Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: #08 Jak urządzić ciemnie FOTOSTORY

Widok wątkowy

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar thorin
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Silesia
    Wiek
    38
    Posty
    1 990

    Lightbulb #08 Jak urządzić ciemnie FOTOSTORY

    Venio & thorin proudly presents...



    Coz bedzie nam potrzebne do przebudowy niewielkiej Jaruzelskiej lazienki na kacik hobbysyczny ? Otoz potrzebne nam sa...



    a takze 3 kuwety z 3 kapielami odpowiednio podpisanymi oraz
    #4 - szczypce, co by rece chemia nie pachnialy
    #5 - zarowka ciemniowa, niektorzy twierdza ze zaswietla papier ale moja ciemnia pozwala mi na spokojne jej uzywanie
    #6 - nozyczki, choc doskonale mozna sobie radzic bez nich



    Powiekszalnik posiada duzo roznych guziczkow przyciskow i wichajstrow... a sluza one do...
    #1 - zmiany filtracji poszczegolnych filtrow: zoltego(Y) purpury(M) i zielononiebieskiego(C)
    #2 - natychamiastowego zdjecia/wlozenia filtrow podczas ostrzenia
    #3 - obiektyw poeiwkszalnikowy
    #4 - karetka/kasetka jesli ktos jest biegly niech mnie poprawi ja spotkalem sie z obiema wersjami, w niej schowamy negatyw
    #5 - Kolumna na ktorej opiera sie glowica powiekszalnika
    #6 - tu kryje sie gdzies transformator, niewiedziec czemu wylazl mi z kadru ale jestem przekonany ze pojawi sie w dalszych odslonach



    Mamy juz wiec sprzet, porozlewana chemie, zaciemnione pomieszczenie, stae ubrania na sobie (sejfti first) czas wziac sie do roboty, Venio wybiera wlasnie negatyw...



    ktory umiesci tutaj


    a nastepnie tutaj
    Uwaga #1 - negatyw wkladamy zawsze emulsja do dolu
    Uwaga #2 - pamietajmy o domykaniu obiektywu powiekszalnikowego o minimu 2 przyslony zeby wyeliminowac "spalenie papieru" i/lub blad krzywizny pola



    Po zalozeniu negatywu, wlaczeniu zarowki ciemniowej, wykadrowaniu i wyostrzeniu, a takze przymknieciu obiektywu oczom naszym ukazuje sie widok nastepujacy



    z czego oko wprawnego fotografa wylapie oczywiscie pozytyw



    po ustawieniu na zegarze ciemniowym czasu naswietlania 0,5 s



    i wykonaniu probki czasowej



    kapiemy probke odpowiednio w 3 kuwetach:
    Wywolywacz - 90 sek
    Przerywacz - 15 sek
    Utrwalacz - 5 minut
    Uwaga, probke czasowa wykonujemy po to zeby ocenic na ktorym czasie odbitka bedzie miala odpowiednia gestosc, calosc procesu do momentu wlozenia probek do utrwalacza pzeprowadzamy w oswietleniu ciemniowym



    Nastepnie probke pluczemy i po wysuszeniu oceniamy czy ma odpowiednia gestosc oraz kontrast jesli nie wracamy i wyonujemy nastepna probke odpowiednia zmieniajac ustawienia:
    za jasna - dolozyc czasu i na opak
    zbyt kontrastowa - zejsc na nizszy stopien gradacji i na opak
    obecnie zmiennogradacyjne papiery produkuje juz tylko Ilford (dobra dobra, kodak jeszcze tez ale wlasnie rezygnuje) a ego stopnie gradacji rozkladaja sie nastepujaco w filtracji:
    Gradacja.... Y ..... M
    00 ........105 .... 0
    0 ...........85 .... 10
    1 ...........60 .... 20
    2 ...........40 .... 45
    3 ...........20 .... 60
    4 ...........10 .... 75
    5 ............0 .... 200



    Po wykonaniu wzorcowej probki mozemy wreszcie zrobic dobra odbitke, mozna ja jeszcze , przymaskowac albo doswietlic, ale to temat na calkiem inna gawede

    Ostatnio edytowane przez thorin ; 21-03-2006 o 18:20
    przebłysk geniuszu japońskich inżynierów posiadam, człowieku, dziewiętnastoletni Canon...
    pozor, teď vyletí ptáček, usměj se hezky a řekni sýr.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •