"System Panasa" to niedopowiedzenie. To równie dobrze system Panasonica jak i Olympusa. A producentów body w tym systemie obecnie jest 3 - Panasonic, Olympus i Blackmagic, i 3 różnych dostawóc matryc (Panasonic ma swoje, Olympus bierze od Sony, a Blackmagic ma swojgo dostawce i specyficzne matryce o rozdzielczości fullHD i rewelacyjnym DR). Od roku zapowiada się też wejście w micro 4-tego producenta body ze znaczkiem "Kodak".Zamieszczone przez zet
Producentów optyki jest dużo więcej, zarówno optyki z AF jak i manalnych szkieł z bagnetem micro43. Wybór dużo większy w porównaniu do jakiekogolwiek innego bezlusterkowego systemu.
Akurat nieco większe matryce APS Samsunga wypadają gorzej niż najnowsze nieco mniejsze micro43.
Co do "dużych korpusów z małą matrycą" to też niedopowiedzenie. Raz - matryca nie jest dużo mniejsza od APS-u Canona. Dwa - body są różnych rozmiarów. Od sporych (zbliżonych prawie do najmniejszych lustrzanek) jak Panasonic GH3 i Olympus EM-1, do naprawdę małych typu Panasonic GF5, Olympus EM-2 i Blackmagic Cinema Pocket Camera oraz ultramały Panasonic GM-1 o rozmiarach konkurujących z kompaktami typu Sony RX100.
Choćby tu jest w teście porówanie GM1 do RX100:
Panasonic Lumix GM1 vs GX7 vs RX100 II vs S120 | Cameralabs
Słowem - w systemie jest wybór, co kto lubi. Są większe super-ergonomiczne korpusy, wszystkomające, są malutkie kieszonkowe korpusy. Są zoomy f/2.8, są małe jasne stałki, są większe ultrajasne stałki manualne, są obiektywy-naleśniki (zarówno stałki jak i zoomy).
Ten bezlusterkowy jest najdużej na rynku i już wyrósł ze wszystkich chorób wieku dziecięcego. Przykładem choćby AF - porównanie AF w pierwszych PEN-ach i to co teraz oferuje Olympus i Panasonic - to kolosalna różnica.
System Samsunga ma niezprzeczalną zaletę - dobry stosunek cena/jakość.