Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Lightbulb [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Witam wszystkich

    Kiedy w kwietniu robiłem mały test lamp porównawczych http://www.canon-board.info/testy-sp...on-v600-90283/ marka Voeloon była na naszym rynku nowością. Z perspektywy kilku miesięcy mogę stwierdzić, że cieszyły się umiarkowaną popularnością. Topowy model V600, który recenzowałem nie był ani specjalnie tani, ani nie przewyższał technologicznie konkurencji. Chyba jego największą bolączką był brak HSS, posiadał również mniejsze wady, o których zresztą pisałem w teście.

    Dzisiaj mam Wam przyjemność zaprezentować (ponieważ oficjalnie lampa nie została jeszcze u nas zapowiedziana ) model SPEEDLIGHT V760.


    Pokrótce przedstawię najważniejsze parametry lampy:

    - LP 60
    - dual procesor
    - podwójna ochrona przed przegrzaniem
    - tryb bezprzewodowy Master/Slave
    - synchronizacja z krótkimi czasami błysku HSS do 1/8000 sek.
    - ETTL
    - multiflash (strobo)
    - gniazdo PC-synch
    - gniazdo Power Pack
    - auto zoom 24-180mm
    - blokada klawiszy
    - szybkozłączka
    - stopka, futerał, dyfuzor (wbudowany + zewnętrzny)
    - szybki czas ładowania
    - podświetlany LCD o podwyższonej rozdzielczości

    Budowa

    Jeśli chodzi o wykonanie lampy, to już model V600 (o czym zresztą pisałem) był subiektywnie najlepiej wykonaną lampą spośród testowanych. Producent mógł iść po najmniejszej linii oporu i po prostu nic nie ruszać - jednak - o dziwo - lampa V760 wykonana jest o klasę lepiej niż poprzednik ! O ile front lampy V760 jest bliźniaczy do modelu V600, to zmiany zauważamy na tyle lampy. Przebudowany panel z przyciskami - wyglądają jeszcze lepiej niż w poprzedniku, łącznie z poprawionym przyciskiem ON/OFF. Pod przyciskami radośnie spogląda w moją stronę SZYBKOZŁĄCZKA (yes) czyli koniec z kręceniem pokrętłem, wystarczy przesunąć wajchę w prawo i lampa jest już zamocowana na aparacie. Stopka lampy oczywiście metalowa. Lampa otrzymała też przebudowany i jeszcze wyraźniejszy wyświetlacz monochromatyczny z podświetleniem LCD. Na jednym boku mamy ukryty panel z gniazdem PC-synch i gniazdem zewnętrznego zasilania. Z drugiej strony klapka komory baterii - któej nie mogę absolutnie nic zarzucić. Otwiera się łatwo i pewnie zatrzaskuje. Cała lampa wykonana jest z solidnie wyglądającego plastiku o chropowatej nieco powierzchni, znaczy nie powinno się szybko porysować

    Obsługa i menu

    Muszę przyznać, że w ciągu całego dnia zabawy lampą nie musiałem ani razu sięgać do menu. O ile grzebanie w ustawieniach lampy V600 było lekką porażką (nieczytelne zupełnie symbole C.Fn.) tutaj jest wszystko tak, jak być powinno. Czytelne opcje w Menu, intuicyjna obsługa klawiszy, bezproblemowe ustawianie lampy z poziomu menu w aparacie. W menu wewnętrznym lampy możemy np. włączyć lub wyłączyć LCD (czego nie można było zrobić w V600), wyłączyć dźwięk, zresetować ustawienia lampy do stanu fabrycznego, ustawić czas po jakim lampa przechodzi w stan uśpienia (długi, średni, krótki, off), włączyć zabezpieczenie przed przegrzaniem czy odczytać aktualny numer oprogramowania lampy (choć o aktualizacji chyba nie ma mowy - brak łącza USB).


    Troszkę praktyki

    Co prawda obcuję z lampą dość krótki czas, ale jak dotąd nie zauważyłem żadnych problemów przy współpracy z aparatem. Generalnie już poprzednik pracował bardzo równo, nie zdarzały się żadne prześwietlenia czy niedoświetlenia, lampa ładuje się szybko, poprawnie naświetla zarówno w standardowym trybie, jak i w HSS. Bezproblemowo również pracuje z wyzwalaczami bezprzewodowymi (testowałem z Pixel Kingami). Nowy Voeloon ma odrobinę większą moc błysku od poprzednika (LP 50/60) lecz nie przywiązywałbym wagi do magii cyfr, wszystkie te lampy (chodzi mi o mocne zamienniki systemówek) mają zbliżoną moc. Subiektywnie mogę stwierdzić, że w tej chwili najmocniejszymi lampami z tej półki są Metz 58Af2 i właśnie Voeloon V760 - obydwie te lampy świecą na porównywalnym poziomie (oczywiście zakładając, że będziemy błyskali manualnie na 100% mocy lampy). Także jak poprzednik V760 ma dość ciepłą barwę błysku (analogicznie jak Metz) oraz najlepszą nasadkę rozpraszającą. Dodatkowo producent dostarcza popularny "stofen" czyli mydelniczkę.

    pełna moc - odbicie od sufitu, WB manualnie

    17mm z nakładką rozpraszającą, WB = flash

    Podsumowanie

    Szczerze mówiąc, producent lampy V600 mógł po prostu dorzucić HSS i wypuścić produkt z nowym numerkiem seryjnym. Ale - o dziwo - odnoszę wrażenie, jak by konstruktorzy tej lampy przeczytali WSZYSTKIE moje uwagi z poprzedniej recenzji i KAŻDĄ Z NICH UWZGLĘDNILI przy projektowaniu modelu V760 ! Właściwie mam teraz problem, ponieważ nie zauważam najmniejszych nawet wad w tym modelu... Skupię się więc na zaletach:

    ++ Liczba przewodnia 60 (ISO 100) - choć w praktyce moc lampy porównywalna do Metza 58 i niewiele słabszego YN568EX.
    ++ nowy panel sterujący - lepszej jakości przyciski i włącznik
    ++ lepsze mocowanie aparatu - szybkozłączka
    ++ dodany HSS - synchronizacja z krótkimi czasami naświetlania
    ++ dodany tryb Master (w systemie wyzwalania bezprzewodowego Canon)
    ++ jeszcze lepszy wyświetlacz z dodaną możliwością wyłączenia podświetlenia
    ++ czytelne i wygodne Menu
    ++ poprawiony dźwięk (z możliwością wyłączenia)
    + bardzo dobrej klasy wykonanie lampy
    + bezproblemowa współpraca z aparatem łącznie ze sterowaniem z menu aparatu
    + powtarzalność błysku
    + szybki czas ładowania
    + zabezpieczenie przed przegrzaniem
    + rewelacyjny stosunek jakości do ceny lampy (koszt ok. 900 zł)
    + bogate wyposażenie - futerał, stopka, zewnętrzny dyfuzor (plastikowy)
    + 2 letnia gwarancja realizowana przez polskiego dystrybutora

    Wady: brak ?!

    Krótko mówiąc - wydaje mi się, że mamy nowego króla lamp budżetowych
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 27-08-2013 o 11:15
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Tczew
    Wiek
    42
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Ale skoro kolor błysku jest inny niż YN568, to chyba nie bardzo sprawdzi się V760 z YN568 w duecie? Chodzi mi o sens dokupienia tej lampy do już posiadanej YN568?

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Cytat Zamieszczone przez Grabus Zobacz posta
    Ale skoro kolor błysku jest inny niż YN568, to chyba nie bardzo sprawdzi się V760 z YN568 w duecie? Chodzi mi o sens dokupienia tej lampy do już posiadanej YN568?
    Różnice w temperaturze widać na ostatnim zdjęciu. Jeśli się te błyski wymiesza, a dodatkowo będzie jakieś światło zastane tudzież dzienne, to IMO nie ma to większego znaczenia. Ostatnio na plenerze błyskałem Metzem i Yongnuo na raz.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  4. #4

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Jak wygląda wspomaganie AF?

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Oświetlenie , tak jak w poprzedniku - bardzo skuteczne. Zrobiłęm kilka zdjęć z Sigmą 35 w zupełnej ciemnośco - trafił idealnie.

    PS. wczoraj zrobiłem pierwszy plener w Voeloonami (2x760) - muszę przyznać, że naprawdę podoba mi się to, że lampa szybko się ładuje, zauważalnie szybciej niż poprzednie jakie używałem. Dosyć dużo błyskałem z pełną mocą i nie zauważyłem postępującego (jak np. w YN) wydłużania czasu łądowania wraz ze stopniowym rozładowywaniem akumulatorów. Ogólnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony

    jedna fotka z wczorajszego błyskania:

    O obiektywach wiem prawie wszystko

  6. #6

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Oświetlenie , tak jak w poprzedniku - bardzo skuteczne. Z
    Pokrywa więcej niż centralny punkt?

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Niektóe lampy mają nawet problem z kryciem centralnego Tutaj na szczęście jest idealnie w środku + dość spory obszar dookoła.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Demonos
    Dołączył
    May 2011
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    251

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Coś czuję, że jak będę szukać drugiej lampy z HSS'em to będzie to jeden z typów.
    1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 281

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    cześć Cichy, rzeczywiście, ciekawa lampka.

    czy ona ma tryb master/slave IR (pseudo podczerwień) do sterowania starszymi 580EX, 430EX, 420EX?
    testowałeś działanie?

    przy okazji - te guziczki z tyłu są podświetlane? czy trzeba się uczyć nowego układu?
    najfajniejsza byłaby fotka plecków w mroku...
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie Odp: [premiera] Lampa VOELOON V760 - opis i recenzja

    Jest ir, tylko czy ktos tego w ogole uzywa ? Przyciski nie sa podswietlane, no ale masz opis na lcd gornych klawiszy, plus menu i wybierak, to chyba jest dosc intuicyjnie.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •