Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: problemy z dandelionem

Widok wątkowy

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Kraków
    Posty
    178

    Domyślnie problemy z dandelionem

    Kupiłem dandelion z potwierdzeniem ostrości, z myślą o obiektywie Zenitar 50 mm MC 1.9. Po podpięciu do mojego 60D zestaw wykazuje solidny backfokus – w momencie potwierdzenia ustawienia ostrości dźwiękiem i mrugnięciem aktywnego pola AF w celowniku obraz, na który ustawiony jest obiektyw, jest ostry w wizjerze, ale na zdjęciu jest nieostry, a strefa ostrości znajduje się około 40 cm za przedmiotem na który ustawiałem ostrość. Fociłem zawsze za pomocą centralnego pola AF (pozostałe nieaktywne - ustawione tylko centralne), ostrząc na środek kadru.

    Problem dotyczy 95% zdjęć. Wykluczam przy tym wadę obiektywu – dwukrotnie zdarzyło się, iż zestaw zadziałał bezbłędnie i wykonał z potwierdzeniem ostrości ostre zdjęcie. W pozostałych przypadkach zawsze występował BF.
    Poza tym, wadę obiektywu wyklucza też IMHO fakt, iż można wykonać w miarę ostre zdjęcie wg następującej procedury: wyostrzyć na wybrany obiekt aż do potwierdzenia ostrości przez dandelion, a następnie lekko rozostrzyć (do momentu wyłączenia się potwierdzenia ostrości) – obojętnie, czy kręcąc pierścieniem w prawo czy w lewo. Zdjęcie będzie oczywiście nie całkiem ostre, bo nie wyostrzone dokładnie w punkt – ale dużo ostrzejsze, niż zrobione z potwierdzeniem ostrości za pomocą dandelionu.

    Dodam, że przed rozpoczęciem fotografowania skonfigurowałem dandelion zgodnie z załączoną instrukcją – ustawiłem max. przysłonę (na 2.0, bo nie ma opcji 1.9) i ogniskową na 50 mm. Próba korekcji BF w dandelionie (oferuje on taką możliwość, w zakresie od 0 do 31) nie dała efektu – niezależnie, czy ustawię wartość korekcji na 1 czy 30, wada występuje.

    Sprzedawca dandeliona zainterpelowany na okoliczność twierdzi, że to wina puszki, która ma BF, albo firmware'u. Jakoś w BF puszki nie wierzę - ostrzy dobrze z kitem 18-55 bez stabilizacji, a także z C 15-85. Ostrzy jednak poprawnie także z Tamronem 70-300 VC USD, czyli szkłem niesystemowym. Czy BF może się objawiać tylko we współpracy z manualnymi obiektywami z dandelionem? Ewentualna korekcja wady z poziomu puszki nie wchodzi w grę, bo to 60D...

    I drugie pytanie - czy sugerowany przez sprzedawcę upgrade firmware'u może pomóc? I jak się to ma do gwarancji na aparat?
    Ostatnio edytowane przez krakał ; 24-01-2014 o 22:54
    EOS 300, EOS 400D, EOS 60D i... Zenit 122
    C 15-85, C 10-18, T 70-300 VC USD i Zenitar MC 1.9 50 mm

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •