Od siebie tylko dodam że przy zakupie na fakturę VAT dostajemy tylko i wyłącznie gwarancje na rok. W przypadku zakupów na paragon - dodatkowy rok z tytuły rękojmi czyli popularne 2 lata gwarancji. Ustawodawstwo UE. Info z Fotoformy.
Od siebie tylko dodam że przy zakupie na fakturę VAT dostajemy tylko i wyłącznie gwarancje na rok. W przypadku zakupów na paragon - dodatkowy rok z tytuły rękojmi czyli popularne 2 lata gwarancji. Ustawodawstwo UE. Info z Fotoformy.
6d - s 35 1.4 a - c 85 1.8 - t 16-28 2.8 - 430ex ii - yn 560 iii - s nx 10 - s nx 30 2.0
past: 5d - 40d - 20d - c 28 1.8 - c 35 2.0 - c 17-40 4.0 l - t 90 2.8 vc - c 70-210 3.5-4.5 - t 17-50 2.8 - t 17-35 2.8-4.0
Paweł Postaleniec fotoBLOG
Bzdury.
Nie ma znaczenia faktura czy paragon. Znaczenie ma czy jest się osobą fizyczną, czy prowadzi działalność. W drugim przypadku - jest gwarancja taką jak daje producent plus rok rękojmi za wady produktu u sprzedawcy (tu są pewne ograniczenia, może nasz grupowy prawnik to doprecyzuje). Jak jest się osobą fizyczną to ma się gwarancję producenta oraz dwuletni okres ochronny na zgodność towaru z umową (zgodnie z zapisami ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).
Nie rękojmi a niezgodności z umową!
Rękojmia to rok i dotyczy przedsiębiorców.
Jestem szumofobem
S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień
Ostatnio edytowane przez Bolek02 ; 20-01-2014 o 10:15
Canon 6D i 5D2 + Canon 24-70L/4,0 + Canon 16-35L/4,0 + Canon 17-40L/4,0 + Canon 70-200L/4,0 + Canon 40/2,8 + szkła M42 i lampa EXII
Canon 6D i 5D2 + Canon 24-70L/4,0 + Canon 16-35L/4,0 + Canon 17-40L/4,0 + Canon 70-200L/4,0 + Canon 40/2,8 + szkła M42 i lampa EXII
Są dwie możliwości:
- Rozszerzona (dokupiona) gwarancja producenta i wtedy sprzęt idzie do serwisu i jest robiony za free. Serwisowi płaci firma Canon.
- Rozszerzenie gwarancji poprzez wykupienie ubezpieczenia (95% w naszych sklepach) do 3 lat. Wtedy wszystko jest opisane w warunkach gwarancji. Koszt naprawy refunduje ubezpieczyciel. Naprawę przeprowadza autoryzowany serwis. A co do odstawienia sprzętu czy do serwisu, czy do sklepu lub firmy, która wysyła do serwisu to rozwiązań jest kila. Nie ma jednego schematu - czytaj warunki ubezpieczenia.
Tak czy inaczej pierwszy rok bezpośrednio w serwisie.
Np w Agito.pl http://www.agito.pl/lustrzanka-cyfro...97-677482.html - 4 lata i 1 292zł. Nawet jak wybierasz gwarancję producenta wszystko załatwiasz przez firmę ubezpieczeniową AGA International SA.
Ostatnio edytowane przez cobalt ; 20-01-2014 o 12:40
Ale wy mieszacie.
Jak kupuje się towar jako konsument (czyli na siebie, nie na firmę, nie ma znaczenia czy z fakturą, czy z paragonem), to ma się do wyboru - w przypadku usterki - reklamację drogą niezgodności towaru z umową (trwa to dwa lata od daty zakupu) realizowaną przez sprzedawcę lub gwarancję producenta (trwa tyle, ile producent da). To od klienta zależy jaką drogę wybierze. Nie ma nigdy tak, że sprzedawca w pierwszym roku może odmówić przyjęcia reklamacji zasłaniając się trwającą jeszcze gwarancją (nawet jeżeli sam odeśle do serwisu korzystając właśnie z tej gwarancji). Droga niezgodności daje kupującemu lepsze możliwości, bo tu są pewne narzucone ustawowo terminy czy możliwość odstąpienia od umowy w przypadku ponownej reklamacji.
A gdzie pisałem o paragonie?
Co do drugiej części twojego wywodu, to jest to oczywista oczywistość, że można reklamować u sprzedawcy przez 24 miesiące. Mam do serwisu rzut beretem i wolę zanieść na Żytnią niż tłumaczyć frajerce w sklepie, która i tak wszystko popierdzieli. Spróbuj wykalibrować poprzez sklep obiektyw z body.
Po roku zostaje tylko sprzedawca, bo serwis przyjmuje tylko odpłatnie. Za naprawę i tak ktoś musi zapłacić.
Ubezpieczenie towaru to już znacznie bardziej złożona sprawa.
Ostatnio edytowane przez cobalt ; 20-01-2014 o 13:43