Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 43

Wątek: Prawidłowe naświetlanie.

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 223

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Cytat Zamieszczone przez marcin_g Zobacz posta
    Witam,
    Dziś chce was zapytać o temat naświetlania. Jak sądzicie kiedy jest to prawidłowe? Oczywiście nie pytam tu o teorie książkowe które możemy przeczytać, tylko o wasze doświadczenia i spostrzeżenia w temacie naświetlania.
    Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. zależy co się chce osiągnąć
    Ja lubię np. zdjęcia nocne, więc.....

    Dla trudnych sytuacji oświetlenia (np. szerzej niż histogram, nocne z kolorowymi światłami itd) używam (zapisanego umnie w C2) bracketingu (-2, 0 +2) i łączę w Photomatx. I tam (oraz w PS) decyduję jak będzie na zdjęciu ze światłem i kolorami. Tak aby mi pasowało

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 16-11-2014 o 18:32
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 177

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Niewątpliwie histogram opiera się o prawą krawędź.
    Bardzo ładny przykład zamysłu fotografa i świadomego uzyskania efektu.

    Podałem tylko ogólną zasadę, co nie zawsze daje dobry i zamierzony efekt, tak ładny jak na tym przykładzie.
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 16-11-2014 o 18:40

  3. #13
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    135

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    O high-key to można będzie z nim porozmawiać za rok może dwa. Nie każdy od razu poczuje wysoki czy niski klucz, ale z artystami panie nie pogadasz.

  4. #14
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2013
    Miasto
    Usa
    Posty
    69

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Ja znam tylko klucz francuski...

  5. #15
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Cytat Zamieszczone przez marcin_g Zobacz posta
    Tak zastanawiałem się. A ty się zastanawiałeś? Pytanie jest dobre tylko trzeba potrafić na nie odpowiedzieć. Więc zapytam się Ciebie, jak mniemam wielkiego fotografa znanego na całym świecie. Kiedy według Ciebie ekspozycja jest prawidłowa?
    Oczywiście wtedy, kiedy jest prawidłowa.
    Na to pytanie nie ma odpowiedzi, bo to zależy od kilku czynników, np. od świata, tematu zdjęcia, zamysłu fotografa itp.
    Dla aparatu prawidłowa ekspozycja będzie wtedy, kiedy wskazówka światłomierza pokaże zero. Ale czy tak będzie w rzeczywistości? W wielu przypadkach - owszem. Ale nie we wszystkich.
    Ten sam kadr, powiedzmy jakiś widoczek na miasto, różne pory dnia - histogram na zdjęciu nocnym będzie wyglądał inaczej niż na zdjęciu w samo południe.
    Ogólnie zadałeś pytanie z kategorii: jak sądzicie, kiedy muzyka jest dobra?
    I jeszcze się dziwisz, że zbierasz cięgi od forumowiczów... Ręce opadają.

    PS: Z tego co widzę to masz ogólną tendencję do zadawania pytań z (excusez moi) d... wziętych, żeby daleko nie szukać - np. to z dpi.
    Ostatnio edytowane przez Merde ; 16-11-2014 o 20:22
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Odpowiedz na tak postawione pytanie jest raczej prosta.
    prawidlowym jest takie naswietlenie , ktore pozwoli caly zakres tonalny sceny przekazac na urzadzeniu wyjscia.
    jesli zakres tonalny sceny miesci sie w zakresie tonalnym matrycy wowczas wiekszych problemow nie ma.
    Gdyby zakres tonalny matryc wynosil np. 100 EV , wowczas swiatlomierz nie bylby potrzebny.

    Poniewaz zakres tonalny sceny czesto jest szerszy od zakresu tonalnego matrycy , fotograf musi zadecydowac jaka technike zastosowac aby zarejestrowac w sumie caly zakres tonalny sceny , lub tylko pewna czesc , ktora dla niego jest istotna. Dopasowania do calosci lub odpowiedniego zakresu sceny mozna dokonac m.inn. za pomoca swiatlomierza.

  7. #17
    Coś już napisał Awatar marcin_g
    Dołączył
    Oct 2014
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Zastanawia mnie jedno na tym forum. Wszyscy z tzw. elity forum, mogą obrażać mnie czy innych użytkowników, ale już użytkownicy nie mogą na tych frajerów powiedzieć nic złego. W****ia mnie taki system.

  8. #18

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    ... Na to pytanie nie ma odpowiedzi, bo to zależy od kilku czynników, np. od świata, tematu zdjęcia, zamysłu fotografa itp.
    Dla aparatu prawidłowa ekspozycja będzie wtedy, kiedy wskazówka światłomierza pokaże zero. Ale czy tak będzie w rzeczywistości? W wielu przypadkach - owszem. Ale nie we wszystkich.
    Ten sam kadr, powiedzmy jakiś widoczek na miasto, różne pory dnia - histogram na zdjęciu nocnym będzie wyglądał inaczej niż na zdjęciu w samo południe....
    Dokładnie.
    Wszystko zależy od tego co chcemy pokazać w kadrze:
    Przykład pierwszy - wrona na śniegu. I jak tu pokazać dobrze szczegóły pojedynczego pióra. Czy wtedy wskazówka jest na zero?
    Przykład drugi - osoba stojąca w ciemnej bramie, światło pada tylko na fragnent drzwi i twarzy. Możemy to pokazać na 2 sposoby.
    - dobrze naświetlona twarz i reszta kadru niedoświetlona, ale tu akurat zależy nam tylko na modelce. W zależności od sposobu pomiaru światła - dla punktowego będzie na zero, dla wielosegmentowego już na minus.
    - całość naświetlona zgodnie z pomiarem wielosegmentowym. Widzimy dobrze oświetloną modelkę i pojedyncze deski w drzwiach, ale nie ma już tej cziemnej tajemniczości jak przy niedoświetlonym kadrze.
    Przykład trzeci - z hali sportowej. Zawodnicy walczący o piłkę na tle zapalonych band reklamowych. Pomiar skupiony będzie OK, ale mogą pojawić się przepały w reklamie. Z dwojga złego wolę zniwelować cienie na twarzach sportowców.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez marcin_g Zobacz posta
    Zastanawia mnie jedno na tym forum. Wszyscy z tzw. elity forum, mogą obrażać mnie czy innych użytkowników, ale już użytkownicy nie mogą na tych frajerów powiedzieć nic złego. W****ia mnie taki system.
    Spoko bez nerwów. Ucz się i lej betonem na frustratów .
    C eos 6D | T 24-70/2,8 VC USD; C 70-200/2,8 L USM; C TCx1,4II | YN-568EX
    www.cobalt.fr.pl

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    ^^ Podam kontrprzykład z wikipedii. Uważasz, że poniższe zdjęcie jest źle naświetlone?
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...h_key_baby.jpg

    Nie ma recepty na dobre naświetlenie. Tak samo jak nie ma definicji dobrego zdjęcia. Ekspozycja to jest sprawa subiektywna i słabo określona. Świadomie teraz przesadzam ale jestem zdania, że przypisanie dobrej ekspozycji braku przepałów jest w podobnym tonie do stwierdzenia, że dobra kompozycja to jest taka, że stopy ani ręce nie są obcięte przez brzeg kadru.
    to nie jest przyklad naswietlenia - prawidlowego lub nie -lecz przyklad obrobki.
    w analogu latwiej bylo osiagnac high key przez obfite naswietlenie i lekkie przewolanie negatywu , nastepnie twarde powiekszenie.
    w cyfrze taki efekt dostajesz z kazdego zjecia.
    na podstawie tego zdjecia nic nie wnosimy o naswietleniu , moglo byc nawet niedoswietlone

    tonowi o jasnosci 1 mozna przypisac przez obrobke np 251.
    naswietlenie jest jeszcze przed , zanim raw trafi do kompa , a wlasciwei zanim zostanie w ogole zapisany.

  10. #20
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 736

    Domyślnie Odp: Prawidłowe naświetlanie.

    Bardzo proszę o nie zaśmiecanie wątku i powrót do tematu.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •