, to ono załatwia i sterowanie, i wyzwalanie.

    Potrzebuję sprzęt, bez względu na cenę, który pozwoli osobie na wózku i z pewnym niedowładem realizować nowe hobby. Osoba nie może łatwo się poruszać, a wiec najlepiej aby mogła dokonywać przez panel dotykowy aparatu ustawień parametrów lamp wprost z aparatu (na chwile obecną ma do dyspozycji mój EOS 700D). Niezbędne jest również oprócz ustawień tych lamp ich zdalne wyzwalanie, pewnie najlepiej z użyciem tego samego aparatu i jego migawki. OPTYMALNIE by było, gdyby nie trzeba było angażować do tego żadnych dodatkowych urządzeń ponieważ osoba z niedowładem może mieć z tym kłopot.
    Czy założenie na sanki aparatu dodatkowego "pudełka", i późniejsza obsługa przyciskami, jest problemem?
    Chodzi o coś takiego: http://fripers.pl/blog/wp-content/up...560-TX_aa_.jpg
    Jeśli tak, to najmniej wymagające jest sterowanie lampą wbudowaną, dotykowo przez menu.
    Widzę inny, większy problem - sama regulacja mocy lamp to drobiazg, bo przy robieniu zdjęć zmienia się też położenie, kierunek świecenia lamp, oraz zmienia się akcesoria modyfikujące światło. To wymaga więcej wysiłku niż tylko sterowanie mocą błysku. Chyba, że chodzi o stałe ustawienie lamp, bez żadnych zmian, ale wtedy zdalna regulacja też nie będzie za bardzo potrzebna?

  3. #13

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Informacja o ograniczeniach ruchowych jest bardzo istotna, przeciętny użytkownik szukający budżetowego zestawu najczęściej nie zwraca uwagi na zdalną regulację lamp, bo nie jest to dla niego problemem.
    Tak, z tym że nie chciałem ujawniać od razu, że ktoś jest chory czy niesprawny. Bo osoba ta czyta ze mną odpowiedzi i niekoniecznie chce być na każdy kroku stygmatyzowana. Woleliśmy rozmawiać o aspekcie technicznym i możliwościach technologicznych niż rozwijać problem ograniczeń własnych. Dlatego definiowałem problem w pierwszym poście bardzo dokładnie, starając się przedstawić czym dysponuję i jaki chcę efekt uzyskać.


    Finalnie dziękuję za ostanie posty, bo w końcu idziemy w dobrą stronę i mamy dobry punkt wyjścia - to znaczy wszyscy rozumiemy problem w taki sam sposób. Szczególnie twój post @r_m znacznie mi przybliżył materię. @bajker83 dziękuje za film - idea jest dobra z tym, że facet na filmie używa dodatkowego osprzętu. Moje pytanie było, czy da się zrobić to samo bez użycia tych dodatkowych urządzeń? Nie rozumiałem tego, że są one niezbędne. W dobie elektroniki i miniaturyzacji, aż dziwne ze producent aparatu nie "zaszył" w body modułu komunikacji z lampami. Skoro głupia karta SD może mieć wi-fi, to cóż za kłopot taki sterownik upchnąć w aparat?

    Ale cóż widocznie wychodziłem z błędnego założenia, że producenci mają opracowane systemy komunikacji i urządzenia nadawczo-odbiorcze. Tymczasem wszytko wskazuje, że opracowali systemy komunikacji, ale nie dołączyli wewnętrznych urządzeń komunikacyjnych.


    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Jak dla mnie nie ma tu ani słowa o radiu, tylko o tym, że lampa błyskowa aparatu steruje innymi zgodnymi lampami błyskowymi, a skoro lampa błyskowa służy do błyskania...
    No niby nie ma słowa o radiu, ale już na stronie 235 a w szczególności 236 jest mowa o łączeniu lamp w grupy i przypisywaniu im różnych parametrów mocy (w instrukcji: "proporcji błysku"). Zatem musi być jakiś sposób komunikowania się z lampami i informowania ich że od danej lampy/grupy oczekuje się takiego a takiego zachowania. Trudno mi sobie wyobrazić, że takie informacje są przekazywane w samym błysku, no bo niby jak? Zatem pomyślałem, że musi być jakieś radio skoro urządzenia mają z sobą "gadać". Jak zaznaczam być może byłem/jestem w błędzie.


    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Jeśli tak, to najmniej wymagające jest sterowanie lampą wbudowaną, dotykowo przez menu.
    Dokładnie tak sobie to początkowo wyobrażałem. Że ktoś dotykowo przez menu aparatu będzie nanosił sobie korekty a reszta sprzętu będzie na te korekty reagowała. Tylko liczyłem że da się to zrobić z pominięciem dodatkowych ustrojstw, ale z tego co widać, ustrojstwa te są niezbędne przynajmniej w jednej sztuce (czyli tego nadajnika na głównym pudle). Cóż, jeśli trzeba i nie ma innych dróg, to je zakupimy.

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Widzę inny, większy problem - sama regulacja mocy lamp to drobiazg, bo przy robieniu zdjęć zmienia się też położenie, kierunek świecenia lamp, oraz zmienia się akcesoria modyfikujące światło.
    Tak faktycznie może być problem na tym polu, jednak operacje na większych przedmiotach lepiej wychodzą. Operacje na małych, precyzyjnych przedmiotach sprawiają kłopot. Zakładam, że do pracy ze światłami zawsze znajdzie się ktoś z rodziny kto pomoże - o ile można bez odpowiedniej wiedzy przestawić światło w oczekiwanie położenie, to na regulowaniu urządzeń taki pomocnik znać się już nie będzie.


    Dziękuję za zaangażowanie w temat.

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    500

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Niepełnosprawność będzie sporym utrudnieniem bo głównie domowe studio to rozstawianie i składanie sprzętów a w czasie pracy obsługa modyfikatorów światła, która to polega na ich przemieszczaniu względem modelu i tła oraz ukierunkowywaniu strumienia światła, zmiany filtrów i ogólnie zachowaniu pełnej kontroli nad strumieniami światła.

    Zakładając jednak że osoba niepełnosprawna nie będzie prowadzić eksperymentów tylko korzystać będzie z już przygotowanej wersji rozstawienia świateł tłumaczę jak "Krowie na rowie":
    -wbudowane sterowanie radiowe mają najnowsze lampy Canon 600EX
    -EOS700D nie ma sterowania radiowego więc trzeba dokupić specjalny sterownik radiowy Canona wsuwany w sanki aparatu albo nowszy aparat z wbudowanym sterowaniem.

    Powyższe rozwiązanie jest jednak dość drogie i niewiele daje w zamian.Najprostsze w tej sytuacji będzie:
    -sterownik radiowy (będzie widoczny w menu aparatu) YN622C TX posiada dodatkowo własny wyświetlacz wszystkich parametrów na lampach w studio, z poziomu którego można sterować wszystkimi ustawieniami błysku. Działa z wszystkimi aparatami Canona a więc i z 700D.
    -Wyzwalacze YN622C (do każdej lampy) plus lampy systemowe albo ich odpowiedniki TTL.
    Takie rozwiązanie zapewni też zdalne wyzwolenie migawki w 700D bez dodatkowych kabelków wystarczy użyć przcisku testowego w dowolnym z nadajnikodbiorników. Pozwala też na całkowitą automatykę błysku TTL, HSS,STROBO i pełny manual drogą radiową. Zestaw marzenie dla wielu fotoamatorów tak do studia jak i w plener.

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Cytat Zamieszczone przez spamboy Zobacz posta
    Tak, z tym że nie chciałem ujawniać od razu, że ktoś jest chory czy niesprawny. Bo osoba ta czyta ze mną odpowiedzi i niekoniecznie chce być na każdy kroku stygmatyzowana. Woleliśmy rozmawiać o aspekcie technicznym i możliwościach technologicznych niż rozwijać problem ograniczeń własnych. Dlatego definiowałem problem w pierwszym poście bardzo dokładnie, starając się przedstawić czym dysponuję i jaki chcę efekt uzyskać.
    Jest duża różnica - dla przeciętnego użytkownika możliwość zdalnej regulacji parametrów to "zachcianka" ułatwiająca pracę, w tym przypadku to konieczność i odpada kilka rozwiązań bez zdalnej regulacji.



    No niby nie ma słowa o radiu, ale już na stronie 235 a w szczególności 236 jest mowa o łączeniu lamp w grupy i przypisywaniu im różnych parametrów mocy (w instrukcji: "proporcji błysku"). Zatem musi być jakiś sposób komunikowania się z lampami i informowania ich że od danej lampy/grupy oczekuje się takiego a takiego zachowania. Trudno mi sobie wyobrazić, że takie informacje są przekazywane w samym błysku, no bo niby jak? Zatem pomyślałem, że musi być jakieś radio skoro urządzenia mają z sobą "gadać". Jak zaznaczam być może byłem/jestem w błędzie.
    Ten system działa od około 17 lat, i od tamtej pory idea działania się nie zmieniła. Możesz postawić lampę Canon 550ex (wypuszczoną w 1998 roku) i sterować ją z lampy wbudowanej w 700d. Możesz założyć tą starą lampę na aparat i użyć jej jako sterownika dla świeżo kupionych 430ex II i 600ex-rt, wszystko będzie działać (o ile lampy będą widziały błyski sterujące). Zabawa polega na tym, że to nie jest jeden błysk, ale seria błysków, coś jak alfabet Morse'a. Odpowiednie lampy poprzez swoje czujniki "widzą" taką sekwencję błysków, i "wiedzą" jak się ustawić i jak błyskać. Działa to tak, jak działały piloty do telewizora, jak zasłonisz "oczko" z przodu pilota, to nie działa, jak odsłonisz - działa. To też transmisja bezprzewodowa, tylko w pilotach "nadawana" jest podczerwienią, a z lampy w aparacie widzialnymi błyskami.
    Sprawdź - wejdź na tryb M aparatu, wejdź w menu na sterowanie lampami, ustaw cokolwiek, zrób zdjęcie. Nie doczytałem instrukcji - jeśli masz możliwość ustaw lampę w aparacie jako "wyłączona", ale dalej jako sterownik, zrób zdjęcie - zobaczysz błyski przed zrobieniem zdjęcia, ale na zdjęciu ich nie będzie.


    Dokładnie tak sobie to początkowo wyobrażałem. Że ktoś dotykowo przez menu aparatu będzie nanosił sobie korekty a reszta sprzętu będzie na te korekty reagowała. Tylko liczyłem że da się to zrobić z pominięciem dodatkowych ustrojstw, ale z tego co widać, ustrojstwa te są niezbędne przynajmniej w jednej sztuce (czyli tego nadajnika na głównym pudle). Cóż, jeśli trzeba i nie ma innych dróg, to je zakupimy.
    Można z pominięciem, ale są minusy - lampy zdalne muszą widzieć błyski sterujące z aparatu, a jak włożysz lampę zdalną do softboxa np. takiego Phottix Easy-up octabox pliable 110cm / 43" avec grille nid d'abeilles - Lovinpix.com to może nie zadziałać-światło "sterujące" z lampy wbudowanej będzie za słabe, aby zostało "zobaczone" przez czujnik lampy zamkniętej w softboxie.


    Zakładam, że do pracy ze światłami zawsze znajdzie się ktoś z rodziny kto pomoże - o ile można bez odpowiedniej wiedzy przestawić światło w oczekiwanie położenie, to na regulowaniu urządzeń taki pomocnik znać się już nie będzie.
    W tym momencie wracam do normalnych lamp studyjnych (ze zdalnym sterowaniem lub nawet bez).
    Dlaczego? Skąd "pomoc techniczna" będzie wiedziała jak ustawić lampę, jeśli nikt nie będzie widział efektów zmiany położenia do momentu zrobienia zdjęcia?
    Lampy studyjne mają światło ciągłe - "pilota", dzięki któremu (mniej więcej) widać jak będzie świecić błysk. Przestawienie lampy "asystentem" może wyglądać tak: "niżej, jeszcze, jeszcze, jeszcze, stop!, jest dobrze" - fotograf ze swojego miejsca od razu widzi, jak zmienia się układ światła na przedmiocie/osobie. W przypadku lamp "reporterskich" to będzie "opuść trochę niżej, poczekaj (błysk) za mało, jeszcze trochę (błysk) jeszcze trochę (błysk) za dużo, podnieś (błysk) za mocno, opuść trochę (błysk) prawie dobrze, ale trochę za wysoko (błysk)" - jak myślisz, jak długo "asystent" to wytrzyma?
    Problem regulacji mocy przy lampach ze sterowaniem cyfrowym (mających wyświetlacz), z użyciem asystenta: "(błysk, analiza obrazu na wyświetlaczu) - ile jest na tej prawej lampie? 4.5? To naciskaj 'minus' aż będzie 3.5" - gotowe
    Jak pisałem niektóre studyjne mają własny zdalny sterownik, którym fotograf będzie mógł zmieniać moc lamp.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 07-02-2015 o 19:16

  6. #16

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    domowe studio to rozstawianie i składanie sprzętów
    Możemy przeznaczyć na to całe pomieszczenie, gdzie wszytko jest rozłożone na stałe.

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    w czasie pracy obsługa modyfikatorów światła, która to polega na ich przemieszczaniu względem modelu i tła oraz ukierunkowywaniu strumienia światła, zmiany filtrów
    Mamy tego świadomość. Ale cóż... można zaniechać pasji i wszelkiego hobby i siedzieć w fotelu parząc za okno albo próbować. My próbujemy.

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    -wbudowane sterowanie radiowe mają najnowsze lampy Canon 600EX
    -EOS700D nie ma sterowania radiowego więc trzeba dokupić specjalny sterownik radiowy Canona wsuwany w sanki aparatu albo nowszy aparat z wbudowanym sterowaniem.
    I to jest genialna odpowiedź której cały czas oczekiwałem! Prosto zwięźle i konkretnie. Czyli technicznie producent ma urządzenia które potrafią takie "sztuczki" ale są bardzo drogie i mój aparat jest do tego za cienki. Instrukcję opacznie rozumiałem bo nie ma nic wspólnego z prawdziwym łączem radiowym. Wszytko jasne.

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    -sterownik radiowy (będzie widoczny w menu aparatu) YN622C TX posiada dodatkowo własny wyświetlacz wszystkich parametrów na lampach w studio, z poziomu którego można sterować wszystkimi ustawieniami błysku. Działa z wszystkimi aparatami Canona a więc i z 700D.
    -Wyzwalacze YN622C (do każdej lampy) plus lampy systemowe albo ich odpowiedniki TTL.
    I kolejna dobra wypowiedź!

    Zatem albo wymiana aparatu i wtedy droga przez drogie komponenty Canona, albo sterownik na górę i trzeba się pogodzić z obsługą dodatkowego urządzenia i koniec kropka. Teraz wiem na czym stoję. Spróbujemy okiełznać ten sterownik...

    Bardzo dziękuję.

  7. #17

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Żaden aparat marki Canon nie posiada sterowania/wyzwalania lamp radiowo.

    YN-560TX - 200zł
    3x YN-560 III - 3x300zł
    -----------------------------
    1200zł

    Inaczej się nie da to jest najtańsze radiowe wygodne rozwiązanie. Może być tylko drożej a efekt taki sam (pomijam lampy studyjne bo mówimy o systemówkach).

  8. #18

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Zabawa polega na tym, że to nie jest jeden błysk, ale seria błysków, coś jak alfabet Morse'a.
    Wydawało mi się to archaiczne, głownie ze względu na to zasłanianie. Metodę wyzwalania przy pomocy celi znałem wcześniej. Widzac jednak nowe menu nowoczesnego aparatu myślałem, że wymyślono coś nowszego i zaimplementowania na stałe. OK ale ten temat już jest jasny - nie musimy go dalej zgłębiać. Przyjąłem, że pełne radio jest w drogich modelach, w tanich modelach jak mój niezbędne są sterowniki wewnętrzne. Przyjąłem również, że bez sterowników można z wykorzystaniem foto-celi, gdzie w błysku może być kodowana informacja dla określonej lampy lub grupy lamp. I to jest dla mnie teraz klarowane.

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    W tym momencie wracam do normalnych lamp studyjnych (ze zdalnym sterowaniem lub nawet bez). Dlaczego? Skąd "pomoc techniczna" będzie wiedziała jak ustawić lampę, jeśli nikt nie będzie widział efektów zmiany położenia do momentu zrobienia zdjęcia?Lampy studyjne mają [..]
    Twoje informacje są bezcenne. Faktycznie tak jest, że rola pomocnika/asystenta będzie musiała być sprowadzona do minimum. Bardzo główkujemy jak sobie z tym poradzić. Z pewnością nie znamy wszystkich problemów jakie wystąpią już w trakcie użytkowania studio. Ten watek jest miedzy innymi po to aby rozpoznać możliwości i zminiamalizować ryzyko zakupu produktów które okażą się nieefektywne.

  9. #19

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Zebrałem Wasze dotychczasowe propozycje w zestawy:

    Zestaw 1A:
    YN-560III (300zł) x3
    + YN-560TX (220zł) x 1

    Zestaw 1B:
    YN-560III (300zł) x3
    + YN-622C-TX (210zł) x 1

    Zestaw 2:
    YN-560II (250zł) x3
    + YN-622C (150zł) x3
    + YN-622C-TX (210zł) x 1

    Zesztaw 3:
    430exII (900zł) x 3
    + ??? sterownik (????)
    (To rozwiązanie jest drogie i wydaje się faktycznie zbędne)

    Zestaw 4:
    YN-600EX-TR (800zł) x 3
    YN-E3-RT (600zł) x 1


    Metody oświetlenia studyjnego za sugestią @r_m

    Zestaw A:
    DPsIII-300 Zdalne Sterowanie Jinbei (655zł)
    sterownik za (195zł)


    Może ktoś jeszcze coś dorzuci albo skrytykuje/skomentuje powyższe


    Wszystkie propozycje będę rozpatrywał w kategoriach, kolejno wg. kategorii wagi: funkcjonalność dla osoby z ograniczoną zdolnością ruchową, prostota obsługi, uniwersalność, cena.

  10. #20

    Domyślnie Odp: EOS 700D + Yongnuo, sterowane radiowo?

    Ponieważ nie mogę edytować wpisów, a zakradły się w nim błędy merytoryczne, dzięki koledze @r_m mogę nanieść poprawki w nowym poście. mam nadzieję że już tym razem poprawnie.

    Zestaw 1:
    YN-560III (300zł) x3
    + YN-560TX (220zł) x 1

    Zestaw 2:
    Canon 430exII (900zł) / YN-565 EX (500zł) / YN-565 EXII (550zł) / YN-568 EX (600zł), YN 568ex II (670zł) / Shanny SN600C (400zł import) x3
    + YN-622C (150zł) x3
    + YN-622C-TX (210zł) x 1

    Zestaw 4:
    YN-600EX-TR (800zł) x 3
    YN-E3-RT (600zł) x 1


    Metody oświetlenia studyjnego:

    Zestaw A:
    DPsIII-300 Zdalne Sterowanie Jinbei (655zł)
    sterownik za (195zł)

    --- Kolejny post ---

    @r_n ten pomysł z mocowaniami ściennymi czy sufitowymi wydaje się być bardzo praktyczny. Nie wiem na ile się to sprawdzi, ale gdyby tak z pomocą jakiejś sztycy mógł samodzielnie prowadzić sobie takie światło a podłoga dodatkowo była by pusta, to było by super! Koszty rosną z każdą chwilą ale będziemy nad tym myśleć - każde udoskonalenie pozwalające wykluczyć "zewnętrzną ingerencję asystentów" będzie dla nas nieocenione.

    Pytasz o doświadczenie w pracy z lampami - niestety ja go nie posiadam, jestem tylko wakacyjnym pryskaczem, a osoba dla której to studio buduję używała sprzętu w czasach kiedy o takich cudach jak teraz nie było mowy, ale ma zmysł plastyczny-artystyczny i chcielibyśmy jej pomóc efektywnie spędzać czas nad hobby, w którym może się jeszcze realizować. Zatem uczymy się wszystkiego od niemalże podstaw. Sporo szukam i czytam bo muszę w tym zakresie pomagać ale najbardziej irytujące jest to, że w sieci wiedza jest nieusystematyzowana i prowadzi nas nierzadko w ślepy zaułek, albo jest niekompletna czy zwyczajne błędnie podana. Podczas komunikacji ludzie posługują się skrótami myślowymi co też wprowadza sporo konsternacji - przykład tu na forum. Dodatkowo dochodzi mój czas który jest powiązany zawodowo z zupełnie inną branżą, z tej racji staram się zaangażować w temat ale tylko na tyle ile zdołam wygospodarować wolnego czasu.
    Nie mamy kontaktu z profesjonalistą, który by nam wyłożył niuanse stąd chcąc uniknąć błędów udałem się na forum. I jak się okazuje była to dobra decyzja, bo pozwoliła nam uniknąć błędnych zakupów, poszerzyć wiedzę, a być może przy okazji rozwiąże trochę problemów o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
    Systemy prac backstage oglądamy na youtube, staramy się w ten sposób podejrzeć jak pracują zawodowcy, jakich technik używają, niestety tam zazwyczaj omawiana jest już technika wykonania, a nie sam aspekt infrastruktury technicznej. Przy każdym backstage jest inne osprzętowienie, wiec tak na czuja staramy się zrozumieć co gdzie kiedy jest używane. Sprawę komplikuje to, że twórcy często eksperymentują, a więc pojawiają się nietypowe zestawy albo metody na pozór zaprzeczające regułom. Nauczony jednak życiowymi przykładami wiem, że do wszystkiego trzeba cierpliwości i nic pochopnie a z czasem wszytko się wyjaśni i niejako samo przyjdzie.

    Bardzo dziękuje za wskazanie konkretnych książek - zapewne autorzy zadbali o systematykę która pozwoli lepiej ogarnąć temat. Aktualnie rozpoznaję zalety i wady oświetleni studyjnego. Co do wniosków dam jeszcze znać.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •