Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Tryb M - ekspozycja

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2012
    Miasto
    Ostrów
    Posty
    130

    Domyślnie Tryb M - ekspozycja

    Dane :
    Puszka : Canon 6D
    Obiektyw : Sigma 35/1,4
    Pokrętło w trybie : M
    Zdjęcie : Portret całej postaci z lekkim przekadrowaniem

    Podstawowa informacja :
    W przypadku korzystania z opcji ( pomiar wielosegmentowy ) ustawienie ekspozycji zostanie zablokowane po naciśnięciu przycisku migawki do połowy i uzyskaniu ostrości. W trybach pomiaru (skupiony), (punktowy), (centralnie ważony uśredniony ) ekspozycja jest ustawiana podczas fotografowania. (Naciśnięcie przycisku migawki do połowy nie powoduje zablokowania ekspozycji)

    W moim przypadku korzystam najczęściej z pomiarów skupiony i centralnie ważony ( w 95% )
    Tak jak opisałem wcześniej ekspozycja nie zostaje zablokowana w przypadku wyboru w/w pomiarów .

    Wykonując zdjęcie modelce ( cała postać ) ustawiam ostrość na oczy .
    Po wciśnięciu spustu do połowy otrzymuje pomiar światła widoczny w wizjerze .
    Znacznik poziomu ekspozycji "szczebelek" informuje mnie o różnicy bieżącego poziomu względem poziomu standardowej ekspozycji .
    Dokonuje korekty ekspozycji : zmieniając czas naświetlenia lub przesłonę tak aby „szczebelek” w drabince ekspozycji znajdował się w pozycji zero ( na środku ) .
    PRZEKADROWUJE lekko aparat ( trzymając cały czas spust migawki do połowy ) i następuje rozjechanie ekspozycji gdyż pomiar światła pobierany jest z innego punktu .

    Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy

  2. #2
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Gorzyce/śląskie
    Wiek
    64
    Posty
    146

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez robhary Zobacz posta
    Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy
    Tylko po co?? O ile dobrze zrozumiałem problem to nie widzę problemu. Przecież w trybie M to Ty decydujesz o parametrach i raz skorygowany pomiar nie zmieni nic w nastawach aparatu pomimo zmian na drabince. Światłomierz (drabinka ) w tym układzie działa niezależnie.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    1 631

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Tak ustawiasz raz i robisz zdjęcia (dopóki się nie zmieni światło). I nie na środek, a raczej by było prześwietlenie +2/3, +1 bo tyle jest jaśniejsza skóra osoby białej od waloru średniego. Aczkolwiek tę korektę trzeba dobrać indywidualnie.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Matsil
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Wołomin
    Wiek
    44
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez robhary Zobacz posta
    Wykonując zdjęcie modelce ( cała postać ) ustawiam ostrość na oczy .
    Po wciśnięciu spustu do połowy otrzymuje pomiar światła widoczny w wizjerze .
    Znacznik poziomu ekspozycji "szczebelek" informuje mnie o różnicy bieżącego poziomu względem poziomu standardowej ekspozycji .
    Dokonuje korekty ekspozycji : zmieniając czas naświetlenia lub przesłonę tak aby „szczebelek” w drabince ekspozycji znajdował się w pozycji zero ( na środku ) .
    PRZEKADROWUJE lekko aparat ( trzymając cały czas spust migawki do połowy ) i następuje rozjechanie ekspozycji gdyż pomiar światła pobierany jest z innego punktu .

    Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy
    Nie rozumiesz zasady działania trybu M. Tu nie można zablokować żadnej ekspozycji ponieważ ona się nie zmienia. Masz 3 czynniki składające się na ekspozycję - ISO, czas, przysłonę. W M wszystko ustawiasz ręcznie (oczywiście nie stosując auto ISO). Jak ustawisz i przekadrujesz zmieni się jedynie odczyt na drabince a nie ekspozycja. Rób jak pisze jellyeater, prześwietl zdjęcie wydłużając czas bądź otwierając przysłonę. W zależności od rodzaju światła i jego położenia ja prześwietlam od 2/3 do nawet 2EV i więcej jak światło jest za modelem.
    Jak chcesz dokonać pomiaru światła na twarz przy całej sylwetce ustaw tryb punktowy. Mierzysz na oczy, ustawiasz ekspozycję, przekadrowujesz i już nie patrzysz na drabinkę. Odczyt z histogramu, ewentualna korekta, zdjęcie, odczyt. Za 2-gim, 3-cim razem powinieneś dobrać parametry.
    Proponuję też zablokować WB na stałą wartość, bardzo ułatwia obróbkę.
    Ostatnio edytowane przez Matsil ; 16-03-2014 o 10:00
    R6, 5DIII, 24L, 35L, 50L, 85L, 135L, 16-35L, 24-70L, 70-200L, 100-400L, 580x2, 430 i inne graty

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez Matsil Zobacz posta
    Nie rozumiesz zasady działania trybu M. Tu nie można zablokować żadnej ekspozycji ponieważ ona się nie zmienia.
    Chyba, że mamy włączone AutoISO. Wtedy ekspozycja się zmienia. Do jej zablokowania wystarczy nacisnąć "*" (przynajmniej w 650D) albo ręcznie wybrać stałą wartość ISO.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    W dość prosty sposób tryb M został opisany poniżej:

    Pomiar światła w fotografii – część 1 z 5

    to samo (prawie)

    http://www.youtube.com/watch?v=fDH8CbacMKA
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 16-03-2014 o 13:02

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    Chyba, że mamy włączone AutoISO. ...
    A czy w 6D (lub 650D) działa AUTO ISO w trybie M
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Kielce
    Posty
    95

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez tlustyx Zobacz posta
    A czy w 6D (lub 650D) działa AUTO ISO w trybie M
    W 6D działa AUTO ISO w trybie M (ja nie używam) ale inni twierdzą że całkiem dobrze sobie radzi
    Ostatnio edytowane przez marjo ; 16-03-2014 o 15:24

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    1 631

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Jaki sens ma AUTO ISO w M? Chyba, że konkretnie zależy nam na zachowaniu jednej wartości czasu i przysłony. Bo wydawało mi się, że M jest po to by uniezależnić się od pomyłek światłomierza na skutek fotografowania ciemnych bądź jasnych walorów. Teraz ustawimy sobie 1/100 na F8, a Auto ISO dobierze nam taką czułość, że obraz będzie prześwietlony, lub niedoświetlony w zależności od tego czy fotografujemy jasne czy ciemne.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Matsil
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Wołomin
    Wiek
    44
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    Chyba, że mamy włączone AutoISO. Wtedy ekspozycja się zmienia.
    Przecież dokładnie to samo napisałem w kolejnym zdaniu .

    Cytat Zamieszczone przez jellyeater Zobacz posta
    Jaki sens ma AUTO ISO w M?
    Dla mnie nie ma, bo po to ustawiam M żeby mieć pełną kontrolę nad ekspozycją.
    R6, 5DIII, 24L, 35L, 50L, 85L, 135L, 16-35L, 24-70L, 70-200L, 100-400L, 580x2, 430 i inne graty

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •