Strona 18 z 18 PierwszyPierwszy ... 8161718
Pokaż wyniki od 171 do 176 z 176

Wątek: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

  1. #171
    Początki nałogu Awatar homesicalien
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    295

    Domyślnie Odp: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

    Czas zaktualizować wątek. Kasa przyszła po 8 dniach. Załatwiłem sobie pomoc absolwenta prawa. Napisał mi opinię, którą możecie przeczytać poniżej.

    Kodeks cywilny w paragrafie 535 definiuje pojęcie sprzedaży wg której to definicji przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, jednak to dopiero w momencie przekazania rzeczy dochodzi do zawarcia tej umowy - umowy kupna sprzedaży – art. 544 par.1 KC, . W przypadku zawierania umów na odległość jaką jest zakup towarów w sklepach internetowych momentem przekazania towaru jest chwila wydania go kurierowi – chwila wysyłki – bądź moment osobistego odbioru towaru ze sklepu. Za regulacjami kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie niektórych praw konsumenckich zapisy te reguluje również regulamin sklepu net-s.pl w punkcie 19. W tej konkretnej sytuacji nie zawarto więc umowy sprzedaży. Wyjaśniając - publikacja informacji o towarach lub usługach na stronie www sklepu jest ich PREZENTACJĄ i stanowi jedynie zaproszenie do składania oferty kupna. Klient sklepu internetowego (odwiedzający witrynę) składa zamówienie, które rozumiane jest jako oferta (ART 66 Kodeksu Cywilnego) zawarcia umowy kupna - na warunkach określonych na stronie WWW sklepu internetowego, jest to więc odpowiedź konsumenta na par. 17 regulaminu który mówi, że informacje o towarach wraz z podaniem ceny prezentowane na stronach Sklepu stanowią jedynie zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu art. 71 Kodeksu cywilnego. Zamawiając towar ze sklepu – po uprzednim założeniu konta w sklepie – została złożona więc oferta kupna monitora za pierwotną cenę. Sklep odpowiadając, że wystąpił błąd nie potwierdził więc przyjęcia zamówienia. Kolejne kroki i zmiany statusu mogłyby być więc dla sklepu dowodem na błędne funkcjonowanie ich systemu. Co do zasady zmianę statusu na „przyjęcie do realizacji” można by uznać jako zawarcie umowy jednak nastąpiła ona w tej konkretnej sprawie dopiero po komunikacie o błędzie systemu i w momencie gdy cena była już wyższa. Do momentu przyjęcia zamówienia czyli do momentu zawarcia umowy sklep może zmienić cenę, a w sytuacji gdy dokonano przedpłaty klient albo może dopłacić różnicę lub uzyskać zwrot całej kwoty, zapis ten zawiera regulamin sklepu w paragrafie 11, na co konsument godzi się akceptując regulamin przed dokonaniem złożenia oferty kupna. W tym przypadku zwiększając cenę po ówczesnym anulowaniu zamówienia pierwotnego, czyli przed zmianą statusu na przyjęty do realizacji, dano możliwość dopłaty lub zwrotu zapłaconej ceny konsumentowi.
    Z powyższego wynika więc, że sklep nie ma obowiązku dostawy monitora wg pierwotnie opublikowanej ceny. Mało realne jest więc zrealizowanie tego zamówienia na pierwotnych warunkach, ewidentnie niekorzystnych dla sklepu. Jedyne słuszne zdaję się wiec być wystąpienie o szybki zwrot wpłaconej przedpłaty.

    Dodatkowo dostałem od niego tekst pisma do sklepu z prośbą o zwrot kasy i informacją o odsetkach. Teraz już nie ma to znaczenia, bo kasa właśnie do mnie wróciła.

    Po pierwsze. Moje wątpliwości. Z jednej strony umowa miałaby być zawarta w momencie przekazania towaru kurierowi, a z jednej "można by uznać", że wraz z mailem o przejściu do realizacji. W tym mailu widniała tabelka z pierwotną ceną, więc mógłbym się teoretycznie dalej bić. Jeśli jednak osoba wykształcona w tym kierunku odradza mi dochodzenie prawa do realizacji zamówienia, czas chyba odpuścić.

    Nie uważam się za oportunistę, który chciał wykorzystać (pomyłkę?) sklepu NET-S. Sklep nie odpowiedział na żaden z moich maili. Myślę, że elegancko byłoby z ich strony, gdyby zaproponowali mi jakiś rabat. Nikt jednak nie wymaga uprzejmości w handlu i ja to rozumiem, to działa w obie strony. Mógłby dalej walczyć, ale po opinii kolegi prawnika się zdemotywowałem.

    Przede wszystkim nie uznaję działań sklepu NET-S za niezgodne z prawem, czy KC. Żeby tak twierdzić, musiałbym to udowodnić.

    Dzięki wszystkim za sugestie i opinie. Mam nadzieje, że temat coś wnosi do kwestii zakupów internetowych. Mnie trochę zdołowała ta opinia, bo to oznacza, że to, co widzimy na stronach sklepów internetowych, na ceneo i skąpcu to frywolne zaproszenia do złożenia oferty. Nie podoba mi się to.
    Ostatnio edytowane przez homesicalien ; 08-11-2013 o 09:55

  2. #172
    Coś już napisał Awatar raaf
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    3 City
    Wiek
    53
    Posty
    63

    Domyślnie Odp: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

    Cytat Zamieszczone przez homesicalien Zobacz posta
    Tło sprawy, z powodu której założyłem ten wątek nie ma raczej nic wspólnego ze stanem magazynowym, o którym tyle tu się pisze. Chodzi o anulowanie zamówienia przez sklep, a następnie podniesienie ceny produktu na stronie internetowej. Ja rozumiem, że to ludzie, dogadać się, itp. Ale nie odpowiedzieli na żaden z moich 3 maili. Napisali jedynie 4 maile o statusie zamówienia, a wśród nich mail o przejściu do realizacji zamówienia, które z tego co mi wiadomo jest jednoznaczne z zawiązaniem umowy.
    Jakiś czas temu w Radiu TOK FM ktoś od handlu internetowego wypowiedział się tak:

    - złożenie zamówienia w sklepie
    - potwierdzenie przyjęcia do realizacji zamówienia przez sklep
    - odwołanie

    Klient ma prawo domagać się różnicy w cenie wynikającej z ceny jaką musiał zapłacić w innym miejscu

    Nie wiem na ile to aktualne....
    350d zagripiony +kit+70-300 APO DG Sigma, 17-50 Tamron +nadal brak umiejętności

  3. #173
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    87

    Domyślnie Odp: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

    to oznacza, że to, co widzimy na stronach sklepów internetowych, na ceneo i skąpcu to frywolne zaproszenia do złożenia oferty. Nie podoba mi się to.
    Zasadniczo mnie też, bo można to zrozumieć jako przyzwolenie do ciągłego pobierania wpłat od klientów, zmianę ceny i wymuszanie dopłat bądź zwrotów - przez ten czas jednak sklep może naszymi pieniędzmi sobie obracać.
    nie wspominając o ciągłym podbijaniu ceny przez sklep "z powodu błędu" przy dużym zainteresowaniu towarem.

    Zasadniczo wniosek jest prosty - przed zakupem przez internet powyżej pewnej kwoty najlepiej zadzwonić, zapytać, dodatkowo można potwierdzić mailowo... wtedy nie ma pomyłki żadnej ze stron a i podstawa do roszczeń większa.

    ....choć raz też tak "na szybko" kupiłem, bo myślałem, że może to błąd, więc kamieniem rzucać nie będę

  4. #174
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2012
    Posty
    96

    Domyślnie Odp: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

    skoro to już hyde park to popełnię jeszcze jeden niefotograficzny pościk

    Do sklepu stacjonarnego stosujemy:

    Art. 543.
    Wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.


    Nie ma tu żadnych wyłączeń,ograniczeń i.t.p.Nie rozumiem, dlaczego coś w internecie,co sam właściciel nazywa "sklepem",w którym umieszcza zdjęcia
    "towarów" wraz z ceną,sposobem dostawy nie podchodzi pod ten artykuł.

    Skoro jednak mądrzy tego świata(polscy prawnicy) uważają ,że zastosowanie ma:

    Art. 71.
    Ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy.


    to może nadużyciem jest nazywanie takiego przedsięwzięcia sklepem, powinniśmy pisać o "bilbordzie internetowym","internetową platformą reklamową", lub inaczej.

    Skoro ktoś mnie zaprasza do zawarcia umowy, to rozumiem,że mogę zaproponować własną cenę za towar, mojego ulubionego kuriera , który go dostarczy i inne warunki.Oczywiście będę oczekiwał od "kulturalnego" " quasi sklepu" wyczerpującej odpowiedzi na moją ofertę.

    Mam jeszcze jedną uwagę .Chyba na podstawie art 535 KC nie ma już umowy kupna sprzedaży,ani umowy kupna.Jest jedynie umowa sprzedaży.

    Pozdrawiam
    jacek

  5. #175
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    87

    Domyślnie Odp: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

    Dokładnie. Gdyby to były tylko strony wizytówki i np. proponowana cena bez możliwości automatycznego zakupu, wystawienia f-ry/rachunku itp. , często nawet sprzężonego z systemem płatności kartą (ogólnie przez internet) to ok..

  6. #176

    Domyślnie Odp: Zmiana statusu zamówienia przez sklep internetowy

    Ze swojego, przykrego zresztą, doświadczenia z zakupem w sklepie internetowym, mogę się jedynie podpisać obiema rękami pod tym, że prawo w wypadku nieuczciwości sprzedawcy praktycznie nie chroni konsumenta. Z ciekawością przeczytałam, niestety mój spór nie skończył się szczęśliwie i straciłam pieniądze

Strona 18 z 18 PierwszyPierwszy ... 8161718

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •