Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 91

Wątek: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

  1. #81
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    O poruszeniu zdjęcia decyduje zastosowany czas naświetlania. Jeżeli zdjęcie jest poruszone, to dlatego że czas naświetlania był zbyt długi i materiał światłoczuły zarejestrował ruch aparatu wynikający np. z drgania rąk (lub ruch obiektu fotografowanego - ale tego IS nie zbilansuje). Przyjmuje się, by zdjęcie nie było poruszone, że czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż odwrotność ogniskowej używanego obiektywu. Np. mając ogniskową 50 mm, czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/50 sekundy, a dla ogniskowej 400 mm — 1/400 sekundy, itd. (Pomijamy tu szybkość ruchu i kierunek ruchu obiektu fotografowanego.) Oczywiście na cropie będzie to ww. czas x wartość cropa.

    Posiadając obiektyw wyposażony w stabilizację, czas naświetlania można wydłużyć o kilka stopni EV, odstępując od ww. zasady, bez ryzyka poruszenia zdjęcia.

    Jaki wniosek? działanie stabilizacji ma na celu wydłużenie czasu ekspozycji powyżej jej bezpiecznej wartości dla danej ogniskowej w zastanych warunkach oświetlenia (lub w celu uzyskania określonego efektu np. pokazanie ruchu śmigieł samolotu, śmigłowca).

    Natomiast odpowiednio krótki czas otwarcia migawki (np. 1/1250 - 1/2000 sek. który stosuję np. do fotografowania samolotu odrzutowego na tle nieba) nie wymaga użycia stabilizacji, bo materiał światłoczuły nie jest w stanie zarejestrować w tak krótkim czasie poruszenia wynikającego czy to z drgania rąk, czy z ruchu fotografowanego obiektu, czy nawet ruchu aparatu podążającego za przelatującym samolotem. W takiej sytuacji stabilizacja nie spełnia funkcji dla której została skonstruowana (wydłużenie czasu naświetlenia), gdyż to zastosowany czas ekspozycji zamraża ruch na zdjęciu czyniąc je ostrym, a nie stabilizacja.

    W związku z tym nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że;

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Zacznij używać a zobaczysz, że ostre zdjęcia staną się jeszcze ostrzejsze.
    Pozdrawiam i powodzenia; samych ostrych zdjęć (jeżeli jest taka potrzeba).
    Ostatnio edytowane przez RadOs41 ; 09-05-2020 o 20:37
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  2. #82
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Nie gdzie indziej, a na tym forum dowiedziałem się, że warto używać stabilizacji, bez względu na czasy. Nie che mi się szukać, ale były nawet przytaczane konkretne dane i linki, jak wyłączenie stabilizacji (przy krótkich czasach) powoduje realny spadek rozdzielczości zdjęcia (nie było tam może wprost to nazwane poruszeniem, ale chyba logiczne, że o to właśnie chodziło). Nie widzę najmniejszych powodów, dlaczego wyłączać coś, co tylko może pomóc. Pewnie gdzieś istnieje próg czasu naświetlania, od którego wpływ stabilizacji jest pomijalny i na pewno jest on inny dla różnych ogniskowych. Mi się nie chce tego dociekać.
    Mogę się zgodzić, że czasy rzędu 1/2000, nawet na długich ogniskowych nie wymagają IS. Ale mając IS, aż żal go wyłączać. Na pewno nie pogorszy jakości, nie wydłuża czasu reakcji sprzętu, to po co to robić? Padł przykład fotografii lotniczej. Zaliczyłem w życiu trochę pokazów. Po całym dniu ze sprzętem przy oku ręka jest zmęczona i coraz bardziej drży. Przy 1/600 naprawdę da się poruszyć. Przy 1/1000 też! Mówię o ogniskowych ok. 400-600 mm.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  3. #83
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Nie gdzie indziej, a na tym forum dowiedziałem się, że warto używać stabilizacji, bez względu na czasy. Nie che mi się szukać, ale były nawet przytaczane konkretne dane i linki, jak wyłączenie stabilizacji (przy krótkich czasach) powoduje realny spadek rozdzielczości zdjęcia (nie było tam może wprost to nazwane poruszeniem, ale chyba logiczne, że o to właśnie chodziło). Nie widzę najmniejszych powodów, dlaczego wyłączać coś, co tylko może pomóc. Pewnie gdzieś istnieje próg czasu naświetlania, od którego wpływ stabilizacji jest pomijalny i na pewno jest on inny dla różnych ogniskowych. Mi się nie chce tego dociekać.
    Mogę się zgodzić, że czasy rzędu 1/2000, nawet na długich ogniskowych nie wymagają IS. Ale mając IS, aż żal go wyłączać. Na pewno nie pogorszy jakości, nie wydłuża czasu reakcji sprzętu, to po co to robić? Padł przykład fotografii lotniczej. Zaliczyłem w życiu trochę pokazów. Po całym dniu ze sprzętem przy oku ręka jest zmęczona i coraz bardziej drży. Przy 1/600 naprawdę da się poruszyć. Przy 1/1000 też! Mówię o ogniskowych ok. 400-600 mm.
    Ja natomiast nie widzę powodu aby włączać coś co jest niepotrzebne w większości sytuacji w których robię zdjęcia.

  4. #84
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Cytat Zamieszczone przez RadOs41 Zobacz posta
    O poruszeniu zdjęcia decyduje zastosowany czas naświetlania. Jeżeli zdjęcie jest poruszone, to dlatego że czas naświetlania był zbyt długi i materiał światłoczuły zarejestrował ruch aparatu wynikający np. z drgania rąk (lub ruch obiektu fotografowanego - ale tego IS nie zbilansuje). Przyjmuje się, by zdjęcie nie było poruszone, że czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż odwrotność ogniskowej używanego obiektywu. Np. mając ogniskową 50 mm, czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/50 sekundy, a dla ogniskowej 400 mm — 1/400 sekundy, itd. (Pomijamy tu szybkość ruchu i kierunek ruchu obiektu fotografowanego.) Oczywiście na cropie będzie to ww. czas x wartość cropa.
    ).
    to nie jest w ogolnosci prawda . to zachodzi tylko w szczegolnym przypadku , dla malych powiekszen , lub ze wzrostem powiekszania obrazu , jesli zwieksza sie co najmniej proporcjonalnie odleglosc obserwacji. To w fotografii cyfrowej w ogolnosci nie zachodzi.

    tutaj jest to nieco blizej opisane :

    http://spherapan.vot.pl/flog/bcn.pdf



    rozdzielczosc obrazowania jest odwrotnoscia plamki rozmycia.

    rozmycie calkowite jest suma rozmyc od niedoskonalosci optyki , bledow ostrzenia i ruchu /poruszenia.

    tylko w rekach nieboszczyka aparat sie nie porusza.

    wlaczajac stabilizacje zmniejszamy rozmycie od poruszenia , tzn rozdzielczosc calkowita odwzorowania rosnie.

    na matrycach ok 20 mpx uzysk jest mierzalny dla czasow do 1 /8f (!) , czyli np dla 200 mm dopiero ponizej 1/1600 sek stabilizacja jest niepotrzebna , ale to tez zalezy od tego jak spokojnie jestesmy w danych warunkach utrzymac aparat.

    w praktyce stabilizacja niemal zawsze pozwala na poprawe rozdzielczosci obrazowania fotografujac z reki . Takze dla obiektywow UWW.

    to jest rowniez blad sadzic, ze dla UWW stabilizacja nic nie daje.
    Jest rownie wazna dlatego, ze podnosi rozdzielczosc obrazowania ( nie zdolnosc rozdzielcza optyki, nie o tym mowa ), a dla UWW mamy z definicji niska rozdzielczosc obrazowania - po co ja tracic jeszcze wskutek ruchu ?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stab.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	4500

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez ilona Zobacz posta
    Teoretycznie do koncertów, ale nie tylko, na pewno i trochę przyrody, ptaki itp. Jeśli chodzi o koncerty, szczególnie takie w ciemniejszych salach, gdzie światło daje wiele do życzenia, to jak do tej pory przeważnie robiłam max w okolicach 1/200s. Nie robię zdjęć profesjonalnie, niestety obecnie mam wiekowy już obiektyw EF 75-300mm 1:4-5,6 III USM (podpięty do EOS7D), krótsze czasy na tym sprzęcie nie bardzo się sprawdzały, a zdjęcia nie raz przy 1/200 wychodziły poruszone, dlatego chciałabym coś, co dużo lepiej sprawdzi się w ciemniejszych, koncertowych warunkach. Jakoś nie mam przekonania do Tamrona czy Sigmy, dlatego biorę pod uwagę Canona. Może faktycznie jasność nowego obiektywu będzie już ogromnym przeskokiem w porównaniu z tym co mam w tej chwili, więc być może różnica pomiędzy stabilizacją II i III nie będzie w ogóle istotna. Pod linkiem pisze faktycznie, że stabilizacja jest ta sama, ale jednak w samych parametrach technicznych obiektywów jest różnica, dlatego chciałam dopytać kogoś, kto może coś podpowiedzieć od strony praktycznej czym tak naprawdę te obiektywy różnią się i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze.

    nie lekaj sie

    informacja 3,5 stopnie NIE oznacza "trzy i pol" , gdyz chodzi o stopnie swobody a te sa liczba naturalna . wiec moze stabilizowac w 3 lub 5 stopniach swobody. Nie wnikajac w to czy to prawda , pisze wylacznie o formie zapisu.

  5. #85
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    upps , chyba ze chodzi o stopnie EV ( teraz przyszlo mi do glowy) - ale tym sie w ogole nie przejmuj. to jest zawsze przesadzone , a nieraz udaje sie uzyskac wiecej.

  6. #86
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    upps , chyba ze chodzi o stopnie EV ( teraz przyszlo mi do glowy) - ale tym sie w ogole nie przejmuj. to jest zawsze przesadzone , a nieraz udaje sie uzyskac wiecej.
    Przy próbach z ręki nie będzie problemem uzyskać wyniki dokładnie odwrotne niż te z wykresu.

  7. #87
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Tośmy dopiero namieszali w temacie wątku...
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  8. #88
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta

    tutaj jest to nieco blizej opisane :

    http://spherapan.vot.pl/flog/bcn.pdf

    Dzięki za wyjaśnienie. Coś dotarło.
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  9. #89
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    Przy próbach z ręki nie będzie problemem uzyskać wyniki dokładnie odwrotne niż te z wykresu.
    byc moze nie pamietasz ze szkoly podstawowej ze :

    V= d/t

    predkosc = droga / czas

    wiec przypominam.

    jesli udowodnisz, ze jesli ten sam odcinek drogi jadac wolniej przebedziesz w krotszym czasie , to tym samym udowodnisz cos odwrotnego niz wykazal pomiar doswiadczalny.

    Zycze powodzenia - jesli udowodnisz znajdzisz sie z pewnoscia na pierwszych stronach onetu.

  10. #90
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: 70-200 f/2.8 Jaki wybrać Canon, Sigma ?

    Dzięki Bechamot!
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •