Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22

Wątek: #06 Eliminowanie cienia

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RadiB
    Zastanow sie co robisz. Wez ksiazke do fizyki i jeszcze raz to przemysl. Ladujesz 1 kW do pudelka po butach - to sie musi zapalic, pozostaje tylko kwestia czasu.
    Widzę chyba mniejsze halogenki,chyba 100Watt ale nie mniej za cos takiego lałbym w tyłek ile wlezie Takie kombinowanie jest poprostu niebezpieczne i przysparza duzo pracy strazakom.
    MOŻE MI SIĘ CHCEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Całe oświetlenie jest wyłącznie z tyłu przedmiotu (tutaj: od spodu) ???
    Przecież to niedorzeczne. W niektórych przypadkach może się sprawdzać, ale raczej przy zdjęciach efektowych i przedmiotów przynajmniej częściowo przezroczystych. Powierzchnia świecąca dotyka przedmiotu, bo przedmiot na niej leży. To też bardzo niepraktyczne, jeśli podświetlamy od tyłu to dyfuzor ze światełm musi być nieco oddalony, żeby światło było bardziej wyrównane.
    Kombinujesz, ale zupełnie nie w tą stronę.

  3. #13
    Dopiero zaczyna Awatar KLOSZ
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Łódź / Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    37

    Domyślnie

    W sumie trzeba przyznac, ze idea, choc nie do konca doszlifowana, jest sluszna. W firmie zrobilem cos podobnego do fotografowania drobnych elementow. Podstawa z grubego MDFu, kwadratowa o boku 110cm, na tym lezy sobie pleksa mleczna, pod ta pleksa, w tej ramie o boku 110 cm leza sobie albo halogen, albo oprawa czteroswietlowkowa z odblysnikiem rozpraszajacym. Dodam, ze pleksa na ramie lezy +- na wysokosci 70 cm od ziemi (takiej wysokosci jest rama pod nia), od gory wisi nad tym namiot bezcieniowy kupiony w elfo na ktory z trzech stron swieca kolejne trzy halogeny. Przy odrobinie zabawy WB daje sie uzyskac zadowalajace efekty. Jak bede w firmie po zwolnieniu to moze sfotografuje cala te instalacje i podrzuce fotki. Kolega zalozyciel tego watku zrobil cos w tym stylu tyle tylko, ze w skali micro i o podwyzszonym wspolczynniku prawdopodobienstwa pozaru. ;-)

    Pozdrawiam
    KLOSZ
    Aparat jakiś mam... cyfrowy nawet też... i taki na klisze też mam... i jakieś szybki, słoiki, torebki i kolorowe szkiełka do tego, i stojak.... taki na trzech nogach... i namiot z białego jak śnieg płótna, i lampy z Castoramy i....tylko zdjęć robic nie umiem, ale się uczę....

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KLOSZ
    Kolega zalozyciel tego watku zrobil cos w tym stylu tyle tylko, ze w skali micro i o podwyzszonym wspolczynniku prawdopodobienstwa pozaru. ;-)
    I zapomniał oświetlić z góry (mocniej w sumie niż z dołu)

  5. #15
    Bywalec Awatar Follman
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Hajnówka
    Wiek
    33
    Posty
    188

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez [DoMiNiQuE]
    Dodam tylko, ze temperatura samozapalenia papieru wynosi 200°C
    Tak się składa ze mi się na przykład zapaliło od lampy 500W

    ps.Fajnie było
    Canon 40D | EF 100-300mm f/4.5-5.6USM | Speedlite 430 EX |CZJ Sonnar 180/2.8
    onePhoto:
    KLIKNIJ

  6. #16
    Uzależniony Awatar FOTOGRAF
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Holandia, Polska
    Wiek
    33
    Posty
    762

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Follman
    Tak się składa ze mi się na przykład zapaliło od lampy 500W

    ps.Fajnie było
    hmm... na 500W mi sie nie zapalilo, a nadodatek bylo wlaczone to przez jakies 5-6 godz non-stop! a gdy zrobilem to samo tylko ze z dwiema lampami, ( ostatnie zdjecie na poprzedniej stronie ) to nawet nie pokazaly sie slady przypalenia!
    Nikon Lowepro Zeiss Tamron Sigma Sony VAIO Manfrotto i duzo innych dupereli
    Canon? moze niedlugo!

  7. #17
    demon_
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RadiB
    Zastanow sie co robisz. Wez ksiazke do fizyki i jeszcze raz to przemysl. Ladujesz 1 kW do pudelka po butach - to sie musi zapalic, pozostaje tylko kwestia czasu.

    :-) Potwierdzam - płomień to tylko kwestia czasu . Zdecydowanie lepiej założyć małą lampę błyskową np; funsport mocowaną na gwint żarówkowy.
    Na Twoim miejscu zrezygnowałbym z ryzykowania utratą części sprzętu.

  8. #18
    ktoś
    Guest

    Domyślnie

    Po pierwsze: to zwyczajnie podświetliłeś tło mocniejszym źródłem światła niż to które głównie oświetlało obiekt. Żadne odkrycie Jeżeli ktoś nie chce mieć cienia to stawia fotografowany obiekt daleko od tła i oświetla go rozproszonym światłem, np. z parasolek, lub doświetla tło innym źródłem światła mocniejszym od głównego oświetlenia obiektu który fotografujesz.

    Po drugie: jak używałem takich samych halogenów jak te 500W i chciałem zmiękczyć światło to używałem albo prześcieradła (białego) albo papieru. Papier po pewnym czasie (gdy był już bardzo nagrzany) pryskałem wodą (można pryskać z takiego pojemnika po płynie albo czymś podobnym). Oczywiście szybko znowu był suchy i się nagrzewał bo reflektory były włączone już długo. Zawsze przy takich próbach obok stawiam gaśnicę i pilnuję, żeby papier nie zaczął się palić. (Jak już jest przypalony to go po prostu spryskuję wodą i wyrzucam...) Oczywiście nie polewaj halogena wodą chyba, że chcesz się usmażyć

    Po trzecie: nie męcz strażaków... Jak wkładasz 2 halogeny do przerobionego pudełka po butach to efekt będzie oczywisty... Wystarczy trochę poczekać.

    Po czwarte: poucz się fizyki Jak przystawisz zapałkę do dużego drzewa to się nie zapali, jak to samo zrobisz z gałązką to po chwili jej nie będzie. Czemu? Bo drzewo ma większą energię właściwą (czy jakoś tak... nazwy szybko się zapomina i dłużej będziesz je musiał zapalaćł. Tak samo jest z kartonem i kartką papieru przy kartonie dłużej poczekasz, a końcowy efekt będzie taki sam jak z kartką papieru.

  9. #19

    Domyślnie

    No nie dziwie się, że nie ma cienia bo cały kadr jest przepalony i nic nie widać!
    Przecież takie lampy nie rzadko ulice oświetlaja a ty je do fotografii wziełeś?!?

  10. #20

    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    GDAŃSK
    Posty
    12

    Domyślnie

    FOTOGRAF ma 18 lat - pewnie dlatego nie reaguje na informacje o niebezpieczeństwie pożaru. Z postów pośrednio wynika, że prawo jazdy powinno się przydzielać nieco później.
    Natychmiast zaprzestań prób z tymi halogenami.
    Używam takich lamp (na statywach) do doświetlania orkiestry. Pilnuję osobiście by były metr od zasłon, dekoracji i czegokolwiek co by mogło na nie spaść. Jestem z Gdańska, niemal codziennie przejeżdżam koło pogożeliska Hali Widowiskowej Stoczni Gdańskiej. To pomnik bezmyślności i braku odpowidzialności.
    450D, 24-105 L, 75-300 IS, kit, 2 lampy Canon.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •