Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
zeby zakonczyc watek i rozwiac watpliwosci

obiecane wczoraj dwa zdjecia

pierwsze na malej matrycy kompaktu pp1,8 mikro

TUTAJ

GO: 41-68 =27 cm

drugie
na matrycy ff pp 6,4 mikro

TUTAJ

GO:22-64= 38 cm

w obydwu wypadkach ta sama odleglosc , przyslona , ogniskowa ustalona na zoomie w obu wypadkach 28 mm . jakis blad nastawy jest - odczytane ze skali obiektywu.

to jest wplyw rozstawu pixeli na GO , od tego rozstawu zalezy jaki przyjmuje sie KR w fotografii cyfrowej.

w drugim przypadku uzyskalismy wieksza GO kosztem rozdzielczosci. - dokladnie tak jak wczesniej pisalem.

od dzisiaj wiemy ze wiekszy rozstaw pixeli , ktory towarzyszy wiekszej matrycy powoduje wzrost GO - a wiec wplyw samej matrycy jest taki jak pisalem - wzrost wielkosci wplywa dodatnio na GO.

dziekuje za uwage.

KONIEC.
Można to samo wytłumaczyć bez posługiwania się takimi abstrakcyjnymi dla przeciętnego śmiertelnika terminami, jak krążek rozproszenia (KR), rozstaw pixeli (pixelpitch), interpolacja pikseli itd, a używając jedynie prostych, jasnych i zrozumiałych terminów, które każdy fotograf ma zakodowane, i które są znane choćby z kalkulatora GO.

1. Każda matryca ma swoje fizyczne wymiary niezależnie od ilości pikseli.

2. Każde zdjęcie wykonane obiektywem o tej samej ogniskowej ma fizyczne wymiary identyczne i niezależne od tego, na jakiej wielkości matrycy jest rejestrowane.

3. Przeciętnie większe rozmiarami matryce mają mniej pikseli na jednostkę powierzchni, a mniejsze matryce mają pikseli więcej, więc obraz o tych samych rozmiarach fizycznych zarejestrowany na mniejszej matrycy będzie miał więcej szczegółów, bo więcej pikseli będzie zdolnych do ich odtworzenia.

4. Fakt, że obraz na małej matrycy jest bardziej szczegółowy, jest równoważny przybliżeniu widoku przedmiotu tak, jak w przypadku zastosowania obiektywu o większej ogniskowej, i z tego faktu wynika krotność ogniskowej dla danego fizycznego wymiaru matrycy. Następuje relatywizacja ogniskowej i ona relatywnie rośnie wraz ze spadkiem fizycznych rozmiarów matrycy, obiektywy stają się coraz bardziej "tele".

5. Zachowanie się głębi ostrości jest w powyższym przypadku typowe dla obiektywów długoogniskowych, które są powszechnie znane z osiągania płytkiej GO. Zdjęcie zarejestrowane na małej matrycy tym samym obiektywem będzie miało mniejszą GO od zdjęcia wykonanego na matrycy większej, ponieważ składa się z większej liczby pikseli i dokładniej są odwzorowane zmiany ostrości.

6. W przypadku, gdy obie matryce mają taką samą gęstość pikseli na jednostkę powierzchni, żadnych różnic w GO nie będzie w obrazie zarejestrowanym przez mniejsza matrycą i równoważnemu jej wycinkowi o tych samych wymiarach fizycznych (a tym samym o tej samej ilości pikseli) z obrazu uzyskanego na matrycy większej gabarytowo.

7. Cały obraz zarejestrowany na matrycy większej gabarytowo zawsze będzie miał pod względem perspektywy i GO cechy wykonanego obiektywem o ogniskowej krótszej od obrazu zarejestrowanego obiektywem o identycznej fizycznej ogniskowej i przy tej samej przysłonie na matrycy mniejszej gabarytowo.


KONIEC