Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

  1. #11
    Coś już napisał Awatar blade-mrn
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    84

    Domyślnie Odp: Proźba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    Wybaczcie dwa posty jeden pod drugim ale nie mogę znaleźć edycji postu

    Co do tego C 100 f/2.8 macro to chciałbym jeszcze zapytać jak na fotografowaniu np. robali odbije się fakt, że mam cropa. Bo to da mi już pole widzenia jak z ogniskowej 160 mm. Wszędzie piszą, że ten obiektyw osiąga skalę 1:1 z odległości 31 cm więc jeśli się nie mylę na cropie uzyskam taką skalę z ok 50 cm. Czy jestem w błędzie?
    Ostatnio edytowane przez blade-mrn ; 14-01-2014 o 22:30

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 175

    Domyślnie Odp: Proźba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    Niezależnie od tego czy FF czy crop, ogniskowa jest jedna, różny jest tylko kąt jaki jest osiągany na mniejszej matrycy. Poniżej jest to dobrze wyjaśnione, warto poczytać:

    http://www.fotografuj.pl/Article/Gle.../id/38#content


    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez blade-mrn Zobacz posta
    Nie mam dużego doświadczenia z owadami ale żeby podejść z aparatem do jakiego na centymetry to musiałby być chyba martwy albo zamrożony
    Moją specjalnościę jest raczej przedmiot "martwy", jak wada materiału, czy makro przełom. Jakieś tam owady udało się zrobić EF-S 60, zanim dały dyla .
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 15-01-2014 o 00:46

  3. #13
    Bywalec Awatar zbirr
    Dołączył
    Sep 2008
    Wiek
    46
    Posty
    206

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    podsumowując to w macro nie musisz mieć napędu pokroju USM bo i tak korzystasz z "gibanego focusa" w 90% przypadków czyli manual i żadny AF ci nie potrzebny, a że szkłem macro zdarza się popełnić jakiś portret i jeśli często się to zdarza to dobrze kiedy szkło posiada jednak szybszy silnik czyli USM HSM itd. Mam c100f2.8 macro i sobie chwalę, w miarę wszechstronne szkło nie tylko do macro. 60mm to dla mnie za krótko trochę, niby większe powiększenie ale niestety zbyt blisko motywu jak dla mnie.
    co do uniwersalnego zooma to jak któryś z kolegów powyżej pisał, tutaj jednak USM rządzi, mi też kilka chwil na T17-50f2.8VC uciekło. jakość obrazu doskonała, niestety nie zawsze zdążył. w normalnym świetle daje radę ale przy mieszanym o różnej barwie, natężeniu momentalnie głupieje. zakres 17-18<->50-55 wydaje się lepszym rozwiązaniem niż 28-75, pomiędzy jest canon 24-70f.8L i chyba w niego bym celował używki po około 3500 więc trzeba by dołożyć. ewentualnie w tym zakresie tj 24-70 sigma hsm

  4. #14
    Coś już napisał Awatar pomiarowiec
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    88

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    Trzy grosze i od siebie....
    W zależności na ile światło jest potrzebne, to polecam C15-85, używane można w okolicach 1900zł już kupić, świetne jako spacerzoom, landszafty no i to szkło systemowe. Mam i polecam w takim zestawie

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 175

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    Faktycznie Canon 15-85 to bardzo dobre szkło, ale to zoom spacerowy (bodaj najlepszy pod cropa). Mam używam i mogę polecić każdemu.
    Ale do makro to C 15-85 już nie będzie się nadawał.

  6. #16
    Coś już napisał Awatar blade-mrn
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    84

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    RobertON
    Dzięki za link. O tym, że jedynie kont się zmienia akurat wiem. Niestety dopiero po jakimś czasie po napisaniu posta dotarło do mnie, że mam błąd w swoim rozumowaniu

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 175

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    Nie ma za co. Ważna jest wielkość odwzorowania obiektu.
    W tym portalu jest naprawdę wiele przydatnych wiadomości.

  8. #18
    Uzależniony Awatar tryton
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    557

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    A jak już kupisz szkło, to szybko się przekonasz, że to nie koniec wydatków, bo i statyw odpowiedni z odpowiednią głowicą i odpowiednie oświetlenie i wężyk (lub pilot) i sanki .... Ale to po kolei i nie wszystko na raz oczywiście.
    Tryton
    --------------------------------------------------------------
    5DmkIII, 40D, 17-40L f4, 24-105L f4 IS, 50 f1.8 II, 85 f1.8, 100 f2.8L IS macro, 100-400L f4.5-5.6 IS

  9. #19
    Coś już napisał Awatar blade-mrn
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    84

    Domyślnie Odp: Prośba o radę (obiektyw makro i standardowy zoom)

    Robię takie zdjęcia dla relaksu więc potężnych inwestycji w profesjonalny sprzęt stricte do tego nie planuję. Ale swoją drogą zawsze mnie zastanawia jak można podejść do owada z tymi wszystkimi gratami (statywy, lampy, soft box-y, itp.) i go nie spłoszyć.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •