Idealne studio do obróbki zdjęć

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Antibes
    Dopiero zaczyna
    • 2009
    • 27

    #1

    Idealne studio do obróbki zdjęć

    Wkrótce będę miał możliwość urządzenia małego studia do obróbki zdjęć i wydruków. Pokój jest do całkowitego remontu, więc nie muszę iść na kompromisy. Mogę zrobić co chcę, wszystko może być w ponurych barwach

    Będę wdzięczny za wskazówki doświadczonych osób:

    - jaki kolor ścian?
    - jaki kolor podłogi?
    - podłoga: panele czy wykładzina dywanowa?
    - jaki kolor sufitu?
    - jakie oświetlenie?

    Generalnie wiem, że powinny być matowe szarości, ale czy macie wskazówki odnośnie odcieni szarości...
    Monitor będę miał szerokogamutowy Nec Spectraview z fabryczną osłoną.

    Z góry podziękowania i ukłony za opinie.
  • czornyj
    Zasłużeni
    • 2006
    • 2626

    #2
    Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

    Wszystko na biało, podłoga bez znaczenia, oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof. Światła nie za dużo, bo na monitorze nic nie będzie widać - w miarę możliwości umieszczać punkty świetlne za monitorem.
    Marcin Kałuża | foty

    Komentarz

    • Kuba1
      Uzależniony
      • 2010
      • 960

      #3
      Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

      Zamieszczone przez czornyj
      Wszystko na biało, podłoga bez znaczenia, oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof. Światła nie za dużo, bo na monitorze nic nie będzie widać - w miarę możliwości umieszczać punkty świetlne za monitorem.
      Przy okazji i ja podziękuję za ten wpis. Można prosić o wskazówkę, gdzie pytać o takie świetlówki?

      Komentarz

      • Antibes
        Dopiero zaczyna
        • 2009
        • 27

        #4
        Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

        Dzięki czornyj,

        Jesteś w tym temacie autorytetem, ale mimo wszystko dopytam: jesteś pewien, że wszystko na biało?
        Janusz Body pisał kiedyś "Z punktu widzenia oceny barw dobrze by było, żeby pomieszczenie było pomalowane na szaro."

        I jeszcze dopytam:

        - czy kolor żaluzji również biały czy jednak szary? Pomieszczenia ma duże okna na zachód. Popołudniem w słoneczny dzień potrafi się zrobić dość jasno.
        - czy warto postarać się o regulację natężenia światła (tzw. ściemniacz)?
        - czy takie ustawienie pozycji świetlówek do monitora jak na poniższym zdjęciu jest OK?
        - jakieś inne wskazówki?

        Komentarz

        • czornyj
          Zasłużeni
          • 2006
          • 2626

          #5
          Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

          Zamieszczone przez Kuba1
          Przy okazji i ja podziękuję za ten wpis. Można prosić o wskazówkę, gdzie pytać o takie świetlówki?
          Ostatnio jak przygotowywałem stanowisko do krytycznej oceny kolorów dla firmy Greenpoint (ciuchy) - to dostałem te świetlówy (tj. Philips Graphica Pro) w Krakowie, w firmie Pekar. Nb. też*zdecydowali się na NECzka Spectraview 27" (i nie pożałowali wyboru)
          Marcin Kałuża | foty

          Komentarz

          • czornyj
            Zasłużeni
            • 2006
            • 2626

            #6
            Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

            Zamieszczone przez Antibes
            I jeszcze dopytam:
            Nieoświetlona biel to czerń, a w miarę jak ją oświetlamy staje się wizualnie szara Można oczywiście pomalować pokój na szaro, tylko wtedy musimy użyć więcej świetlówek by ją oświetlić, więc biel jest opcją bardziej eko- -nomiczną/-logiczną.

            Rolety byle neutralne, natomiast ich przepuszczalność należy dopasować tak, by w pokoju nie było w dzień zbyt jasno/ciemno.

            Na zdjęciu jest mz. kiepawo, bo świetlówy są z tyłu i świecą po monitorach, w dodatku jest ich strasznie dużo i tak czy owak robi się akwarium. Lepiej, by w pomieszczeniu było ogólnie w miarę ciemno, jaśniej na tle wokół monitora i w miejscu do oceny odbitek.
            Marcin Kałuża | foty

            Komentarz

            • Antibes
              Dopiero zaczyna
              • 2009
              • 27

              #7
              Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

              Zamieszczone przez czornyj
              Na zdjęciu jest mz. kiepawo, bo świetlówy są z tyłu i świecą po monitorach, w dodatku jest ich strasznie dużo i tak czy owak robi się akwarium. Lepiej, by w pomieszczeniu było ogólnie w miarę ciemno, jaśniej na tle wokół monitora i w miejscu do oceny odbitek.
              To jak sugerowałbyś zamontować świetlówki? Na suficie za krawędzią monitora? Tylko wtedy mogą "wpadać w oko" operatorowi...
              Co ze ściemniaczem natężenia światła? Może być przydatny?

              Komentarz

              • Leon007
                Pełne uzależnienie
                • 2009
                • 2875

                #8
                Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                Zamieszczone przez czornyj
                (...) oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof (...)
                "Mistrzu Yodo" , czy są żarówki diodowe o odpowiedniej barwie światła i sile? Chciałbym taką wkręcić w lampkę na biurku.
                Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                Ja
                Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                Konfucjusz

                Komentarz

                • czornyj
                  Zasłużeni
                  • 2006
                  • 2626

                  #9
                  Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                  Teoretycznie każda ~5000K powinna się nadać, w praktyce mogą dawać nieco zbyt różowe lub zielonkawe światło. Na pewno też nie nadadzą się do oceny barw na wydrukach/odbitkach.
                  Marcin Kałuża | foty

                  Komentarz

                  • Leon007
                    Pełne uzależnienie
                    • 2009
                    • 2875

                    #10
                    Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                    Za to z Twojego wątku na nikonie doczytałem, że takie coś
                    Żarówka Solux 4700k 35W 36° 12V Black Back Natural Daylight - CyfrowaCiemnia.pl Laboratorium Fotograficzne - Warszawa
                    jak najbardziej się nada?
                    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                    Ja
                    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                    Konfucjusz

                    Komentarz

                    • czornyj
                      Zasłużeni
                      • 2006
                      • 2626

                      #11
                      Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                      Jasne, przy czym Solux nada się również do oceny barw na wydrukach. Ogólnie jest to najlepsze istniejące źródło światła dziennego, o idealnie ciągłym widmie.

                      Problemem jest tylko montaż - jest to żarówka 12V na trzonku GU5.3, cholernie się grzeje, piekielnie mocno świeci i wymaga mocnego trafo. Ciężko o gotową oprawkę, ja swoją robiłem z oprawki na 50W halogen 220V (GU10), dodając zewnętrzny zasilacz. Trzeba nią świecić z dystansu, bo daje dość skupiony snop światła i jest zbyt jasna.
                      Ostatnio edytowany przez czornyj; 4171.
                      Marcin Kałuża | foty

                      Komentarz

                      • Leon007
                        Pełne uzależnienie
                        • 2009
                        • 2875

                        #12
                        Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                        Kurde, najgłupsze jest to, że znajduję tylko oprawy sufitowe do takich żarówek.

                        Uprzedziłeś mnie o tych oprawkach
                        Ale mam w domu śrubokręt i piłkę do metalu, to sobie poradzę.
                        Ostatnio edytowany przez Leon007; 27765.
                        Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                        Ja
                        Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                        Konfucjusz

                        Komentarz

                        • czornyj
                          Zasłużeni
                          • 2006
                          • 2626

                          #13
                          Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                          W praktyce nadaje się właśnie do zawieszania 1-1,5m nad stanowiskiem - w przeciwnym razie daje zbyt wąski snop zbyt mocnego światła.

                          Trzonek GU10 b. łatwo wymienić na GU5.3 - ma ten sam rozstaw śrubek mocujących. Lutownica, śrubokręt trafo 12V i 5 min. majsterkowania załatwi sprawę.

                          Są też gotowe rozwiązania Soluxa, ale perwersyjnie drogie.
                          Ostatnio edytowany przez czornyj; 4171.
                          Marcin Kałuża | foty

                          Komentarz

                          • Leon007
                            Pełne uzależnienie
                            • 2009
                            • 2875

                            #14
                            Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                            Dziękuję za, jak zwykle, konkretne i szybkie rady. Pozdrawiam.

                            --- Kolejny post ---

                            A tak na koniec dla zaspokojenia ciekawości: czy to, że lampki diodowe nie nadają się do oceny wydruku, wynika z nieciągłości widma?
                            Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
                            Ja
                            Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
                            Konfucjusz

                            Komentarz

                            • czornyj
                              Zasłużeni
                              • 2006
                              • 2626

                              #15
                              Odp: Idealne studio do obróbki zdjęć

                              Tak - nawet jeśli ich barwa światła odpowiada dziennej - dziury i piki w widmie lokalnie przyciemniają/rozjaśniają dane walory barwne, przez co kolorystyka wydruku/odbitki jest zaburzona.
                              Marcin Kałuża | foty

                              Komentarz

                              Pracuję...