Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Tryb M - ekspozycja

  1. #21
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez Matsil Zobacz posta
    ...Prawda jednak jest taka, że jak chcesz utrzymać powtarzalną ekspozycję co w portrecie, studiu czy wielu innych sytuacjach jest porządane, musisz stosować tryb M bez auto ISO.
    W 100% masz rację. Nie doczytałem dokładnie, że chodzi tylko o portret Ja miałem na myśli ogólnie fotografowanie w różnych miejscach i warunkach.
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  2. #22
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Nie zakładam nowego wątku aby nie zaśmiecać. Nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji więc pytam. Pierwszy raz chciałem skorzystać z trybu auto iso w canonie 6d. O ile lampa nie jest włączona, to funkcja jest bardzo wygodna i dobrze sobie radzi. Niestety, po włączeniu lampy iso "zablokowuje" się i cały czas ustawione jest na 400. Nawet jak lampę przełączę w tryb M, to iso dalej "ustawia się" na 400. Chcąc ogarnąć drobne zlecenie, działałem więc w rybie M na aparacie, a było to o tyle utrudnione, że dośc dynamicznie zmieniały się warunki. Czy ja nie wiem, jak coś zmienić/ustawić w aparacie, czy tak po prostu ma być, że z lampą ta funkcja nie działa? dzięki za wskazówki.
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  3. #23
    Uzależniony Awatar słowiczek
    Dołączył
    Feb 2014
    Miasto
    T.M.
    Wiek
    50
    Posty
    764

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez robhary Zobacz posta
    Dane :
    Puszka : Canon 6D
    Obiektyw : Sigma 35/1,4
    Pokrętło w trybie : M
    Zdjęcie : Portret całej postaci z lekkim przekadrowaniem

    Podstawowa informacja :
    W przypadku korzystania z opcji ( pomiar wielosegmentowy ) ustawienie ekspozycji zostanie zablokowane po naciśnięciu przycisku migawki do połowy i uzyskaniu ostrości. W trybach pomiaru (skupiony), (punktowy), (centralnie ważony uśredniony ) ekspozycja jest ustawiana podczas fotografowania. (Naciśnięcie przycisku migawki do połowy nie powoduje zablokowania ekspozycji)

    W moim przypadku korzystam najczęściej z pomiarów skupiony i centralnie ważony ( w 95% )
    Tak jak opisałem wcześniej ekspozycja nie zostaje zablokowana w przypadku wyboru w/w pomiarów .

    Wykonując zdjęcie modelce ( cała postać ) ustawiam ostrość na oczy .
    Po wciśnięciu spustu do połowy otrzymuje pomiar światła widoczny w wizjerze .
    Znacznik poziomu ekspozycji "szczebelek" informuje mnie o różnicy bieżącego poziomu względem poziomu standardowej ekspozycji .
    Dokonuje korekty ekspozycji : zmieniając czas naświetlenia lub przesłonę tak aby „szczebelek” w drabince ekspozycji znajdował się w pozycji zero ( na środku ) .
    PRZEKADROWUJE lekko aparat ( trzymając cały czas spust migawki do połowy ) i następuje rozjechanie ekspozycji gdyż pomiar światła pobierany jest z innego punktu .

    Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy
    Nie focę w studio, ale czasem zdarzają mi się podobne sytuacje w plenerze. Wtedy podpieram się histogramem robiąc próbny pstryk i na tej podstawie podejmuję dalsze decyzje, czy z korzyścią dla zdjęcia będzie low czy high key

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez poszukiwacz2006 Zobacz posta
    Czy ja nie wiem, jak coś zmienić/ustawić w aparacie, czy tak po prostu ma być, że z lampą ta funkcja nie działa? dzięki za wskazówki.
    Faktycznie w 600D, też tak jest. Dla M powyżej 400 zmieniam ręcznie, choć limit mam na 3200.

    W instrukcji jest, że 400 to stała czułość w M dla ekspozycji w trybie Bulb.

    dosłownie *1:Stała czułość ISO 400 dla ekspozycji w trybie Bulb.


    W 50D, dla M jest stała czułość 400 w AutoISO str. 64 instrukcji.

    dopisane - * Jeśli błysk dopełniający spowoduje prześwietlenie zdjęcia, ustawiona zostanie czułość ISO 100 lub wyższa.

    W 1100D ustawia się AutoISO nie 400 a 800.

    W instrukcji jest:

    *1: Stała czułość ISO 800 dla ekspozycji w trybie Bulb.

    Czyli tak sobie Canon wymyślił.
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 17-11-2014 o 08:21

  5. #25
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    To badziewie ten canon :-) Jestem ciekaw jak jest w ds-ach albo Dx?
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Odkopię stary wątek, bo zacząłem pstrykać w M z użyciem ML w trybie Auto exposure.
    Tak na szybko, to taki "inteligentny" tryb P i pozwala na wyjście poza ograniczenia np. 400 ISO canona 5D2.

    Nie rozgryzłem tylko jak się zmienia ekspozycja po tych krzywych, ale to temat już do działu ML.

    Może ktoś coś dopisze o tej automatycznej ekspozycji ?

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar zysk
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1 121

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Testowałem Auto ISO na 5DIII i 7DII.Nie było tego zbyt wiele.
    Moje wnioski:
    -Pewniejsze jest ustawienie ISO ręczne.
    -Auto ISO sprawdziło się w równomiernych warunkach oswietleniowych w zmiennych nie-podbijało za wysoko.
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Tylko ciekawi mnie ta funkcja automatycznego ustawiania ekspozycji w oparciu o te ustalone krzywe.

    To nie jest tak do końca automatyczne ISO. Ustawiłem sobie parametry - nieporuszone foto max 1/60 s i przedział ISO 100-1600, ale zabrakło czasu i światła do eksperymentów względem P canona.

    Wątek jest tutaj do poczytania, ale przyznam się nie przebrnąłem przez cały

    Auto exposure algorithm for shooting - auto iso, ae (autoexpo.mo)
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 24-02-2015 o 20:58

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar zysk
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1 121

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Aaaa ,sorry za wtręt ,widzę teraz ,że chodziło o ML i AE.
    Nie używam ML i nie mam zamiaru.
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Tryb M - ekspozycja

    Cytat Zamieszczone przez zysk Zobacz posta
    Nie używam ML i nie mam zamiaru.
    Mam na każdej puszce i jest dobrze. Ale wracając do trybu M, to z tych krzywych wynika, że trzyma przysłonę (ustaloną lub nominalną) jak długo się da, przy zwiększaniu ilości światła.
    Skraca czas i zmniejsza ISO - skokowo.

    Jak spada ilość światła, to szybciej podnosi ISO niż wydłuża czas.

    Niewątpliwie przydatne to to, że nie ma już ograniczenia ISO w M do 400 czy 800.

    Cykasz z lampą, to możesz dać większe ISO i da się zrobić bardzo małą GO, tutaj widzę zastosowanie w trybie manualnym w 5D2.
    Przy 600D niekiedy potrzebuję wysokiego ISO bo jest całkiem ciemno i jakieś foto dokumentacyjne da się zrobić z lampą - do tego się nadaje M z autoexpo.

    Wykres ze źródła:

    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 24-02-2015 o 21:22

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •