Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Canon Spepdlite 550EX - problem

  1. #11
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2013
    Miasto
    Nieduże miasto na Podkarpaciu
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    Jakie masz wartości przysłony, czas i ISO? Może to głupie pytanie ale zakładając, że lampa jest sprawna nic innego do głowy mi nie przychodzi, o co mógłbym zapytać.

    Przed momentem założyłem swoją lampę i w trybie AV działa Ok.

    Może opisz co znaczy, że nie jest Ok. Zdjęcie jest ciemne, lampa nie błyska, brak potwierdzenia, że zdjęcie zostało poprawnie naświetlone?
    Ostatnio edytowane przez CrazyHorse ; 26-12-2013 o 22:30

  2. #12
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Gorzyce/śląskie
    Wiek
    64
    Posty
    146

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    Za poprzednikiem - być może wpływ światła zastanego sprawia wrażenie innej ekspozycji, sprawdziłbym również czy tryb pomiaru nie jest różnie ustawiony dla trybów nieautomatycznych w stosunku do automatu (jest zapewne zakładka w menu aparatu w funkcjach zaawansowanych).
    A może wina tkwi w sposobie ustawiania...ostrości? Pomiar błysku jest związany z aktywnym polem AF. Być może w trybach nieautomatycznych ustawiasz ostrość konkretnym czujnikiem, a w trybie auto aparat pracuje ze wszystkimi polami AF aktywnymi i pomiar brany jest z innego miejsca? Szczerze mówiąc nigdy nie używam trybów auto i nie miałem do czynienia z takim zachowaniem lampy.
    Ostatnio edytowane przez yrats ; 26-12-2013 o 22:41

  3. #13

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    W P mam czas 1/60 i przysłonę 2.8 albo 4, ISO 100. W Av mam ten sam czas i Iso tylko przysłonę inną - bo o to chodzi, żeby sobie nastawić tą, którą ja chcę... Jak robię przysłonę tę samą co na P to wychodzi OK. Geberalnie zdjęcia są niedoświetlone - dość mocno. Przed chcwilą zmieniłem AF na multi i jest dużo lepiej.... Wcześniej miałem na centralnym punkcie AF - również w trybie P..... Dziwne to wszystko dla mnie..... Teraz też nie jest super ale nie doświetlenie to najwyżej 1 EV....

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez yrats Zobacz posta
    Za poprzednikiem - być może wpływ światła zastanego sprawia wrażenie innej ekspozycji, sprawdziłbym również czy tryb pomiaru nie jest różnie ustawiony dla trybów nieautomatycznych w stosunku do automatu (jest zapewne zakładka w menu aparatu w funkcjach zaawansowanych).
    A może wina tkwi w sposobie ustawiania...ostrości? Pomiar błysku jest związany z aktywnym polem AF. Być może w trybach nieautomatycznych ustawiasz ostrość konkretnym czujnikiem, a w trybie auto aparat pracuje ze wszystkimi polami AF aktywnymi i pomiar brany jest z innego miejsca? Szczerze mówiąc nigdy nie używam trybów auto i nie miałem do czynienia z takim zachowaniem lampy.
    Brak potwierdzenie i zdjęcie za ciemne. Z tym mam problem. Przy wyborze wszystkich czujników AF zrobiło się dużo lepiej.... Wcześniej miałem tylko centralny AF - bo tak zwyklę focę i już przywykłem - nie sądziłem, że to może mieć wpływ na pomiar światła przy załączonej lampie....

  4. #14
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2013
    Miasto
    Nieduże miasto na Podkarpaciu
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    Podobnie jak przedmówca nie używam trybu P ale sprawdziłem teraz - w trybie P aparat ustawił przysłonę 2.8 lub 3.5 oraz czas 1/60 sek. Jeśli ustawiłeś małe ISO, mocno przysłoniłeś obiektyw (np. 16), masz wysoki, ciemny sufit i fotografujesz w dużym pomieszczeniu to Twoje problemy mogą brać się z faktycznego niedostatku światła. Do tego może dojść jeszcze wspomniana przez yrats kwestia aktywnego punktu af na jakimś ciemnym obszarze i mamy "najgorszy scenariusz". Popuściłem trochę wodze fantazji, wiem

  5. #15
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Gorzyce/śląskie
    Wiek
    64
    Posty
    146

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    No to spróbuj jeszcze wykonać zdjęcie z pamięcią pomiaru na centralnym polu AF. Być może powoli dojdziesz do tego jakie są zależności i powiązania przy pracy z błyskiem.
    Proponuję testy na jakimś sporym przedmiocie, który możesz tak samo fotografować i "obmierzać" przy tych samych warunkach. Dasz radę!

  6. #16
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2013
    Miasto
    Nieduże miasto na Podkarpaciu
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    "Więcej światła" - powiedział Goethe i ja za nim powtarzam. Ustaw wyższe ISO, zaopatrz się w dyfuzor do lampy. Nie zawsze odbijanie od sufitu jest dobre, czasem jest za wysoki, nie jest biały itp

  7. #17
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Gorzyce/śląskie
    Wiek
    64
    Posty
    146

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    Cytat Zamieszczone przez CrazyHorse Zobacz posta
    "Więcej światła" - powiedział Goethe i ja za nim powtarzam. Ustaw wyższe ISO, zaopatrz się w dyfuzor do lampy. Nie zawsze odbijanie od sufitu jest dobre, czasem jest za wysoki, nie jest biały itp
    Oboma łapami się podpisuję pod tą uwagą.
    Ostatnio edytowane przez yrats ; 26-12-2013 o 23:02

  8. #18

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    Dzięki za pomoc

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Canon Spepdlite 550EX - problem

    Cytat Zamieszczone przez magnus Zobacz posta
    No, dobra jestem zielony w lampach.... Zoom chodzi gdy skieruję lampę na wprost.
    Czy masz instrukcję do lampy?
    Działa jak powinien. Jak jest "na wprost" dopasowuje kąt świecenia do tego, co widzi obiektyw, jeśli odchylisz w górę, dopasowanie do obiektywu nie ma żadnego sensu, bo lampa nie oświetla tego co widzi obiektyw bezpośrednio, ale światłem odbitym. Wtedy Ty ręcznie ustawiasz taki kąt świecenia, jaki jest Ci potrzebny.

    Lampa daje dobre światło przy Tv i Av, gdy jest skierowana na wprost. Wcześniej robiłem zdjęcia z lampą skierowaną do góry. Jak robić zdjęcia z lampą skierowaną do góry w Av, Tv lub Manual w E-ttl, żeby siła błysku lampy była OK? W trybie P tak się da. Czemu w Av jest z tym taki problem?
    Zrobiłeś próbę o której pisałem, sprawdziłeś ustawienia lampy?

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •