Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: #08 Jak urządzić ciemnie FOTOSTORY

Mieszany widok

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar thorin
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Silesia
    Wiek
    38
    Posty
    1 990

    Lightbulb #08 Jak urządzić ciemnie FOTOSTORY

    Venio & thorin proudly presents...



    Coz bedzie nam potrzebne do przebudowy niewielkiej Jaruzelskiej lazienki na kacik hobbysyczny ? Otoz potrzebne nam sa...



    a takze 3 kuwety z 3 kapielami odpowiednio podpisanymi oraz
    #4 - szczypce, co by rece chemia nie pachnialy
    #5 - zarowka ciemniowa, niektorzy twierdza ze zaswietla papier ale moja ciemnia pozwala mi na spokojne jej uzywanie
    #6 - nozyczki, choc doskonale mozna sobie radzic bez nich



    Powiekszalnik posiada duzo roznych guziczkow przyciskow i wichajstrow... a sluza one do...
    #1 - zmiany filtracji poszczegolnych filtrow: zoltego(Y) purpury(M) i zielononiebieskiego(C)
    #2 - natychamiastowego zdjecia/wlozenia filtrow podczas ostrzenia
    #3 - obiektyw poeiwkszalnikowy
    #4 - karetka/kasetka jesli ktos jest biegly niech mnie poprawi ja spotkalem sie z obiema wersjami, w niej schowamy negatyw
    #5 - Kolumna na ktorej opiera sie glowica powiekszalnika
    #6 - tu kryje sie gdzies transformator, niewiedziec czemu wylazl mi z kadru ale jestem przekonany ze pojawi sie w dalszych odslonach



    Mamy juz wiec sprzet, porozlewana chemie, zaciemnione pomieszczenie, stae ubrania na sobie (sejfti first) czas wziac sie do roboty, Venio wybiera wlasnie negatyw...



    ktory umiesci tutaj


    a nastepnie tutaj
    Uwaga #1 - negatyw wkladamy zawsze emulsja do dolu
    Uwaga #2 - pamietajmy o domykaniu obiektywu powiekszalnikowego o minimu 2 przyslony zeby wyeliminowac "spalenie papieru" i/lub blad krzywizny pola



    Po zalozeniu negatywu, wlaczeniu zarowki ciemniowej, wykadrowaniu i wyostrzeniu, a takze przymknieciu obiektywu oczom naszym ukazuje sie widok nastepujacy



    z czego oko wprawnego fotografa wylapie oczywiscie pozytyw



    po ustawieniu na zegarze ciemniowym czasu naswietlania 0,5 s



    i wykonaniu probki czasowej



    kapiemy probke odpowiednio w 3 kuwetach:
    Wywolywacz - 90 sek
    Przerywacz - 15 sek
    Utrwalacz - 5 minut
    Uwaga, probke czasowa wykonujemy po to zeby ocenic na ktorym czasie odbitka bedzie miala odpowiednia gestosc, calosc procesu do momentu wlozenia probek do utrwalacza pzeprowadzamy w oswietleniu ciemniowym



    Nastepnie probke pluczemy i po wysuszeniu oceniamy czy ma odpowiednia gestosc oraz kontrast jesli nie wracamy i wyonujemy nastepna probke odpowiednia zmieniajac ustawienia:
    za jasna - dolozyc czasu i na opak
    zbyt kontrastowa - zejsc na nizszy stopien gradacji i na opak
    obecnie zmiennogradacyjne papiery produkuje juz tylko Ilford (dobra dobra, kodak jeszcze tez ale wlasnie rezygnuje) a ego stopnie gradacji rozkladaja sie nastepujaco w filtracji:
    Gradacja.... Y ..... M
    00 ........105 .... 0
    0 ...........85 .... 10
    1 ...........60 .... 20
    2 ...........40 .... 45
    3 ...........20 .... 60
    4 ...........10 .... 75
    5 ............0 .... 200



    Po wykonaniu wzorcowej probki mozemy wreszcie zrobic dobra odbitke, mozna ja jeszcze , przymaskowac albo doswietlic, ale to temat na calkiem inna gawede

    Ostatnio edytowane przez thorin ; 21-03-2006 o 18:20
    przebłysk geniuszu japońskich inżynierów posiadam, człowieku, dziewiętnastoletni Canon...
    pozor, teď vyletí ptáček, usměj se hezky a řekni sýr.

  2. #2
    Uzależniony Awatar Diodak
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    41
    Posty
    696

    Domyślnie

    Klimat ciemniowy jest fajny, co prawda ciemnie już mam, ale ciekawie poaptrzeć na czyjąś pracę od kuchi .
    EOS 450D, EF 24mm 1.4 L, EF 50mm 1.2 L, EF 24-105mm L, EF-S 10-22mm

  3. #3
    Bywalec Awatar MarcinekP
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kostrzyn nad Odrą
    Wiek
    46
    Posty
    114

    Domyślnie

    Witam,
    kiedyś przerabiałem podobny patent, tylko że na wannie miałem deski na kuwety coby nie musieć się schylać, a płukanie miałem w wannie (przerwa między deskami). Fajne to byly czasy :-D :-D :-D
    ___
    Canon

  4. #4
    Zablokowany
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Dębica - podkarpacie
    Posty
    356

    Domyślnie

    i wykonaniu probki czasowej
    Możesz rozwinąć ten temat? Bo nie bardzo to rozumiem.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar thorin
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Silesia
    Wiek
    38
    Posty
    1 990

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michal-Czuba
    Możesz rozwinąć ten temat? Bo nie bardzo to rozumiem.

    Jasne juz tlumacze,

    otoz odcinasz sobie pasek papieru, kladziesz go na maskownicy i zaslaniasz czym co nie przepuszcza swiatla, czesto w paczkach znajdziesz kartonik ktory sie do tego idealnie nadaje, zaslaniasz nim prawie cala powierzchnie kartki i naswietlasz tylko maly jej skrawek z prawej (moze byc i z lewej strony jak Ci wygodniej ) strony na czasie 0,5 s, przesuwasaz kartonik znowu i znowu naswietlasz tym samym czasem, i tak przesuwasz ten kartonik az dojedziesz do konca paska papieru efekt jest taki ze po wywolaniu masz przeglad przez cala odbitke co 0,5s z czasem naswietlania i wybierasz najlepiej odpowiadajacy Ci gestoscia wycinek. Po wywolaniu probka czasowa wyglada mniej wiecej tak:

    Ostatnio edytowane przez thorin ; 21-03-2006 o 23:28
    przebłysk geniuszu japońskich inżynierów posiadam, człowieku, dziewiętnastoletni Canon...
    pozor, teď vyletí ptáček, usměj se hezky a řekni sýr.

  6. #6
    Uzależniony Awatar Silent Planet
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Poznań / tu nie ma plenerów CB
    Posty
    832

    Domyślnie

    No.
    Zasadniczo ok, zatwierdzam :wink:

    Brakuje jeszcze tylko miejsca na piwo i kogoś, kto Ci ten kibel posprząta
    EOS is SILENCE
    "Enjoy the silence."
    ---
    Wróciłem...!
    analog & digital / black & white / calm & easy...

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Venio
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    37
    Posty
    1 084

    Domyślnie

    Efekty naszej (po godzinie drugiej w nocy, już mojej pracy bo thorin odpadł) można obejzeć tutaj

  8. #8
    Zablokowany
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Dębica - podkarpacie
    Posty
    356

    Domyślnie

    Mam pytanie w temacie - co zmienia ogniskowa obiektywu zamocowanego na powiększalniku? Tzn domyślam się, że skalę - powiększenie obrazu, ale wolę się upewnić. Do czego używa się tego w praktyce? Jakiś rodzaj kadrowania?

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar thorin
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Silesia
    Wiek
    38
    Posty
    1 990

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michal-Czuba
    Mam pytanie w temacie - co zmienia ogniskowa obiektywu zamocowanego na powiększalniku? Tzn domyślam się, że skalę - powiększenie obrazu, ale wolę się upewnić. Do czego używa się tego w praktyce? Jakiś rodzaj kadrowania?


    Zgadza sie, skala powiekszenia, zazwyczaj uzywa sie 80mm albo 50 mm z czego obiektyw 50mm ma tak jak napisals wieksza skale odwzorowania, w praktyce przeklada sie to na fakt, iz nie jestem w stanie pod moim powiekszalnikiem zrobic odbitki 20 x 30 cm obiektywem 80mm, obiektywem 50mm zrobie je spokojnie, przy bardzo duzych formatach zazwyczaj obraca sie caly powiekszalnik i rzutuje obraz na sciane czyli praktyka zaleznie od tego jaki chcesz format odbitki, i jak duzo z negatywu chcesz wykadrowac takiego obiektywu uzyjesz.
    przebłysk geniuszu japońskich inżynierów posiadam, człowieku, dziewiętnastoletni Canon...
    pozor, teď vyletí ptáček, usměj se hezky a řekni sýr.

  10. #10
    Bywalec Awatar PatriX
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poland, Rawicz
    Wiek
    36
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michal-Czuba
    Mam pytanie w temacie - co zmienia ogniskowa obiektywu zamocowanego na powiększalniku? Tzn domyślam się, że skalę - powiększenie obrazu, ale wolę się upewnić. Do czego używa się tego w praktyce? Jakiś rodzaj kadrowania?
    Tym obiektywem ustawiasz tylko ostrość fotki on ma stałą ogniskową, a wielkość fotki zmieniasz poprzez podniesienie powiększalnika w górę
    ZENIT 12XP | Canon EOS 30D | EF-S 18-55mm F/3.5-5.6 | TAMRON 17-50 F/2.8 | Canon EOS 33 | EF 28-105mm F/4-5.6 | LowePro MiniTrekker AW | i kilka pierdołków
    www.SIERAQ.digart.pl
    ..::SieraQ::..

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •