Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 131

Wątek: Jaką blendę kupić ?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Białystok
    Posty
    32

    Domyślnie Jaką blendę kupić ?

    Zastanawiam się nad wyborem blendy. Proszę o pomoc, szczególnie osoby które korzystaja z takiego osprzętu i mogą podzielić się doświadczeniami.

    Zastosowanie:
    - fotografia postaci (1-4 osoby)
    - głównie plenery (studio na razie nie)

    Zastanawiam się nad:
    1) wielkością (mam obecnie blendę ok. 50 cm więc do portretów wystarcza)
    - okrągła 106 cm ?
    - owalna 72 x 112 lub 92 x 122 cm
    - a moze znacznie większa:102x168cm

    2) kolorem
    - srebrno - złota
    - biało - srebrna
    - a może kupić droższą ale 5w1 (srebrna, złota, srebrno/złota, biała, dyfuzor)
    Z jakich kolorów najczęściej korzystacie, które są szczególnie przydatne przy fotografowaniu postaci w świetle dziennym

    3) jak bym się zdecydował na 5w1 to co sądzicie na temat przydatności dyfuzora ?

    Będę wdzięczny za wszelkie opinie. Wiem jakie światło daje każdy z odbłyśników i jakie ma zadanie ale chodzi mi o opinię osób które w praktyce przetestowały różne rozwiązania i mogą się podzielić opinią na temat przydatności poszczególnych płaszczyzn.

    Marcin

  2. #2
    sv
    Guest

    Domyślnie

    Jezeli chodzi o kolor: polecam srebrną; zlota nie nadaje sie do niczego (oczywiscie moim zdaniem) a biala jest zbyt slaba. nie uzywalem srebrno-zlotej: nie mam zdania.
    Wielkosc: im wieksza, tym lepsza, ale bez przesady, bo trzeba tym jakos operowac
    Dyfuzor od blendy raczej malo przydatny (zbyt maly)

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Białystok
    Posty
    32

    Domyślnie

    no właśnie pytanie czy 102x168 da się w miarę sprawnie operować, szczególnie jak sie pojawi jakiś wietrzyk.

    Złota faktycznie może zbyt mocno ociepla (za żółto), chociaż przy odpowiednim balansie bieli postać która znajduje sie na stonowanym tle (szare, stonowane, wnętrze jakiejś fabryczki, mocno zacienione) ocieplona złotą blendą może wyglądać całkiem przyjemnie.

    Mam malą blendę złoto-srebrną (zygzaki) i to chyba jest najlepsze rozwiązanie ....wiecej odbija niż biała a kolor pośreni pomiędzy żółtą i ostrą srebrną.

    Pomyślałem że taki dyfuzor 102x168 o ile ma pewnie niewielkie zastosowanie do całych postaci to pewnie do portretu mozna skutecznie wykorzystać.

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    41
    Posty
    72

    Domyślnie

    I jaką kupiłeś? Podłączam się pod topic żeby nie zaśmiecać forum:

    Przymierzam się do zakupu blendy i chciałabym poznać wasze opinie. Będzie ona wykorzystywana głównie do portretów na zewnątrz, ale trudno powiedzieć czy tylko. Na internecie jest jedna wielkości 50cm z płaszczyznami: białą, złotą itd., odpinanymi, jej zaletą jest cena i podręczność.

    Jednak po przeczytaniu różnych artykułów i opinii, wygląda na to, że fotografowie odradzają mniejsze niż 100cm, bo to tylko do portretów, a do sylwetki już nie, plus odpinane się ponoć marszczą. Co uważacie na ten temat, jakich używacie i w jaką warto inwestować?

  5. #5
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    http://www.eltec.alpha.pl/produkty.php?id=43

    pełno tego i każda jest 5 in 1 - (z dyfuzorem) one się wszystkie ładnie składają - fi 120 zwija sie do ok 40-50 cm.

    Blenda powinna mieć conajmniej taki rozmiar jak fotografowany obiekt. Tyle teoria Praktyka -> im wieksza tym lepsza.

    Zawsze jest coś za coś. Odpinane się marszczą, składane gniotą... itp, itd.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    41
    Posty
    72

    Domyślnie

    Dzięki Janusz, na Ciebie zawsze mozna liczyć;-)
    Kupię jednak tę: http://cgi.ebay.fr/CIRCULAR-PLIABLE-...QQcmdZViewItem ,bo potrzebuję tu na miejscu w miarę szybko, a nie wiem czy z tej strony, co podałeś po wysyłce zagranicę by się opłacało. Dam znać jak się sprawdza:-)

  7. #7
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fotoaparatka Zobacz posta
    Dzięki Janusz, na Ciebie zawsze mozna liczyć;-)
    Kupię jednak tę: http://cgi.ebay.fr/CIRCULAR-PLIABLE-...QQcmdZViewItem ,bo potrzebuję tu na miejscu w miarę szybko, a nie wiem czy z tej strony, co podałeś po wysyłce zagranicę by się opłacało. Dam znać jak się sprawdza:-)
    Francuskiego nie znam ale pewnie w sklepach jest podobnie jak u nas - chińszczyzna głównie

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #8
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Dryl Zobacz posta
    Pomyślałem że taki dyfuzor 102x168 o ile ma pewnie niewielkie zastosowanie do całych postaci to pewnie do portretu mozna skutecznie wykorzystać.
    Mam taką wielką 102x168cm blendę razem z uchwytem. Na początku to nie potrafiłem jej sam złożyć . Do portretu sprawdza się świetnie, można doświetlić nie tylko twarz ale i część sylwetki.
    Z uchwytem to nawet na wietrze spokojnie można to trzymać, bez niego chyba nie bardzo.

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    41
    Posty
    72

    Domyślnie

    Otóż to, chińszczyzna:-) Muszę sobie załatwić pomocnika, bo nie mam nawet statywu na blendę......chyba, że się jakimś cudem obejdzie, tu modelka sama sobie trzyma......http://www.diynetwork.com/diy/hp_dig...140328,00.html

  10. #10
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MMM Zobacz posta
    ....Na początku to nie potrafiłem jej sam złożyć . .....
    hihihi... ja też

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •