Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Różne naświetlenie zdjęć w serii

  1. #1

    Domyślnie Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Od pewnego czasu jestem w posiadaniu lustrzanki Canon EOS 70D. Robię nią głównie zdjęcia obrotowe w studio i przy większych obiektach (takich jak manekin 1:1) nie zauważyłem problemu, ostatnio jednak fotografowałem mniejsze obiekty (zabawka z kinderniespodzianki i jakiś świecznik) i tu powstał problem. Zdjęcia nie są jednakowo oświetlone. Przy serii nawet kliku zdjęć jedne są jaśniejsze, jedne ciemniejsze, czasem kilka takich samych pod rząd, ale nadal brak powtarzalności, co jest niezbędne przy zdjęciach obrotowych. Różnice nie są znaczne ale przy serii 72 zdjęć to zamiast ładnego obrotu prawie dyskoteka wychodzi... I teraz tak: ustawienia w aparacie na M, balans bieli testowałem na Auto, lampa błyskowa i miejsca zacienione; pomiar światła sprawdziłem każdy, tak samo ostrość na jeden punkt, obszar i manualna. Lampy studyjne też bez zmian w ustawieniach w trakcie robienia zdjęć. Próbowałem różnymi obiektywami (Canon EF-s 18-135mm oraz Canon EF-s 10-22mm) i ta sama sytuacja.

    Czytałem trochę i tylko znalazłem podobny problem w Nikonie D5100, ale mu powiedzieli, że ta klasa to tak ma... a jak wziął Nikona D90 to nie było problemu.

    Dodatkowo zauważyłem, że nie tylko mnie się to zdarza, bo często na stronach ze zdjęciami obrotowymi w prezentacjach nie wszystkie klatki są jednakowo naświetlone.

    Jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje? Czy to ja nie umiem, czy coś jest z aparatem?
    Ostatnio edytowane przez janalo ; 29-12-2014 o 15:09

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Na pierwszym miejscu wyeliminowałbym lampy błyskowe z równania i zobaczył, czy dalej będzie problem. Mogą nie dawać rady nadążać się ładować przy serii i stąd kłopoty.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Niestety to nie może być problemem, ponieważ to nie jest seria zdjęć jak przy długim przytrzymaniu spustu migawki, tylko aparat jest sterowany przez obrotnicę, przez co odstęp między każdym zdjęciem to około 3-4 sekundy. Lampy ładują się w około 1 sekundę po błysku więc przy kolejnym zdjęciu już są w pełni naładowane.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Ok. To się zdążą naładować ale mimo to jest dodatkowa niewiadoma. Może palniki się w nich nagrzewają czy coś. Może nie trzymają siły błysku? Ja bym spróbował bez błyskania i zobaczył czy problem na 100% jest po stronie aparatu.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2014
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Ja rozumiem, że balansu bieli nie ustawiłeś na stałą temperaturę? Tylko auto?

  6. #6

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Balans bieli testowałem na trzech pozycjach: auto, miejsca zacienione, lampa błyskowa. Za każdym razem ten sam efekt.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    to ustaw stałą temperaturę i zobacz, potem wyłącz lampy i zostaw stałą temp i zobacz.
    Drogą eliminacji dojdziesz do tego co jest przyczyną
    SONY

  8. #8

    Domyślnie Odp: Różne naświetlenie zdjęć w serii

    Przetestowałem bez lamp i okazało się, że jest ok. Więc to lampy. Zadzwoniłem do sklepu w którym kupiłem lampy i mi doradzili żeby wydłużyć czas synchronizacji. Wcześniej robiłem na 1/200 i okazało się, że im dłuższy czas tym mniejsza różnica między zdjęciami. Przy 1/60 problem całkowicie znika. Dzięki za pomoc

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •