Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Wątek: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

  1. #11
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    BeatX, popieram to co zawarłeś w umowie, brawo. Gdybym był ślubniakiem, bardzo obszernie opisałbym właśnie te "zewnętrzne" trudności, które wpływają na efekt końcowy. Niech się śmieją, ja tam wolę mieć solidnie skonstruowaną umowę, gdyż w jakiś sposób zabezpiecza mnie to przed utratą ciężko zapracowanych pieniędzy. Oczywiście pomimo kwitu może trafić się taki klient, który nie zapłaci, ale póki co stać mnie jeszcze na mecenasa i założenie sprawy. Choćby w e-sądach, które bez większej weryfikacji klepią korzystne wyroki.
    Aha, mój modelowy wzór umowy, cały czas ewoluuje, ciągle coś tam zmieniam i poprawiam. Przy każdym zleceniu pojawiają się jakieś nowe, niespotykane dotąd sytuacje, o których nawet nie myślałem, że mogą zaistnieć.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez poszukiwacz2006 ; 05-10-2013 o 15:03
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    BeatX - dobre zapisy.
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 06-10-2013 o 12:06 Powód: Polityka

  3. #13
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy.
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    Ale po co wam takie zapisy nic nie dające. Jeśli nawet kamerzysta będzie pouczony aby nie świecić lampką a i tak będzie świecić po twarzy młodych to co będziecie się tłumaczyć że zdjęcia Wam nie wyszły bo kamerzysta używał lampki? Albo jak podczas przysięgi ciotka się wgramoli między was a parę młodą to skupicie się na ciotce czy raczej na zdjęciach. Ja uważam że takie wpisy do umowy są martwe i nic nie dają.
    Kliknij: manfred1 - Odwiedź stronę domową manfred1 - jesteś w raju ;-)

  4. #14
    Bywalec Awatar fhumargo
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Łódź
    Posty
    116

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    Według mnie umowa powinna zawierać wszystkie szczegóły wykonania zlecenia tzn. co ma być wykonane, w jaki sposób, gdzie i kiedy. W jakim czasie oraz w jakiej formie ma być przekazany zlecany materiał.
    A , że kamerzysta będzie świecił , ciocia wejdzie w kadr to już dla młodych sprawa drugorzędna. Ja mam to wykonać tak aby praca kamerzysty i pozostałych nie była widoczna w sposób negatywny na zleceniu.
    Czy uważacie , że kamerzyści też mają w umowach aby fotograf nie pstrykał lampą bo im psuje kadr. Z każdym trzeba się dogadać a jak jest upierdliwy i złośliwy kamerzysta to zawsze można mu też flashem po obiektywie pojechać.
    Dla mnie tego typu zapisy w umowie w pewnym stopniu odstraszałyby klientów.
    Miałem przypadki, że w kościele ciemnica oszczędności na prądzie i ksiądz zastrzegł żadnych lamp i flashy. Praca niewykonalna aby była dobrze. Zwróciłem się do młodych z tym problemem i oni szybko to rozwiązali tuż przed ślubem.
    7D,EX600,70-200/2,8IS,17-55/2,8,10-22/3,5-4,5

  5. #15
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    @manfred1
    Nie robię ślubów. Często podpisuję umowy. Była niedawno omawiana w innym wątku sprawa tzw. trudnego klienta (czyli człowieka dumnego ze swojego chamstwa, który postanowił zrobić wiele, by nie zapłacić za wykonane zlecenie). Chodzi o tylko to, żeby wytrącić takiemu z ręki argumenty typu: nie przyniosłeś mi zdjęć w zębach, więc nie zapłacę. Choćby oddając w ostateczności sprawę do sądu i spokojnie ją wygrywając. Tylko tyle.
    Im więcej przewidzisz zawczasu, tym mniej kłopotów po. Podobnie jak z samym fotografowaniem..

  6. #16
    Bywalec Awatar fhumargo
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Łódź
    Posty
    116

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    Tak czytałem ten wątek. Ale w takim przypadku według mnie nawet 100 tysięcy zapisów w umownie nie nauczy chama kultury.
    7D,EX600,70-200/2,8IS,17-55/2,8,10-22/3,5-4,5

  7. #17
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    manfred1 na ilu raportażach ślubnych byłeś? (tak mniej więcej)

    Wysłane z HTC One

  8. #18
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    BeatX - nie denerwuj się.
    Twoje podejście jest słuszne. Umowa to umowa.
    Zapisy dużo miejsca nie zajmują. Mogą być one przesadne, albo nawet na pierwszy rzut oka absurdalne. Mogą być i martwe, ale wszystko jest do czasu. Kiedyś w końcu przychodzi taki moment, kiedy martwy zapis nagle ożywa. A wtedy można pokazać klientowi dany punkt i oddalić jego roszczenia.
    Ochrona własnego tyłka to podstawa. Może w Polsce klienci nie biegają jeszcze do sądów z pozwami za byle co, ale to się pewnie będzie zmieniać.

  9. #19
    Bywalec Awatar betinus
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    113

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    Cytat Zamieszczone przez manfred1 Zobacz posta
    Napisz w umowie że jak droga będzie mieć dziury to...
    koledzy manfred1 i fhumargo, czy przeczytaliście te zapisy, które podał BeatX ze zrozumieniem???
    Przecież tam nie jest napisane, że jak kamerzysta włączy swoją lampę, lub ciotka/wujek podejdzie do ołtarza to on przestaje robić zdjęcia i ma to wszystko w d....
    My jesteśmy świadomi tego, że nie zawsze uda się zrobić takie same ujęcia, jakie ma się w portfolio - a jak młodzi tego nie zrozumieją to co???

    Osobiście uważam, że zapis, pomimo tego, że brzmi bardzo prawniczo, to jednak doskonale zabezpiecza nas wszystkich, zarówno fotografów, jak i kamerzystów, przed sytuacją, gdy nadgorliwy wujek/ciotka/kuzyn przyturla się ze swoją małpką pod sam ołtarz i w najważniejszym momencie (choćby nakładanie obrączek) wsadzi swoje łapy z aparatem prosto przed nasz obiektyw. I co zrobicie w takiej sytuacji??? Będziecie po wszystkim drzeć koty z młodymi jak będą nie zadowoleni??? Zwrócicie im kasę??? Będziecie się szarpać w kościele z członkiem rodziny???

    nocarz pytał wyraźnie o sposób zabezpieczenia się przed trudnym klientem i otrzymał wg. mnie dobrą odpowiedź, a wy tu bijecie pianę, nie wnosząc nic do tematu, bo ktoś w umowie ma zabezpieczenie przed efektami pracy nieodpowiedzialnego kamerzysty.
    Ja osobiście nie mam takiego zapisu w umowie, zawsze uprzedzam na spotkaniu młodych o takich sytuacjach i pytam czy będzie kamerzysta. Na szczęście jeszcze nikt mi nie wlazł przed obiektyw podczas najważniejszych momentów, ceremoni, ale nie raz było już blisko

    Niestety czasy się zmieniają i coraz częściej trafiają się ludzie, którzy celowo szukają dziur i luk w umowach, żeby później nie zapłacić lub obniżyć cenę, więc po co dawać im taką możliwość. Przed kolejnym sezonem, na pewno zweryfikuję swoją wersję umowy i uwzględnię to co BeatX napisał.

    Ligo - jeszcze nie biegają, ale już też są coraz bardziej świadomi tego, że jak im coś nie pasuje to można powalczyć o swoje i iść do prawnika i sądem postraszyć
    sprzętu kupa... a chęci coraz mniej....

  10. #20
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy.
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: Modelowy wzór umowy na wykonanie zdjęć ślubnych.

    Cytat Zamieszczone przez BeatX Zobacz posta
    manfred1 na ilu raportażach ślubnych byłeś? (tak mniej więcej)

    Wysłane z HTC One
    A jakie to ma znaczenie?

    Wysłane listem poleconym
    Kliknij: manfred1 - Odwiedź stronę domową manfred1 - jesteś w raju ;-)

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •