Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2013
    Posty
    21

    Domyślnie 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Witam serdecznie,

    Mam następujący problem. Używam 5dm3 + 24-105 F4 + 580EX II.

    W nastawach czułości iso ustawiłem minimalny czas naświetlania na 1/125 i:

    1) Przy pracy z lampą w trabie Av przy F=4 minimalny czas naświetlania spada do dowolnej wartości np. 1/30 lub poniżej, natomiast ISO mimo że jest w trybie Auto ustawia się max na 400, i przy tej wartości wydłuża się tylko czas naświetlania.

    Pytanie - dlaczego ISO ustawia się na max 400 i nie działa ustawiony minimalny czas naświetlania 1/125?

    2) Przy pracy bez lampy w trybie Av przy F=4 ISO rośnie powyżej 400, jednak czas naświetlania wciąż spada powyżej ustawionej 1/125 do wartości nieakceptowalnych przy foceniu z ręki.

    Pytanie - dlaczego czas naświetlania ustawiany jest powyżej ustawionej minimalnej 1/125?


    Będę wdzięczny za pomoc, przeszukałem forum i niestety nikt nic nie pisze o podobnym problemie :/

    Pozdrawiam

  2. #2
    Początki nałogu Awatar tkosiada
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    UK
    Posty
    419

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    1- normalne gdy jest podpięta lampa, to samo jest w instrukcji, tylko przejście na tryb M pomaga
    2 - przy prawidłowo nastawionym auto iso jedyny moment kiedy aparat zaczyna ruszać/zmieniać wartość czasu to to że zakres iso musiał mu sie skończyć a przesłony nie może ruszyć bo jest w priorytecie
    zwiększ zakres iso lub zmień czas na 1/60 lub załóż jaśniejsze szkło

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Przemyśl
    Posty
    24

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Cytat Zamieszczone przez marhevek Zobacz posta
    Witam serdecznie,

    Mam następujący problem. Używam 5dm3 + 24-105 F4 + 580EX II.

    W nastawach czułości iso ustawiłem minimalny czas naświetlania na 1/125 i:

    1) Przy pracy z lampą w trabie Av przy F=4 minimalny czas naświetlania spada do dowolnej wartości np. 1/30 lub poniżej, natomiast ISO mimo że jest w trybie Auto ustawia się max na 400, i przy tej wartości wydłuża się tylko czas naświetlania.

    Pytanie - dlaczego ISO ustawia się na max 400 i nie działa ustawiony minimalny czas naświetlania 1/125?

    2) Przy pracy bez lampy w trybie Av przy F=4 ISO rośnie powyżej 400, jednak czas naświetlania wciąż spada powyżej ustawionej 1/125 do wartości nieakceptowalnych przy foceniu z ręki.

    Pytanie - dlaczego czas naświetlania ustawiany jest powyżej ustawionej minimalnej 1/125?


    Ad1.
    Przy pracy z lampą w trybach automatycznych Auto ISO w każdym znanym mi Canonie podnosi się tylko do 400.
    Maksymalny czas w trybie AV ustawiasz w menu Sterowanie zewn. Speedlite - masz 3 możliwości AUTO, zakres 1/200-1/60, 1/200 na sztywno.
    Praca z flash'em i długim czasem naświetlania nazywa się techniką rozciągania czasu:

    Techniki fotografowania z lampą błyskową - rozciąganie czasu

    Najlepiej fotografując z lampą używać trybu M, wówczas mamy pełną kontrolę nad naświetlaniem tła, a TTL lampy zwykle dobrze radzi sobie z naświetleniem pierwszego planu. Jakby co to korekta +/- flash'a
    Ew. jak nie lubisz M to Tv


    Ad2.
    W pozycji - Nastawy czułości ISO, oprócz ustawienia min. czasu naświetlania ustaw automatyczny zakres ISO.
    W sytuacji gdy w trybie AV automatyce "zabraknie" czułości ISO z wybranego zakresu dopiero wówczas będzie schodziła z czasem, ponieważ jest to ostatnia zmienna mająca wpływ na expozycje (AV ustawiłeś, zakres ISO wybrany przez Ciebie się skończył, więc automatyce nie pozostaje nic innego jak wydłużyć czas poza ustawiony próg, aby zapobiec niedoświetleniu.
    W drugą stronę (przy kombinacji dużej ilości światła, długiego czasu i otwartego obiektywu) możesz użyć "Bezpiecznego przesuwania ekspozycji" Pułapka tutaj jest natomiast taka iż w trybie Tv i BPE przy małej ilości światła wydłuży ci czas naświetlania!

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2013
    Posty
    21

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Cytat Zamieszczone przez gregblok Zobacz posta
    Ad1.
    Przy pracy z lampą w trybach automatycznych Auto ISO w każdym znanym mi Canonie podnosi się tylko do 400.
    Maksymalny czas w trybie AV ustawiasz w menu Sterowanie zewn. Speedlite - masz 3 możliwości AUTO, zakres 1/200-1/60, 1/200 na sztywno.
    Praca z flash'em i długim czasem naświetlania nazywa się techniką rozciągania czasu:

    Techniki fotografowania z lampą błyskową - rozciąganie czasu

    Najlepiej fotografując z lampą używać trybu M, wówczas mamy pełną kontrolę nad naświetlaniem tła, a TTL lampy zwykle dobrze radzi sobie z naświetleniem pierwszego planu. Jakby co to korekta +/- flash'a
    Ew. jak nie lubisz M to Tv
    Właściwie to do tej pory używałem tylko M i dopiero odkrywam Av - wydał mi się bardzo przyjazny do focenia w zmiennych warunkach gdzie jest mało czasu i trzeba zdać się na automatykę np. kościół i potem szybko open space, tylko problem mam właśnie z tym schodzeniem aparatu poniżej zadanego min czasu :/

    Cytat Zamieszczone przez gregblok Zobacz posta
    Ad2.
    W pozycji - Nastawy czułości ISO, oprócz ustawienia min. czasu naświetlania ustaw automatyczny zakres ISO.
    W sytuacji gdy w trybie AV automatyce "zabraknie" czułości ISO z wybranego zakresu dopiero wówczas będzie schodziła z czasem, ponieważ jest to ostatnia zmienna mająca wpływ na expozycje (AV ustawiłeś, zakres ISO wybrany przez Ciebie się skończył, więc automatyce nie pozostaje nic innego jak wydłużyć czas poza ustawiony próg, aby zapobiec niedoświetleniu.
    Dzięki za odpowiedź. Tyle że właśnie czułość ISO mam ustawione na Auto i zakres i Auto zakres mam 100-25600 + min. czas na 1/125 a i tak schodzi mi poniżej czyli np. 1/30 i więcej.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez tkosiada Zobacz posta
    1- normalne gdy jest podpięta lampa, to samo jest w instrukcji, tylko przejście na tryb M pomaga
    Dzięki, tego nie wiedziałem

    Cytat Zamieszczone przez tkosiada Zobacz posta
    2 - przy prawidłowo nastawionym auto iso jedyny moment kiedy aparat zaczyna ruszać/zmieniać wartość czasu to to że zakres iso musiał mu sie skończyć a przesłony nie może ruszyć bo jest w priorytecie
    zwiększ zakres iso lub zmień czas na 1/60 lub załóż jaśniejsze szkło
    To by się zgadzało w przypadku lampy - doszedł do max ISO 400 i potem zignorował ustawienie min czasu 1/125 i zszedł niżej żeby osiągnąć ekspozycję, tylko dlaczego schodzi niżej bez lampy, czy jeśli jest naprawdę ciemno zignoruje ten ustawiony min czas żeby osiągnąć ekspozycję??

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    21 wiek i aparat za 10k zł nie pozwala ustawić podstawowych funkcji, tylko dodają bajery dla dzieci gps, wifi i iso 20480 przy 40Mpx

    a(tryb tv)przy manualnej nastawie czasu, zmienia czas i nie da się tego wyłączyć


    Powinna być funkcja:
    - włącz/wyłącz pełną kontrolę nad naświetlaniem(w trybach półautomatycznych)
    - iso ma się zmieniać np.wybranym zakresie od 100-3200iso
    - przysłona ma się zmieniać w wybranym zakresie np 1/60-1/500s

    P.S techniką rozciągania czasu, jest dobra na max kilku zdjęciach, jak widzę połowę "artystycznie rozmazanej" sesji...
    Ostatnio edytowane przez EOS_1DX ; 13-01-2016 o 20:40

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 177

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Cytat Zamieszczone przez gregblok Zobacz posta
    Przy pracy z lampą w trybach automatycznych Auto ISO w każdym znanym mi Canonie podnosi się tylko do 400.
    Maksymalny czas w trybie AV ustawiasz w menu Sterowanie zewn. Speedlite - masz 3 możliwości AUTO, zakres 1/200-1/60, 1/200 na sztywno.
    Metodą na zmianę "domyślnych ustawień" canonan przy używaniu lampy, jest zainstalowanie Magic Lantern (ale nie wiem czy jest dla 5D3).

    Wówczas możesz użyć w trybie manualnym nawet tzw. AutoISO i poustawiać sobie parametry przysłony i czasu, aby tylko działała synchronizacja z lampą. Można również ustawić ISO jakie się chce i operować GO (przysłoną). Muszę przyznać, że świetnie to działa.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez EOS_1DX Zobacz posta
    21 wiek i aparat za 10k zł nie pozwala ustawić podstawowych funkcji, tylko dodają bajery dla dzieci gps, wifi i iso 20480 przy 40Mpx
    a(tryb tv)przy manualnej nastawie czasu, zmienia czas i nie da się tego wyłączyć
    Warto poczytać:

    http://www.canon-board.info/dla-pocz...-av-tv-p-3785/
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 13-01-2016 o 22:11

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    "W nastawach czułości iso ustawiłem minimalny czas naświetlania na 1/125 i:

    1) Przy pracy z lampą w trabie Av przy F=4 minimalny czas naświetlania spada do dowolnej wartości np. 1/30 lub poniżej, ..."
    No , ale to chyba nie jest zaden blad - jesli czas minimalny jest 1/125 , to wszystko, co dluzsze jest dopuszczalne, wiec i 1/30 i 1/10 sa czasami dluzszymi. O co tu chodzi, bo dzisiaj jakis wczorajszy jestem i nie bardzo moge zakumac... A jak sie ustawia czas w nastawach ISO ? Bo tez nie bardzo wiem, o co chodzi?...

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 048

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Cytat Zamieszczone przez EOS_1DX Zobacz posta
    - przysłona ma się zmieniać w wybranym zakresie np 1/60-1/500s
    Co to za obiektyw, ze ma f1/500.

    W ustawieniach zmienic mozna minimalny czas jak i max ISO.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 177

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Cytat Zamieszczone przez jelcyk Zobacz posta
    O co tu chodzi, bo dzisiaj jakis wczorajszy jestem i nie bardzo moge zakumac... A jak sie ustawia czas w nastawach ISO ? Bo tez nie bardzo wiem, o co chodzi?...
    He...wczorajszy, tak w tygodniu , a nie po sobocie.

    Zrozumiałem, że nie można uzyskać wyższego ISO niż 400 przy pracy z lampą, ale jednak można - ML pomaga.

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    2 655

    Domyślnie Odp: 5dm3 - auto ISO i minimalny czas naświetlania

    Cytat Zamieszczone przez marhevek Zobacz posta
    Właściwie to do tej pory używałem tylko M i dopiero odkrywam Av - wydał mi się bardzo przyjazny do focenia w zmiennych warunkach gdzie jest mało czasu i trzeba zdać się na automatykę np. kościół i potem szybko open space, tylko problem mam właśnie z tym schodzeniem aparatu poniżej zadanego min czasu :/

    Polecam używanie C1 - C2 - C3

    Rozwiązuje to większość problemów z szybką zmiana ustawień,

    przykładowo C1 ustawiamy sobie manual, iso 3200 itd do fotografowania w kosciele,
    C2 ustawiamy sobie pod kątem wyjscia przed kościół, czyli Av, iso 200 itd


    Natomiast samo autoISO działa u mnie w 5D3 prawidłowo,
    Ustawiłem zakres dla autoISO 100 - 25600
    czas minimalny 1/250

    I aparat nie schodzi ponizej 1/250


    Niestety 5D3 to tylko amatorska puszka i wielu zaawansowanych ustawień brakuje,
    Brakuje mi szczególnie ustawień zakresu pracy czasów i przysłon.
    Ostatnio edytowane przez sebcio80 ; 14-01-2016 o 17:52
    Moje wątki na forum: sport | fashion
    | R5 | 5D3 | 16-35L II | Sigma 24 Art | Sigma 50 Art | Sigma 105 Art | Sigma 120-300 2.8 OS |

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •