Strona 12 z 28 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 271

Wątek: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

  1. #111
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez BartasPL Zobacz posta
    @jan pawlak - z niecierpliwością czekam na Twoje opinie, spostrzeżenia i porównania obu systemów
    dobrej zabawy!
    O fotografowaniu ze statywu

    Mój jest trochę niski (noszenie, samolot, stabilność) zawsze używałem trybu LV i musiałem się trochę schylać.
    Miałem pilot zdalny, po ustawieniu parametrów naciskałem przycisk i wyzwalałem

    Teraz :
    - odchylam ekran i wszystko widzę
    - na pilocie :
    -- przesuwam punkt ostrości
    -- powiększam, mogę bardzo dokładnie sprawdzić ostrość i doostrzyć na pierścieniu obiektywu
    -- zmieniam widoki na displayu i np. widząc histogram skorygować czas itd.

    Ponieważ mam ustawioną 1 kurtynę elektroniczną to nie słyszę kiedy rozpoczyna się zdjęcie, tylko ekran gaśnie.
    Muszę się przyzwyczaić.

    Pilot trochę duży, 9 x 4 cm umożliwia ponadto ;
    - obsługę całego menu
    - obsługę filmowania
    - sterowanie wyświetlaniem na displayu i (wybranych) TV
    - ....pewno jeszcze więcej, doumiem się

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 26-06-2015 o 03:54
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  2. #112
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Prawie 2 tygodnie z A7R2 i obiektywami systemowymi FE, wrażenia/porówniana do lustrzanek Canona

    1. Obsługa, personalizacja

    Lustrzanki Canona to tradycja, konsekwentny rozwój, wszystko przemyślane
    Sony A7 to nowy produkt, korzysta z doświadczeń innych, bardzo dobrze dostosowany do potrzeb użytkownika.
    5D3 to produkt rozwijany przez tych którzy korzystają z nowych możliwości technologi cyfrowej, A7 to produkt zaprojektowany przez tych którzy wychowali się na komputerach.
    Ci którzy dobrze czuja sie z kompami, smartfonami będą zachwyceni.
    W A7R2 wszystko jest o klasę lepiej w tym zakresie

    2. Wątpliwości rozwiane

    Dwie główne jakie miałem to :
    - jak będzie leżał w ręku, obsługa
    - skuteczność AF w słabym świetle
    W obu przypadkach jest bardzo dobrze, niepotrzebnie się martwiłem

    3. Czego mi brak w A7R2

    Światło zbierane jest z matrycy "statycznie", nie ma przywiązania do punktu ostrzenia.
    Można to łatwo "obchodzić" blokadą, ale.... jest to niedogodność.

    4. Główne (dla mnie) przewagi A7R2 nad 5D3

    a. szczegółowość zdjęć
    Jestem zachwycony, żałuję że nie mogę powtórzyć tych które u mnie wiszą na ścianach.
    Powtarzam te które "się da", tu przykład widoku "galeri salon".
    I nic nie trzeba wyostrzać.

    b. stabilizacja matrycy
    Mam ustawione AutoIso 100 - 6400, fotografuję w trybie Av, pod przyciskiem C4 mam możlwość ustawienia
    - standard, czyli czas minimalny 1/f
    - wolno, wolniej czyli czasy odpowiedni 1EV i 2EV dłuższe od standard
    - szybko, szybciej czyli odpowiedno czasy 1EV i 2EV krótsze od standard
    Ustawiłem na wolniej, korzystam więc ze stabilizacji 2EV a dopiero gdy bardzo ciemno przechodzę na większe wartości.
    Gdy jednak potrzebuję, gdy ciemno, na krótszy czas to przyciskiem C4 go skracam (kosztem ISO oczywiście).
    Dla każdego obiektywu.

    c. wizjer elektroniczny.
    Gdy jasno to można dyskutować czy optyczny czy elektroniczny, są argumenty za i przeciw
    Gdy ciemnieje to nie ma dyskusji.

    d. doostrzanie ręczne.
    Bardzo dobrze rozwiązane, makro, sytuacje w portretach, ...

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #113
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    a. szczegółowość zdjęć
    Jestem zachwycony, żałuję że nie mogę powtórzyć tych które u mnie wiszą na ścianach.
    Powtarzam te które "się da", tu przykład widoku "galeri salon".
    I nic nie trzeba wyostrzać.
    nie wierzę , przecież taka ilość pikseli jest niepotrzebna do wydruku - "wszystko ponad 250dpi czy 280dpi" (dokładnej liczby nie pamiętam a nie chce mi się szukać w postach) jest i tak tracone podczas druku - dodatkowe pixele są zbędne, a nawet przeszkadzają bo "każdy proces skalowania (zarówno zwiększenia jak i zmniejszenia) wpływa negatywnie na ostrość uzyskanego wydruku".
    stawiam na jeden z dwóch powodów:
    -robisz jpegi i jest lepiej niż dobrze bo inżynierowie sony wiedzą co robią, a sądząc bardzo oględnie to te parę zdjęć z 5DIII co je widziałem na forum wyglądały na rozjechane jakimś koszmarnym workflowem (z dodatkiem czegoś co na kształt hdeera)
    -robisz nadal rawy i większa ilość pixeli soniaka lepiej znosi ten koszmarny workflow.

    jeśli masz problemy ze szczegółowością zdjęć na wydruku z 5DIII z optyka jaką miałeś to znaczy że coś nie grało - workflow obróbkowy lub kalibracja afa (stawiam na workflow), różnice na wydruku nie powinny być jakieś ogromne, takie wydruki to się dawało robić z 350D i 8 megapixeli - oczywiście ktoś kumaty zobaczy różnice, ale nie będą to różnice oszałamiające.

    ogólnie to ciesze się że mogę poczytać relację z pierwszej ręki przejścia na A7, to bardzo ciekawa lektura.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  4. #114
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    trzecia możliwość jest taka że większy DR soniaka lepiej znosi pseudohadeerowe zabawy ale to pewnie dodatkowy czynnik do pozostałych
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  5. #115
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    EU
    Posty
    336

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Prawie 2 tygodnie z A7R2 i obiektywami systemowymi FE, wrażenia/porówniana do lustrzanek Canona

    1. Obsługa, personalizacja

    Lustrzanki Canona to tradycja, konsekwentny rozwój, wszystko przemyślane
    Sony A7 to nowy produkt, korzysta z doświadczeń innych, bardzo dobrze dostosowany do potrzeb użytkownika.
    5D3 to produkt rozwijany przez tych którzy korzystają z nowych możliwości technologi cyfrowej, A7 to produkt zaprojektowany przez tych którzy wychowali się na komputerach.
    Ci którzy dobrze czuja sie z kompami, smartfonami będą zachwyceni.
    W A7R2 wszystko jest o klasę lepiej w tym zakresie

    2. Wątpliwości rozwiane

    Dwie główne jakie miałem to :
    - jak będzie leżał w ręku, obsługa
    - skuteczność AF w słabym świetle
    W obu przypadkach jest bardzo dobrze, niepotrzebnie się martwiłem

    3. Czego mi brak w A7R2

    Światło zbierane jest z matrycy "statycznie", nie ma przywiązania do punktu ostrzenia.
    Można to łatwo "obchodzić" blokadą, ale.... jest to niedogodność.

    4. Główne (dla mnie) przewagi A7R2 nad 5D3

    a. szczegółowość zdjęć
    Jestem zachwycony, żałuję że nie mogę powtórzyć tych które u mnie wiszą na ścianach.
    Powtarzam te które "się da", tu przykład widoku "galeri salon".
    I nic nie trzeba wyostrzać.
    http://imageshack.com/a/img537/7950/8TkBHB.jpg

    b. stabilizacja matrycy
    Mam ustawione AutoIso 100 - 6400, fotografuję w trybie Av, pod przyciskiem C4 mam możlwość ustawienia
    - standard, czyli czas minimalny 1/f
    - wolno, wolniej czyli czasy odpowiedni 1EV i 2EV dłuższe od standard
    - szybko, szybciej czyli odpowiedno czasy 1EV i 2EV krótsze od standard
    Ustawiłem na wolniej, korzystam więc ze stabilizacji 2EV a dopiero gdy bardzo ciemno przechodzę na większe wartości.
    Gdy jednak potrzebuję, gdy ciemno, na krótszy czas to przyciskiem C4 go skracam (kosztem ISO oczywiście).
    Dla każdego obiektywu.

    c. wizjer elektroniczny.
    Gdy jasno to można dyskutować czy optyczny czy elektroniczny, są argumenty za i przeciw
    Gdy ciemnieje to nie ma dyskusji.

    d. doostrzanie ręczne.
    Bardzo dobrze rozwiązane, makro, sytuacje w portretach, ...

    jp
    Twoja relacja pokazuje, ze jesteś zadowolony z zakupu. Gratulacje i dobrej zabawy
    Poprawili obsługę trybu AutoISO, w A7R był on dosyć prymitywny.
    Przyznam, ze czasem ciężko mi jest zrozumieć pomysły zakładania dużych szkieł do tego typu pusze. A7R był (dla mnie ) OK z FE35/2.8, a z FE55/1.8 już wydawał mi się za duży i niezbyt proporcjonalny. Zabawy z konwerterami typy Metabones i dużymi szkłami Canona zaprzeczają idei tego małego aparatu (przynajmniej w moim wyobrażeniu), choć rozumiem apetyt na ilość pikseli i lepszy DR.

    Na dpreview opublikowali ich spostrzeżenia dotyczące AF-u A7RII: Sony Alpha 7R II can match or beat DSLR low light AF performance: Digital Photography Review
    Wygląda no to, ze Sony poprawił go (znacznie) w stosunku do poprzednich modeli.
    Ostatnio edytowane przez Pawel92 ; 21-08-2015 o 10:14
    Pozdrowienia,
    Paweł

    Zdjęcia

  6. #116
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    jaś

    Jasne, jak wszystko sprowadzisz do rozdzielczości 800 x 600 pikseli to różnice będę prawie niewidoczne.
    Jak zaczynasz drukować duże rozmiary lub wycinać szczegóły ze zdjęcia to widać natychmiast.

    Zobacz #129 w wątku AF w bezlusterkowcu

    jp

    --- Kolejny post ---

    Pawel92

    Sprzedałem cały zestaw Canona i mam systemowe obiektywy FE Sony.
    Przejściówki Sony A->E oraz Canon,Nikon, ... -> E umożliwiają korzystanie z czujników fazy AF ale są niedogodności.
    Za to stabilizacja działa niezawodnie.

    Wielkość/rozmiar to rzecz względna, mam duże dłonie i obawiałem się, że ręce nie zaprzyjaźnią się z tym body (pewne trzymanie, obsługa przycisków i pokręteł, ...). Testowałem A7 i uznałem że może być. Ale na A7R2 jest znacznie lepiej.
    Z FE 70-200/4 i tak wygląda dziwnie.

    jp

    PS
    Połowa ludzkości i tak powie, że duży facet z małym aparatem wygląda śmiesznie.
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  7. #117
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    jaś

    Jasne, jak wszystko sprowadzisz do rozdzielczości 800 x 600 pikseli to różnice będę prawie niewidoczne.
    Jak zaczynasz drukować duże rozmiary lub wycinać szczegóły ze zdjęcia to widać natychmiast.

    Zobacz #129 w wątku AF w bezlusterkowcu

    jp
    nie pisałem o internetowych obrazkach 900x600, pisałem o dużych wydrukach - 5DIII nie powinien mieć problemów z dużym wydrukiem, to były tylko mniej lub bardziej ironiczne cytaty z twoich własnych wypowiedzi, ale staram się nie krytykować,

    myślę że a7 to fantastyczny sprzęt o potężnych możliwościach, nowoczesna matryca sony o dużym dr, duże możliwości kadrowania już zrobionego zdjęcia, brak problemów typu ff/bf sprzęt jest nieduży i lekki kompletność systemu (wybór szkieł) oczywiście mniejsza niż w canonie ale jeśli pasuje to nie ma się o co martwić, pozostaje jeszcze pytanie o rozwój bo jak dotąd sony się miota wypuszczając co chwilę jakąś linie aparatów by po kilku miesiącach stwierdzić że wyprodukowało coś lepszego ale jeśli budżet to przetrzymuje to widzę problemu - dla mnie sprzęt poza zakresem kasy jaką jestem skłonny przeznaczyć na korpus i to jego jedyna wada.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  8. #118
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    EU
    Posty
    336

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    ...Za to stabilizacja działa niezawodnie...
    Sony "wzięło" ją ponoć on Olka. Czytałem, że działa tak samo dobrze jak w EM-1. Stabilizacje EM-1 mam okazje używać. Dla mnie bomba. Można na przykład filmować swobodnie "z reki".
    Może jeszcze kiedyś dam się skusić...np. na A7RIII Jak dla mnie, to powinni uprościć ergonomie wybierania pól AF-u, rozdzielić konfiguracje pól AF w pionie i w poziomie, dopracować system menu, dać 14-bitowe RAW-y bezstratne, wstawić atomową baterię i... zaczynam się zastanawiać nad zbieraniem funduszy
    Ostatnio edytowane przez Pawel92 ; 21-08-2015 o 12:43
    Pozdrowienia,
    Paweł

    Zdjęcia

  9. #119
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez Pawel92 Zobacz posta
    to powinni uprościć ergonomie wybierania pól AF-u, rozdzielić konfiguracje pól AF w pionie i w poziomie, dopracować system menu, dać 14-bitowe RAW-y bezstratne, wstawić atomową baterię i
    1.
    bateria : ok, zgoda
    2.
    RAWy : ok, zgoda, ale nie jestem pewien czy przy normalnych wydrukach będę kiedyś widział różnicę
    3
    Menu : oceniam że jest znacznie lepiej niż w 5D3, a porównanie Fn do Q to ekstraklasa do ligi okręgowej
    4
    pola AF, mam ustawione na pokrętle sterowania tak :
    - naciśniecie środkowego przycisku wywołuje pole AF na ekranie/wizjerze
    - naciśniecie na pokrętle lewo/prawo/góra/dół przesuwa pole AF w tym kierunku
    - obrót pokrętła zmienia rozmiar i typ pola (np. ze śledzeniem czy bez, obszarowo, ...)
    a naciśnięcie C4 (zaraz obok) wraca pole AF na środek.
    Wszystko prawym kciukiem, bez odrywania oczu od wizjera.
    Można łatwiej/wygodniej ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 21-08-2015 o 13:16
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  10. #120
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    EU
    Posty
    336

    Domyślnie Odp: Sony A7 czyli FF + bezlusterkowiec

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    1.
    bateria : ok, zgoda
    2.
    RAWy : ok, zgoda, ale nie jestem pewien czy przy normalnych wydrukach będę kiedyś widział różnicę
    3
    Menu : oceniam że jest znacznie lepiej niż w 5D3, a porównanie Fn do Q to ekstraklasa do ligi okręgowej
    4
    pola AF, mam ustawione na pokrętle sterowania tak :
    - naciśniecie środkowego przycisku wywołuje pole AF na ekranie/wizjerze
    - naciśniecie na pokrętle lewo/prawo/góra/dół przesuwa pole AF w tym kierunku
    - obrót pokrętła zmienia rozmiar i typ pola (np. ze śledzeniem czy bez, obszarowo, ...)
    a naciśnięcie C4 (zaraz obok) wraca pole AF na środek.
    Wszystko prawym kciukiem, bez odrywania oczu od wizjera.
    Można łatwiej/wygodniej ?

    jp
    Moje uwagi odnosiły się do tego, co pamiętam z A7R (Mk.II nie miałem nawet w zasięgu wzroku ) : tam RAW byl 11-to bitowy w rzeczywistości. Czy różnicę widać, czy nie to oczywiście zależny of typu zdjęcia i jego rozmiaru przy oglądaniu.
    Jeżeli zmienili strukturę menu w nowej wersji puszki, to pewnie na lepsze. Menu z A7 sprawiało wrażenie (struktura, logika i słownictwo) jakby było robione przez inżynierów, którzy z fotografia wiele do czynienia nie mieli (pewnie przesadzam, ale tak to odebrałem). Porównując menu A7 z 5D3, to uważałem, że jeszcze trochę SONY zostało do nauczenia się. Jeżeli jest poprawa w Mk.II, to tym lepiej. A może za bardzo lubię menu Canona... W sumie było to dla mnie drugorzędne, po oprogramowaniu przycisków do menu za często nie zaglądałem. Choć "zakopanie" takiej funkcji jak formatowanie karty, trochę mnie jeżyło.

    Wybór pól AF-u. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to nic się nie zmieniło: najpierw trzeba uaktywnić tryb zmiany pól, a potem je zmieniać. O jedna operację za dużo...
    Pozdrowienia,
    Paweł

    Zdjęcia

Strona 12 z 28 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •