Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Sprzęt dla początkującego portrecisty

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Cytat Zamieszczone przez maciek12ss Zobacz posta
    Czy na cropie czy na ff obiektyw ma takie same znieksztalcenia. Crop jedynie obetnie te po brzegach.
    wlasnie , ze tak nie jest do konca.

    Znieksztalcenia perspektywiczne , przerysowania zaleza nie od ogniskowej lecz od ODLEGLOSCI.

    Przy tym samym kadrze na cropie musisz zwiekszyc odleglosc w stosunku do FF , tym samym dostaniesz mniejsze przerysowania.

  2. #12
    Uzależniony Awatar słowiczek
    Dołączył
    Feb 2014
    Miasto
    T.M.
    Wiek
    50
    Posty
    764

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    wlasnie , ze tak nie jest do konca.

    Znieksztalcenia perspektywiczne , przerysowania zaleza nie od ogniskowej lecz od ODLEGLOSCI.
    Oczywiście, gdyby było inaczej, ostrząc w nieskończoność na różnych ogniskowych nie widzielibyśmy różnicy, tym czasem ogniskowa określa kąt widzenia obiektywu i w związku z tym jego poprawne " widzenie" w zakresie od do z uwzględnieniem nieskończoności. Czy 30-stką nie da się portretować? Da się, chociaż nie jest narzędziem typowym do takiej fotografii, 50,85, 100 czy 135 to standardy. Tyle że na cropie kąt widzenia 30-stki tak na prawdę nie jest 30-stką. To prawie 50.

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Cytat Zamieszczone przez słowiczek Zobacz posta
    Oczywiście, gdyby było inaczej, ostrząc w nieskończoność na różnych ogniskowych nie widzielibyśmy różnicy, tym czasem ogniskowa określa kąt widzenia obiektywu i w związku z tym jego poprawne " widzenie" w zakresie od do z uwzględnieniem nieskończoności. Czy 30-stką nie da się portretować? Da się, chociaż nie jest narzędziem typowym do takiej fotografii, 50,85, 100 czy 135 to standardy. Tyle że na cropie kąt widzenia 30-stki tak na prawdę nie jest 30-stką. To prawie 50.
    ogniskowa sie nie zmienia

    na cropoie i FF jest dokladnie taka sama - w tym przypadku 30 mm.
    nie zmienia sie tez kat widzenia obiektywu - w obu przypadkach jest dokladnie taki sam , ale aps-c rejestruje mniejsza czesc pola obrazowego niz ff , stad skutek taki , jakby obiektyw widzial wezej - nie - widzi dokladnie tak samo.
    dla aps rejestruje sie mniejszy obraz.

    30 mm na aps jesli chcemy zachowac taki sam kadr jak w ff , wymaga oddalenia sie .
    oddalajac sie zmniejszamy deformacje.


    gdzies pokazalem zdjecia.

    ten sam wycinek kadru , raz na 24 mm raz na 105 z tej samej odleglosci jest identyczny w sensie perspektywy , znieksztalcen. Nie mozna rozroznic ogniskowej.

    znieksztlacenia nie zaleza od ogniskowej a jedynie od odleglosci ( mowa o tym samym obiekywie , wzglednie o obiektywach o takiej samej projekcji geometrycznej - rectylinearnych)

  4. #14
    Uzależniony Awatar słowiczek
    Dołączył
    Feb 2014
    Miasto
    T.M.
    Wiek
    50
    Posty
    764

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    ogniskowa sie nie zmienia

    na cropoie i FF jest dokladnie taka sama - w tym przypadku 30 mm.
    nie zmienia sie tez kat widzenia obiektywu - w obu przypadkach jest dokladnie taki sam , ale aps-c rejestruje mniejsza czesc pola obrazowego niz ff , stad skutek taki , jakby obiektyw widzial wezej - nie - widzi dokladnie tak samo.
    dla aps rejestruje sie mniejszy obraz.

    30 mm na aps jesli chcemy zachowac taki sam kadr jak w ff , wymaga oddalenia sie .
    oddalajac sie zmniejszamy deformacje.


    gdzies pokazalem zdjecia.

    ten sam wycinek kadru , raz na 24 mm raz na 105 z tej samej odleglosci jest identyczny w sensie perspektywy , znieksztalcen. Nie mozna rozroznic ogniskowej.

    znieksztlacenia nie zaleza od ogniskowej a jedynie od odleglosci ( mowa o tym samym obiekywie , wzglednie o obiektywach o takiej samej projekcji geometrycznej - rectylinearnych)
    nie zmienia się, inny kąt widzenia wynika z rozmiaru matrycy. Może bardziej: zarejestrowany obraz ,niż kąt widzenia. Wiadomo, o co chodzi

  5. #15
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2014
    Miasto
    Biłgoraj
    Wiek
    42
    Posty
    148

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Jak nie masz potrzeby focić przy zmieniającym się otoczeniu (ciasne pomieszczenie, a za chwilę na dworze) to polecam zainwestować w stałkę Canona 50mm f1.4. Daje naprawdę dobry obrazek, a przeliczając na APS-C masz prawie 80mm więc do portretów jak najbardziej. Ja najczęściej używam 17-55 F2.8 ale ja najczęściej focę przy zmiennych warunkach. Na jasnych plenerach , mam nadzieję, że niedługo przetestuję 70-200 F4, podobno też fajny do portretów. Na razie tylko zrobiłem nim parę ujęć na 135mm i rysuje całkiem ciekawie.
    Jak ma być budżetowo i hobbystycznie to by zaczął od poszukiwania 50mm f1.4 używanej, dwóch lamp używanych a resztę kaski na dokształcanie i dużo czasu na warsztat.
    Był Canon 6DII + 35IS + 85 1.8 + 70-200
    Jest Nikon D810 + D750 + 24, 50, 70-210.

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Cytat Zamieszczone przez MartinYa Zobacz posta
    Fotografią chciałbym zajmować się wyłącznie amatorsko więc szukam budżetowych rozwiązań aby stworzyć mini studio najbardziej interesują mnie portrety ludzi, takie zdjęcia podobają mi się najbardziej moja dziewczyna zajmuje się stylizacją paznokci i na potrzeby aktualizowania jej strony internetowej także będę musiał robić zdjęcia.
    Mam body canon 600d z kitem 18-55 oraz kupiłem używany obiektyw ef 50 mm1.8 II. Po przeczytaniu wielu wątków na forum mniej więcej wiem co będę potrzebował jeszcze tzn. lampa błyskowa, jakieś źródła światła ciągłego myślę żeby kupić jakiś gotowy zestaw do 1500zl, filtry polaryzacyjne na obiektywy do zdjęć w plenerze. Moje pytanie czy może ktoś pomóc zdecyduj co jest mi najbardziej potrzebne na teraz bo budżet pozwala kupić powiedzmy coś za około 500 do 1000 zł miesięcznie
    Przed wszystkim zapomniałeś o chyba najważniejszym - jakim pomieszczeniem (o jakich wymiarach) dysponujesz żeby te wszystkie studyjne urządzenia porządnie porozstawiać.

    Na teraz to ja bym sobie na Twoim miejscu kupił system montażu teł dopasowany do Twojego pomieszczenia (szerokość) - dwa statywy z belką (rurką) poprzeczną z której rozwija się tło, to wygląda w ten sposób Zestawy tła fotograficzne, tło kartonowe - sklep Fripers.pl oraz lampę błyskową powiedzmy Canon Speedlite 430EX II plus do niej nasadkę zmiękczającą światło Stofen Omnibounce OM-EW albo jej jakiś tańszy zamiennik.

    Ale przed zakupem najlepiej jakbyś zagłębił się w lekturę:

    Sprzęt do beauty/fashion - cz. 1: aparat i obiektywy

    W skrócie jeżeli chodzi o obiektywy:

    W przypadku zdjęć całych sylwetek nie ma właściwie żadnych norm. Tam często przerysowania są atutem, bo można zrobić dynamiczniej wyglądające ujęcia. Jedni wolą jak najdłuższe ogniskowe, inni szerokie kąty. W przeciwieństwie do beauty, tutaj już bardzo niskie przysłony mogą być przydatne. Dla mnie zestawem idealnym na pełną klatkę byłoby 35 mm + 50 mm. No i 135 mm do zdjęć twarzy. Absolutnie zamiast tego ostatniego nie chciałbym 85 mm, ale to dlatego, że robię dużo ciasnych kadrów. Natomiast w aparacie APS-C wybrałbym 18 mm, 35 mm i 85 mm. Dwa pierwsze do ujęć z całą sylwetką, ostatnie do beauty. Wspominam jedynie o stałkach, bo kompletnie nie widzę powodu, dla którego do takich zdjęć miałbym się pakować w zoomy.
    Sprzęt do beauty/fashion – cz. 2: wyposażenie studyjne - Tomasz Pluszczyk
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 15-12-2014 o 13:34

  7. #17

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Wracając do tematu kup 85 mm
    1 LAMPĘ
    2 STATYW OŚWIETLENIOWY Z BOOMEM
    3 CZASZE PROPONUJE SŁONECZKO
    4 KOLEJNY STATYW OŚWIETLENIOWY MAŁY 40 CM NA 70 STARCZY
    5 BLENDA 56 CM

  8. #18
    Coś już napisał Awatar MartinYa
    Dołączył
    Aug 2014
    Miasto
    Gorzów
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    Pierwsze zakupy zrobione na pierwszy ogień poszły dwie lampy 200 i 300 Ws do tego softbox 40x60, octa 120cm, beuty dish 55cm i blenda 5w1, statywy plus wyzwalacze radiowe.
    Tło sobie podarowałem raz że pomieszczenie które wybrałem na studio ma jednolite ściany jasne dwa i tak docelowo chcę raczej robić zdjęcia w jakiś lokalizacjach poza domem (mam pomysł na sesje w muzeum).

  9. #19

    Domyślnie Odp: Sprzęt dla początkującego portrecisty

    No i świetnie teraz czekamy na efekty, koniecznie pochwal się sesja w muzeum

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •