Jak w temcie
Jaki kupić filt chroniący obiektyw przed zarysowaniem do Sigma A 35 mm f/1.4 { 67mm }
Jak w temcie
Jaki kupić filt chroniący obiektyw przed zarysowaniem do Sigma A 35 mm f/1.4 { 67mm }
Jeśli nie spodziewasz się gęstego ostrzału żużlem to osłona przeciwsłoneczna wystarczy. Ale jeśli się upierasz to każdy filtr UV się na da ale raczej sugerowałbym coś przyzwoitej firmy np. B+W albo Hoya ewentualnie może Cokin.
Ja polecam filtry UV B+W MRC. Super jakość optyczna i mechaniczna oraz łatwo się czyszczą.
B+W to pierwsza liga.
Z trochę tańszych polecam Marumi Super DHG Lens Protect. Całkowicie bezbarwny filtr przeznaczony (jak nazwa wskazuje) wyłącznie do ochrony.
Pozdrawiam,
Mirek
Czy filtr polaryzacyjny spowoduje pogorszenie jakości zdjęcia ?? Chciałbym go używać w każdych warunkach : dom , galeria , kosciół , plaża w słoneczny dzień , spacery itp. Zamocowany na SIGAM 35 / 1.4 . Znalazłem coś takiego : Marumi filtr polaryzacyjny kołowy C-PL (LP) 67 mm EXUS - Filtry pokrywki - Foto - Sklep internetowy Cyfrowe.pl
olej filtr i rób zdjęcia, chyba że naprawdę będziesz fotografował jak się piaskuje felgi, bądź młodzi będą w ciebie żwirem łopatami napierdzielać![]()
Regulamin pkt 8.
Na początek kup sobie zwykły filtr uv, np FILTR HOYA HMC UV (C ) 67mm SLIM. Jeden z tańszych sensowniejszych. Jeśli użyjesz wyszukiwarki z wpisaną frazą
"test filtrów uv" znajdziesz inne konkretne propozycje.
Co do polaryzacyjnego to cytuje
"Nie ma róży bez kolców
Poza zaletami filtr polaryzacyjny ma jedną wadę. Filtr, którego działanie będzie dobrze widoczne na zdjęciach, musi być ciemnoszary, przez co „zdejmuje” ok. 1,5-2,5 przysłony. Wiąże się z tym konieczność wydłużenia czasu otwarcia migawki lub otwarcia przysłony obiektywu. W trudnych warunkach oświetleniowych użycie filtra polaryzacyjnego wymaga więc skorzystania ze statywu. Wbudowane w aparat systemy redukcji drgań mogą nie wystarczyć, jeśli czas ekspozycji znacznie się wydłuży." źródło Filtr polaryzacyjny - Szeroki Kadr
pozdrawiam
Moje zdjęcia niewdana.pl
Filtr polaryzacyjny nie ściemnia o 1.5 - 2 EV, bo jest szary tylko dlatego, że ma on przepuszczać fale tylko o jednej polaryzacji. Na tym polega jego działanie. Skoro przepuszcza o jednej polaryzacji, to tłumi o wszystkich innych. Nie ma to jak mylić skutek z przyczyną.tr, którego działanie będzie dobrze widoczne na zdjęciach, musi być ciemnoszary, przez co „zdejmuje” ok. 1,5-2,5 przysłony.
Masz falę która jest spolaryzowana w dowolnym kierunku. Można wektor polaryzacji rozłożyć na składową przepuszczaną przez filtr i składową do niego prostopadłą która zostanie pochłonięta. Część światła przejdzie w całości, część wcale. Średnio wyjdzie że nie przejdzie właśnie te około 2EV mniej.
Co do filtra, to potem mamy na giełdzie obiektywy z ryską na soczewce, która nie wpływa na zdjęcia. Więc obiektywy SIĘ RYSUJĄ, więc warto je zabezpieczyć.
przeczytaj test "ufałek" na optycznych
wygrała hoya
używam, zdejmuję, zależnie od sytuacji
Heliopan, lub wysokie modele Sigmy.
"Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
Kapitan Wagner