Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

  1. #1
    Coś już napisał Awatar pawlack
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    29
    Posty
    76

    Domyślnie Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Witam,
    Mam problem z zestawem EOS 50D + Sigma 18-35mm f/1.8+580EX II . Mianowicie obiektyw trafia mi w punkt, na kartach testowych perfekcja, również w praktyce.
    Problem pojawia się przy aktywacji opcji wspomagania AF z lampy. Korzystając z tej funkcji AF łapie dość konkretny BF. I nie chodzi tu o możliwość popełnienia błędu z mojej strony - np. braku śledzenia AF w trybie ONE SHOT, sprawdzałem na statycznych obiektach w domu i problem się powtarza. Mogę podesłać zdjęcia poglądowe.
    Czy ktoś ma jakieś propozycje rozwiązania tego problemu ?
    Pozdrawiam,
    Paweł

  2. #2

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    W konfiguracji 50d można wyłączyć wspomaganie af zew. lampą. Zacznij od tego.

    Wysłane z Motoroli przez Tapatalk.
    Canon 6d + jakieś L

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Cytat Zamieszczone przez pawlack Zobacz posta
    Witam,
    Mam problem z zestawem EOS 50D + Sigma 18-35mm f/1.8+580EX II . Mianowicie obiektyw trafia mi w punkt, na kartach testowych perfekcja, również w praktyce.
    Problem pojawia się przy aktywacji opcji wspomagania AF z lampy. Korzystając z tej funkcji AF łapie dość konkretny BF. I nie chodzi tu o możliwość popełnienia błędu z mojej strony - np. braku śledzenia AF w trybie ONE SHOT, sprawdzałem na statycznych obiektach w domu i problem się powtarza. Mogę podesłać zdjęcia poglądowe.
    Czy ktoś ma jakieś propozycje rozwiązania tego problemu ?
    Pozdrawiam,
    Paweł
    c 50d nie ma w ukladzie AF kompensacji barwy swiatla.
    poniewaz swiatlo czerwone jakie wysyla lampa ma wieksza dlugosc fali od sredniej widma bialego ( 5500 K), pomierzona odleglosc za pomoca AF bedzie wieksza niz w rzeczywistosci. Dostajesz BF
    gdyby lampa wysylala np swiatlo niebieskie , pomiar odleglosci bylby mniejszy - dostalbys FF.

    wylacz swiatlo podswietlajace lampy - bedzie lepiej.

  4. #4
    Coś już napisał Awatar pawlack
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    29
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    A co w przypadku gdy fotografuję w ciężkich warunkach oświetleniowych ? Zawsze zdawałem się na to, na poprzedniej konfiguracji Metz48+Tamron 17-50mm f/2.8 nie zauważałem żadnych problemów z ostrością.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Cytat Zamieszczone przez pawlack Zobacz posta
    A co w przypadku gdy fotografuję w ciężkich warunkach oświetleniowych ? Zawsze zdawałem się na to, na poprzedniej konfiguracji Metz48+Tamron 17-50mm f/2.8 nie zauważałem żadnych problemów z ostrością.
    niestety AF nie jest urzadzeniem doskonalym - ba , potrafi byc obarczony paskudnymi bledami.
    w niektorych aparatach analogowych o ile pamietam rowniez canona , mozna bylo podswietlic motyw za pomoca wbudowanej lampki koloru bialego. to bylo rozwiazanie prowadzace do mniejszych bledow.

    Jesli jest bardzo ciemno , to musisz sie liczyc z wieksza iloscia blednych nastaw AF , ale bez podswierlania lampa czerowna powinno byc w sumie lepiej.

    mozesz ewentualnie droga pomiarow i prob w takiej sytuacji zrobic mirkroregulacje AF dla calej puszki globalnie - pozwala na to c50 d.

    tzn jesli wiesz ze bedziesz uzywal podswietlenia motywu lampa , to wprowadz poprawka na AF np - 5 ( podalem przykladowo , to trzeba sprawdzic ). bedzie ona wprowadzona dla wszystkich obiektywow.
    Nie jest to zawsze wygodne , ale coz .. tak jest.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Ostatnio zrobilem ponad 600 zdjęc podobnym zestawem (c600d+s18-35+metz 58 af-2). Nie zauwazylem zadnych problemow z AF. Od czasu do czasu właczalo sie wspomoganie AF przez lampe błyskową. Jesli chcesz, jutro moge sprawdzić jak zachowuje sie AF wspomagany przez lampe blyskowa w kompletnej ciemnosci.

  7. #7
    Coś już napisał Awatar pawlack
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    29
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Bechamot, właśnie myślałem o wprowadzeniu korekcji ale to też nie będzie idealne, po odłączeniu lampy trzeba pamiętać o wyłączeniu tej korekcji.
    luso, na metzie też nie widziałem problemów. Może nie jest to całkowita ciemność - przykładowo typowy lokal weselny - wydaję się jasno a jednak AF się kręci w jedną i w drugą stronę.
    Jak więc Wy łapiecie ostrość na weselach ? Odkąd odkryłem wspomaganie żyłem w przekonaniu że właśnie tak się to robi.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Cytat Zamieszczone przez pawlack Zobacz posta
    Bechamot, właśnie myślałem o wprowadzeniu korekcji ale to też nie będzie idealne, po odłączeniu lampy trzeba pamiętać o wyłączeniu tej korekcji.
    .
    niestety jest jak jest.
    nie jest to wygodna metoda . trzeba sprawdzic jaka to poprawka i jak to wygladac bedzie w praktyce. Czy uzysk ostrych zdjec bedzie wiekszy ?
    trzeba sprawdzic. Ja raczej sklanialbym sie w kierunku wylaczenia podswietlenia w lampie , ale jesli af bez tego zawodzi to nie pozostaloby nic innego jak wprowadzenie tej korekty.
    w sumie klopotliwe , bo nie wiesz kiedy lampa uruchomi podswietnei , kiedy nie - chyba ze wiadomo iz przy kazdym zdjeciu w tych warunkach tak bedzie - to daloby sie przezyc.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    niestety jest jak jest.
    nie jest to wygodna metoda . trzeba sprawdzic jaka to poprawka i jak to wygladac bedzie w praktyce. Czy uzysk ostrych zdjec bedzie wiekszy ?
    trzeba sprawdzic. Ja raczej sklanialbym sie w kierunku wylaczenia podswietlenia w lampie , ale jesli af bez tego zawodzi to nie pozostaloby nic innego jak wprowadzenie tej korekty.
    w sumie klopotliwe , bo nie wiesz kiedy lampa uruchomi podswietnei , kiedy nie - chyba ze wiadomo iz przy kazdym zdjeciu w tych warunkach tak bedzie - to daloby sie przezyc.
    Na wprowadzanie poprawek ręcznie chyba bym się nie zdecydował. Strasznie upierdliwa sprawa.
    Nie zakładam nowego tematu, tylko podpinam się pod istniejący, bo zwrócił się do mnie kolega z tego forum (miesiąc temu) i ma identyczny problem z Sigmą 17-50/2,8 oraz Canonem 7D i C 580EXII. Wysłanie obiektywu do serwisu nic nie pomogło.
    Chyba najlepszym wyjściem jest wyłączenie wspomagania, bo 7D ma przyzwoity AF i radzi sobie dość dobrze w ciemnych miejscach.
    Ostatnio edytowane przez cobalt ; 05-01-2015 o 11:56
    C eos 6D | T 24-70/2,8 VC USD; C 70-200/2,8 L USM; C TCx1,4II | YN-568EX
    www.cobalt.fr.pl

  10. #10
    Coś już napisał Awatar pawlack
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    29
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: Problem z ostrzeniem SIGMA 18-35mm przy wspomaganiu AF

    cobalt, wysłanie szkła do serwisu nie pomogło bo to na 100% nie jest wina obiektywu. Przy wspomaganiu AF to lampa określa odległość przedmiotu fotografowanego od aparatu więc winy należałoby szukać bardziej z tej strony. Nie wiem jak w 7D ale 50D na zabawach w lokalach różnie sobie radził, w 70% przypadków leciałem na wspomaganiu z lampy. Jedynie co mnie zastanawia to to dlaczego w konfiguracji Metz 48 + tamron 17-50 nie było żadnego problemu, nie wierzę że Metz miał dokładniejszy system wspomagania AF od 580EX II.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •