Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Ingerencja PM w kompozycję albumu

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Witam,

    jak oddajecie materiały drukowane dla klientów? Pozwalacie na wybór zdjęć do album/luźnych odbitek, czy raczej bronicie swojej koncepcji? Coraz bardziej skłaniam się do tego żeby jednak forsować swój autorski projekt. Album jako twór fotografa, czy tylko usługa wklejenia wybranych zdjęć?
    Miłego dnia
    moja www

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Witam,

    jak oddajecie materiały drukowane dla klientów? Pozwalacie na wybór zdjęć do album/luźnych odbitek, czy raczej bronicie swojej koncepcji? Coraz bardziej skłaniam się do tego żeby jednak forsować swój autorski projekt. Album jako twór fotografa, czy tylko usługa wklejenia wybranych zdjęć?
    kilka razy było tak, że PM sie uparła,że sami wybiorą zdjęca (wg. mnie za każdym razem była to totalna porażka, a trwało to całymi tygodniami) teraz w 90% to jest mój wybór do albumu, a jak juz się uprą że sami bedą wybierać, to zawsze daję im moja luźna propozycje zdjęc, które uważam iż powinny sie znaleśc w albumie, i zwykle zmieniają co najwyżej jakieś 2-3 sztuki
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  3. #3
    Bywalec PLUS member Awatar Veox
    Dołączył
    Oct 2012
    Miasto
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Właśnie też mnie to ostatnio boli. Mam parę która zażyczyła sobie akceptacji zdjęć do albumu ale coś nie mogę się tego doprosić :-) Zastanawiam się czy nie zrobić tego jako płatnej opcji i wpisać do umowy punkt że w takim wypadku termin oddania materiałów liczy się od daty akceptacji zdjęć do albumu. Cóż, ludzie są różni.
    Studio Moments to fotograf ślubny Kraków i kamerzysta Kraków. Zapraszam na naszą stronę!

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar crazy
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Chełmno
    Wiek
    40
    Posty
    1 554

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Ja wybieram sam, jesli mlodzi chca kasuje dodatkowo. Nie ma nic bardziej motywujacego jak wydanie pieniedzy inaczej album mozna skladac tygodniami.
    Skupiam się na zdjęciach a nie na tym czym fotografuję.

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy.
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Jest na to sposób trzeba w dniu ślubu lub gdy jest plener pobrać pierwszą ratę np tysiąc złotych. Wtedy parze młodej będzie zależało na szybkim wyborze zdjęć do albumu. Pozdrawiam
    Kliknij: manfred1 - Odwiedź stronę domową manfred1 - jesteś w raju ;-)

  6. #6
    Bywalec Awatar betinus
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    113

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Na chwilę obecną - my przygotowujemy projekt fotoksiążki / albumu do akceptacji przez Parę Młodą, z informacją, że jeżeli chcą możemy dokonać wymiany zdjęć (3 zmiany) jeśli im nie odpowiadają lub chcą inne (z reguły kończy się na kilku ujęciach). W przypadku tradycyjnych - proponujemy listę zdjęć do albumu, które konsultujemy z PM.

    Kiedyś bawiliśmy się w umawianie z PM na wybór zdjęć: dostawali tabelkę z ilością wierszy odpowiadającej ilości zdjęć w albumie i... następowało zwolnienie blokady maszyny losującej i trwało to i trwało... było to dawno temu i już nigdy bym się nie zdecydował na ten sposób wyboru zdjęć.

    Teraz tylko: Gotowy projekt => Akceptacja lub drobne korekty => Wykonanie => Przekazanie

    --- Kolejny post ---

    Aaaaa... i co do samodzielnego wyboru zdjęć przez PM - to ze dwa razy uparli się na wybór zdjęć - stwierdziliśmy OK - wy przygotujcie swoją listę, ale pozwolicie, że i tak przedstawimy Wam naszą propozycję - i co? I tak zrobiliśmy z naszej, bo im bardziej się spodobał wybór :mrgreen

    Z drugiej strony zawsze dajemy jednak tę mozliwość drobnej korekty naszego projektu, gdyż to jednak pamiątka z ICH najważniejszego dnia w życiu i jeśli chcą "zdjęcia z tortu" to dlaczego mam się upierać przy "zdjęciach z szampana"
    sprzętu kupa... a chęci coraz mniej....

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Też zawsze daję projekt albumu i PM może podmienić/usunąć dosłownie kilka zdjęć. Zazwyczaj to bardzo dobrze się sprawdza i klienci są zadowoleni. W tym roku jednak zdarzyło się dosłownie z 2-3 razy, że dziewczyna wymieniła 90% zdjęć i trzeba było robić projekt od nowa. Mi nie chodzi nawet o to, że to długo trwa tylko, że nie podoba mi się album złożony wg konwencji PM. Najbardziej skrajny przykład sprzed paru lat: dziewczyna wybrała zdjęcia w ten sposób, że praktycznie na każdym grała główne skrzypce. W takim wypadku niepotrzebnie się nagimnastykowałem z fotografowaniem w formie reportażu. Mogłem zwyczajnie focić tylko pannę młodą, która uwielbia swoje obliczeinny przykład to wybór głównie zdjęć formalnych z mamą, ciocią wujkiem babcią...to samo tło i kadr zmienia się tylko osoba towarzysząca. W większości przypadków udało mi się wytłumaczyć, dlaczego warto złożyć album w innej formie, ale czasami klient jest nieugięty
    Ogólnie po paru latach focenia doszedłem do wniosku, że bardzo często ludzie inne zdjęcia chcą oglądać w portfolio fotografa a inne dostać. Chyba rezygnuję z robienia takich albumów gdzie PM chce to zrobić totalnie po swojemu, będę proponował luźne odbitki w pudełku w takich przypadkach
    Miłego dnia
    moja www

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Ingerencja PM w kompozycję albumu

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Ogólnie po paru latach focenia doszedłem do wniosku, że bardzo często ludzie inne zdjęcia chcą oglądać w portfolio fotografa a inne dostać.
    jest dokładnie tak jak mówisz
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •