Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Wiem, po co kalibrują ekrany profesjonaliści. Ale czy miałoby to sens również dla mojej własnej przyjemności, kiedy nie planuję obrabiać RAWów po kilka godzin dziennie? Czy skalibrowanie ekranu w laptopie sprawiłoby, że przyjemniej przeglądałoby mi się strony internetowe albo oglądało filmy? Czy po kalibracji ekran mniej razi, męczy oczy? Pytam, bo istnieją też kalibratory telewizorów, a one służą chyba wyłącznie temu, żeby obraz był milszy dla oka.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 032

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Generalnie programy biurowe oraz strony internetowe i filmy są optymalizowane do pracy bez żadnej kalibracji - moim zdaniem można odpuścić.
    1DX + 50L

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    W takim razie czemu służą kalibratory telewizorów?

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 032

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Raczej nie czemu tylko komu - np serwisowi do ustawienia parametrów po naprawie itp.
    Albo ludziom podobnym do audiofili w niekończącym się pościgu za ideałem.
    1DX + 50L

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Hm, no proszę. Zastanawiałem się nad kupnem i kalibratora tv i ekranu komputerowego, a okazuje się, że żadne z tych urządzeń może nie być mi potrzebne. Dziękuję za odpowiedzi.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Gdybyś przez miesiąc powiedział przed porządnym, skalibrowanym i wyregulowanym monitorem, a potem był zmuszony oglądać to co wyświetla przeciętny laptop czy marketowy monitor, to wielce prawdopodobne że pytania by nie było. Inna sprawa że w poprawnym wyświetlaniu chodzi o symulację rzeczywistości a ta różni się od przejaskrawionych, przesyconych i zbyt kontrastowych tanich wyświetlaczy, co pozornie może wydawać się mniej atrakcyjne.

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    No akurat to doskonale rozumiem. Nie wiem tylko czy w ogóle kalibracja ekranu w laptopie ma sens, bo tam chyba nie montują dobrych matryc. No ale może się mylę.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Cytat Zamieszczone przez Słowik Zobacz posta
    No akurat to doskonale rozumiem. Nie wiem tylko czy w ogóle kalibracja ekranu w laptopie ma sens, bo tam chyba nie montują dobrych matryc. No ale może się mylę.
    Kalibracja dla samej kalibracji nie jest bezwzględnie konieczna, tym bardziej jeśli dla satysfakcji trzeba wydać kilka stówek na kolorymetr, nie drukujesz, nie walczysz z kolorem to można sobie odpuścić. Z drugiej strony jeśli za kilka lat wrócisz do swoich zdjęć oglądając je na porządnym sprzęcie (nie ma znaczenia czy taki będzie powszechny, czy akurat zmienisz podejście), i okaże się że nie jesteś w stanie na nie patrzeć to może nie warto żałować w sumie nie kosmicznych pieniędzy.

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Bba/Dub
    Posty
    56

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    Cytat Zamieszczone przez Słowik Zobacz posta
    No akurat to doskonale rozumiem. Nie wiem tylko czy w ogóle kalibracja ekranu w laptopie ma sens, bo tam chyba nie montują dobrych matryc. No ale może się mylę.
    Jakis sens by tego byl pod warunkiem, ze nie skakal bys z laptopem bo calym domu, biurko, sofka, kuchnia itp itd wszedzie inne swiatlo
    W sumie to canona mam i jest mi z nim dobrze.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 410

    Domyślnie Odp: Czy kalibracja ekranu uprzyjemnia korzystanie z niego? :)

    A w ogóle da się skalibrować laptop, czy ta dyskusja ma sens? Z tego, co tu (na forum) się nauczyłem, sprzęt "kalibrowalny" musi spełniać konkretne wysokie wymagania techniczne.
    W laptopie można sobie ustawić jasność, trochę pokręcić sterownikiem karty graficznej (też nie zawsze) i to chyba wszystko.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 28-01-2014 o 18:46

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •