Pokaż wyniki od 1 do 10 z 849

Wątek: FF vs. APS-C

Widok wątkowy

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: FF vs. APS-C

    Cytat Zamieszczone przez cobalt Zobacz posta
    A jak jest ze światłomierzem zewnętrznym.
    Kiedy badasz światło odbite tam gdzie stoi aparat, to wprowadzasz na urządzeniu wielkość sensora matrycy?
    swiatlomierz nie ma z tym nic wspolnego . ie ma nic wspolnego z wielkoscia sensora.
    atfs popisal fantasmagorie bez zrozumienia sensu zjawiska.
    swiatlomierz okresla natezenie swiatla.

    aby poprawnie naswietlic matryce / blone chemiczna musi pasc na matryce swiatlo o okreslonym natezeniu czyli jasnosci przez okreslony czas ( czyli energia ).
    niezaleznie od wielkosci matrycy . Czyli na taka sama jednostke powierzchni musi pasc tyle samo swiata ( energii)


    Gdybys puscil na matryce swiatlo o wiekszym natezeniu , np przez otwarcie przyslony , aby poprawnie naswietlic mozesz zmniejszyc ISO , tym samym stopien wzmocnienia sygnalu - doüprowadzi to do zmniejszenia widzialnosci szumu.


    oczywiscie ze na matryce o wiekszej powierzchni padnie w sumie wiecej swiatla , przy takim samym natezeniu- gdyz sie je mnozy przez wieksza powierzchnie.

    albo odwrotnie - zeby na wiekszej matrycy energia swietlna spowodowala jej tak samo jasne oswietlenie , musi jej byc sumarycznie wiecej.
    musisz zadbac zeby jej dostaczyc wiecej .

    gdyby na wieksza maryce padlo tyle samo calkowitej energi swietlnej to natezenie musialoby byc nizsze czyli matryca bylyby ciemniej oswietlona .


    atsf nie bardhzo rozumie co pisze.

    wlasnie dlatego zeby swiatlomierz pokazal te samo jasnosc musi na matryce pasc wiecej energii sumarycznie, tyle samo w przeliczeniu na jednostke powierzchni.

    jesli zmierzysz swiatlo swiatlomierzem zewnetrznym to nic sie nie zmienia.

    nie mylic energi calkowitej z natezeniem.

    mierzysz swiatlo na zewnatrz poza aparatem , przenosisz wartosc czasu i przylony na aparat.
    jasnosc swiatla bedzie ta sama dla roznych matryc bo te same przyslony.
    energia jaka padnie na wieksza matryce bedzie wieksza bo mnozysz taka sam jasnoc przez wieksza powierzchnie.

    jesli dostrczysz do aparatu sumarycznie wiecej energii to chyby jakies konsekwencje tego sa ?

    ano sa - mniejsze szumy lub wieksza rozdzielczosc.

    aby w ogole przy tej samej przyslonie byl mozliwy doplyw wiekszej energii przez obiektyw , to trzeba zastosowac obiektyw o wiekszej srednicy odpowidajacej tej samej przyslonie ( bedzie mial weiec wieksza ogniskowa)

    to wszystko sa naczynia polaczone.

    problem bierze sie z tym , ze nie wszyscy czuja co to energia calkowita a co to jej rozklad powierzchniowy , albo natezenie oswietlenia.
    dziaja watogodzina kojarzy sie ludziom nie z energia a rachunkiem za prad.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •