Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 66

Wątek: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

  1. #11

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Cytat Zamieszczone przez tool Zobacz posta
    Ja stosuje 100 L macro do portretów i szczerze mówiąc używam jej częściej niż 50-ki bardziej mi pasuje, duzo napewno zależy od kadrowania i miejsca co za tym idzie nie wszystko da sie nią zrobić ale do twarzy i centralnych portretów siedzi jak złoto. Na zwykłej 100-ce nie miałem okazji pracować, ale patrząc po zamieszczonym zdjęciu kolegi to jest równie dobrze co na Lce...
    Nie wiemy tylko jaki aparat ma autor tematu.
    Do FX też wolałbym w przypadku portretu używać 100 niż 50mm. Nie chce mi się szukać tej strony www, ale jakiś zawodowiec twierdził, że ogniskowa ok. 100mm jest dla portretu idealna dla formatu 36x24. Nazywał ją nawet "złota setka".
    Ostatnio edytowane przez cobalt ; 03-02-2014 o 13:43
    C eos 6D | T 24-70/2,8 VC USD; C 70-200/2,8 L USM; C TCx1,4II | YN-568EX
    www.cobalt.fr.pl

  2. #12

    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    San_OK
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Dokładnie na pełną klatkę bardzo dobre zastosowanie...

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Przykład wyśmienitego portretu zrobionego EF 100 L jest tutaj:

    http://www.canon-board.info/galerie-...etruchy-85228/

    Wiem, kiepski portret, bo żadna częścć ciała Mieczysława nie jest rozmazana....

    Zależy jaki portret. Ja pstryknałem migawka pewnie w życiu ponad 100 tysięcy razy, ale ani razu przed obliczem modelki w makijażu (i nie planuję).

    Wielki mistrz Kelby zaleca f/11 jako podstawowy otwór do portretu. Zwłaszcza w studio.

    Również wśród prawdziwych celebrowanych czołowych światowych mistrzów portretu bardzo popularny styl to super ostre kadry z bardzo bliska gdzie widać każdy włosek i por. Także nie każdy robi romantyczne focie pani Joli pokrytej zaprawa z lokalnej agencji.
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 03-02-2014 o 19:09

  4. #14
    Uzależniony Awatar tryton
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    557

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Choć nie jestem portrecistą, to z portretów zrobionych C2,8macro byłem zawsze zadowolony. Nawet jakoś tak lepiej mi wychodziły niż obecną L-ką. Tyle, że do cropa wtedy 100 to było dla mnie za wąsko.
    Tryton
    --------------------------------------------------------------
    5DmkIII, 40D, 17-40L f4, 24-105L f4 IS, 50 f1.8 II, 85 f1.8, 100 f2.8L IS macro, 100-400L f4.5-5.6 IS

  5. #15
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    34

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Dziękuję bardzo wszystkim za komentarze, mi chodziło o to, żeby mieć szkło do macro i także do focenia portrecików. Wiem,że tymi do portretów nie obskoczę macro, więc pomyślałem,czy nie da się w drugą stronę, szkłem do macro cyknąć portret.

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar Matsil
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Wołomin
    Wiek
    44
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Ja miałem co prawda wersję L canonowskiej setki, ale wspominam ją bardzo dobrze. Makro nią nie robiłem, ale portrety często i tu obiektyw sprawdza się świetnie. Wiele osób kupuje właśnie 100mm zamiast 85 do portretu więc jak chcesz połączyć z makro to dobry pomysł.
    R6, 5DIII, 24L, 35L, 50L, 85L, 135L, 16-35L, 24-70L, 70-200L, 100-400L, 580x2, 430 i inne graty

  7. #17
    Uzależniony Awatar Biperek
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Augustów
    Wiek
    55
    Posty
    593

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Cytat Zamieszczone przez cobalt Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Dłoń jest ostra, bo jest w tej samej płaszczyźnie co twarz.
    Widzę, że wiesz lepiej niż autor zdjęcia. MZ dłoń mieści się w GO, ale jest przed twarzą. Gdzieś w połowie między szyją i ramieniem.
    A twoim zdaniem przy takim ustawieniu modelki, w którym miejscu wychodzi twarz? Coś około połowy między szyją, a ramieniem, więc wypisz wymaluj tam gdzie dłoń według twego opisu.
    Pozdrawiam
    Marek/Biperek

  8. #18
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Cytat Zamieszczone przez Matsil Zobacz posta
    Ja miałem co prawda wersję L canonowskiej setki, ale wspominam ją bardzo dobrze. Makro nią nie robiłem, ale portrety często i tu obiektyw sprawdza się świetnie. Wiele osób kupuje właśnie 100mm zamiast 85 do portretu więc jak chcesz połączyć z makro to dobry pomysł.
    Dokładnie - 100 Macro L to jest również obiektyw portretowy. Ja nim robię przy f:11 i gwarantuję Ci, że na otwartym będziesz miał rozmycia pod dostatkiem. Ze szkieł f:2.8 do portretu lepszy od tej 100-ki jest tylko 70-200 IS II, ale do macro już nie, choć też się nadaje zapierścieniowany.

  9. #19

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Cytat Zamieszczone przez sebastiank. Zobacz posta
    Dziękuję bardzo wszystkim za komentarze, mi chodziło o to, żeby mieć szkło do macro i także do focenia portrecików. Wiem,że tymi do portretów nie obskoczę macro, więc pomyślałem,czy nie da się w drugą stronę, szkłem do macro cyknąć portret.
    Rozważ zakup Tamrona SP 90 mm f/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD. To obiektyw o podobnych parametrach jak Canon 100/2,8 makro USM. No może będzie 100zł droższy, ale chyba daje ostrzejszy obrazek w centrum od Canona. Czy VC jest potrzebna w makro tego nie wiem. W tamtym roku zastanawiałem się nad jego zakupem, ale na szczęście zainteresowanie makro już mi przeszło.
    C eos 6D | T 24-70/2,8 VC USD; C 70-200/2,8 L USM; C TCx1,4II | YN-568EX
    www.cobalt.fr.pl

  10. #20
    Uzależniony Awatar Selena
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    503

    Domyślnie Odp: Obiektyw Canon 100 mm f/2.8 USM Macro do portretów?

    Cytat Zamieszczone przez cobalt Zobacz posta
    Gdzie 100/2,8 makro USM ma odległość ostrzenia 31cm - (od obiektu do matrycy). Jego odwzorowanie to 1:1.
    Co ja będę tu długo pitolił.
    A jak potrzebujesz do DX portretówkę, to Canon 85/1,8 będzie też dobry (a może i lepszy) i tańszy od 100/2,0.
    Więc nie pitol.
    Mała odległość ostrzenia do duży plus, pozwala na zrobienie bardzo ciasnych portretów.
    Chyba systemy Ci się mylą - DX w Canonie???

    Cytat Zamieszczone przez sebastiank. Zobacz posta
    Dziękuję bardzo wszystkim za komentarze, mi chodziło o to, żeby mieć szkło do macro i także do focenia portrecików. Wiem,że tymi do portretów nie obskoczę macro, więc pomyślałem,czy nie da się w drugą stronę, szkłem do macro cyknąć portret.
    Zdecydowanie tak i jeśli kiedyś uznasz, że do portretu potrzebujesz czegoś jaśniejszego - dokupisz, ale... jeśli będziesz miał 100/2,8 to raczej zbyt szybko to nie nastąpi Wtedy będziesz też wiedział jaką ogniskową potrzebujesz
    I żeby była jasność, wiem o czym piszę. Od ponad czterech lat mam 100/2,8L, wcześniej miałam Phoenix 100,3,5 Macro, a jeszcze dłużej mam 85/1,8 i jeśli mam ograniczyć ilość zabieranego sprzętu zabieram tylko 100 i manualne 35/2,8 i spokojnie wystarcza do amatorskich zastosowań.

    I jeszcze jedno - skoro "ślubniacy" tak chwalą ciemnicę 24-70/2,8 czy 70-200/2,8 i płacą za nie ciężkie pieniądze to chyba to f/2,8 nie takie straszne

    Cytat Zamieszczone przez Biperek Zobacz posta
    A twoim zdaniem przy takim ustawieniu modelki, w którym miejscu wychodzi twarz? Coś około połowy między szyją, a ramieniem, więc wypisz wymaluj tam gdzie dłoń według twego opisu.
    Z ust tzn. klawiatury mi to wyjąłeś

    Cytat Zamieszczone przez cobalt Zobacz posta
    Rozważ zakup Tamrona SP 90 mm f/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD. To obiektyw o podobnych parametrach jak Canon 100/2,8 makro USM. No może będzie 100zł droższy, ale chyba daje ostrzejszy obrazek w centrum od Canona. Czy VC jest potrzebna w makro tego nie wiem. W tamtym roku zastanawiałem się nad jego zakupem, ale na szczęście zainteresowanie makro już mi przeszło.
    Wiesz, jeśli Twoja znajomość tematu macro skończyła się na zainteresowaniu to może lepiej nie wypowiadaj się w takich wątkach, bo zamiast pomóc wprowadzasz ludzi w błąd.


    I jeszcze coś z wątku o 100L (co prawda to nie 100/2,8 usm, ale ogniskowa ta sama):
    http://www.canon-board.info/obiektyw...tml#post969732
    http://www.canon-board.info/obiektyw...tml#post930907

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •