Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 72

Wątek: Epson L800 profile ICC

  1. #31

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    unesco - dziękuję za zobrazowanie sytuacji.

    Najchętniej kupiłbym oba startery, ale w mojej sytuacji to będzie dość trudne...
    Te 60 zł to 10% tego co dostaję miesięcznie (ZUS jest bardzo szczodry jeśli chodzi o dawanie hihihi), a po opłaceniu zostaje mi z tego niespełna połowa, więc poszaleć za bardzo nie mogę.
    Niestety, mam takie pedantyczne podejście (powtarzam to często, ale tak mnie "wychowali" w szkole - studium fototech.) i lubię "widzieć" jakość - niestety, jakość idzie w parze z ceną... i zaczynają się schody.

    O Tentalu w ogóle nie myślałem.
    Szczerze - to nawet nie wiedziałem, że robi papiery do druku atramentowego (firmę znam z produkcji wywoływaczy, gdyż takich używaliśmy na uczelni).
    Zaraz zobaczę jak cenowo wychodzi względem np.: Fomei i Tecco.

    Jeśli chodzi o papier Glossy, to chyba zostanę przy Epsonie.
    Mam jeszcze z jedno opakowanie Premium Glossy i jedno opakowanie (bardzo stare) Glossy (tej serii już nie ma w sprzedaży).
    Trochę mnie denerwuje, bo widzę, że na profilu "fabrycznym" Premium Glossy wchodzi lekko w niebieski (chyba że coś pomieszałem przy kalibracji monitora, ale trochę to ciężko sprawdzić).

    Ogólnie to chciałbym się trochę "pobawić" drukowaniem, znaleźć jakiś papier dla siebie.
    Na pewno chciałbym spróbować papierów "fakturowanych" typu perl, satin itp.
    Następnie wybrać jakieś jedno - dwa podłoża i sukcesywnie, miesiąc po miesiącu profilować je.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Ja też od niedawna posiadam Epsona L850. Po wielu niepochlebnych opiniach odnośnie profilowania drukarki, zrezygnowałem.
    Aktualnie bawię się, testując różne rodzaje papierów. Posiadam:
    Epson Ultra Glossy 300G 13x18
    Epson Premium Glossy 255G 10x15
    Epson Premium Glossy 255G A4
    FomeiJet Pro 265 Gloss 13x18
    Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 13x18
    Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4

    O Epson Ultra Glossy 300G, nie ma co się rozpisywać. Drukuję na nim nawet zdjęcia ślubne dla klientów.

    Na wszystkich papierach (za wyjątkiem Fomei) drukuję z zastosowaniem profili Epsona. Muszę teraz wypróbować profil Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 (dzięki unesco),a le już na profilu Epsona, druk jest fantastyczny.
    Nie rozumiem o co chodzi z tą radioaktywną bielą.
    I tak przy okazji. W jaki sposób i czy w ogóle mogę wykorzystać na L850, papier Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4. Otrzymałem go w prezencie, ale po pierwszych wydrukach jakoś szału nie ma.
    Akurat jak pisałem swój post, napisałeś swój i nie odniosłem się do niego...
    Widzę, że masz spore "doświadczenie".

    Czemu odpuściłeś profilowanie?
    Aż tak źle?
    Ja planuje to zrobić, ale rozbieżności w cenie są tak duże, że ciężko wybrać (od 100 zł do nawet 300 zł za podłoże) - pomijam profilowanie "na odległość".

    Powiedz mi - masz skalibrowany monitor?
    Ciekaw jestem jak wygląda u Ciebie proofing na papierach Epsona i ich profilach.
    Jak pisałem - na Premium Glossy mam lekki niebieski zafarb, ale nie wiem, czego to wina - może źle skalibrowany monitor, może wydruk jeszcze "nie doszedł"...

    Którego dokładnie profilu Epsona używasz?
    Gdzieś słyszałem, że Glossy jest lepszy niż Premium Glossy, ale to może mit.

    Co do druku B&W zauważyłem pewną zależność (zapewne nie tylko ja) - gdy wybieram przy drukowaniu "papier zwykły" zamiast np.: Epson Premium Glossy, to drukuje bez zafarbu. Ten pojawia się dopiero gdy wybiorę profil papieru Epson Premium Glossy.

    A może ktoś zna jakiegoś RIP'a kompatybilnego z L850?
    Niestety, wszystkie które znalazłem tej drukarki nie obsługują.

  2. #32
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    716

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Ciężko tutaj mówić na razie o jakimkolwiek doświadczeniu, bo sam widzisz, że to temat rzeka
    Na razie się tylko bawię, porównuję i testuję.

    Kalibrację drukarki odpuściłem, po przeczytaniu wielu wątków na jej temat, jeśli chodzi o L800 oraz L850.
    Ale zrezygnowałem również z innego powodu...Otóż okazało się, że uzyskałem jakość wydruku prawie identyczną z tym co widzę na monitorze. Różnice są marginalne, pomijalne a wręcz śladowe
    W wększości przypadków uzyskany wydruk, charakteryzuje się tylko minimalnie cieplejszą kolorystyką (naprawdę tylko dla wprawnego oka), ale mi to akurat pasuje, bo generalnie lubię zdjęcia w cieplejszej kolorystyce.

    Obecnie posiadam dwa skalibrowane i oprofilowane monitory. Eizo CX241 oraz Nec EA244WMI. Miałem marzenie...skalibrowania obu do identycznych parametrów kolorystycznych. Nie udało się, choć uzyskałem bardzo zbliżoną jakość, więc i tak jestem bardzo zadowolony. Ale to też temat na inny wątek

    Jeśli chodzi o profile papieru Epsona, to w zależności od typu stosuję oryginalne do oryginalnych papierów.
    Np. papier Premium Glossy, to profil tez premium Glossy, itd...
    Oczywiście w LR także zaznaczam typy papierów.

    Papieru Glosy Epsona jeszcze nie używałem, więc nie wiem czy wydruk jest lepszy od tego na Premium Glossy, ale wydaje mi się że to mit.

    Jeśli chodzi o wydruk B&W, to odpuściłem po kilku próbach, ale jak znajdę chwilę, to jeszcze powalczę
    5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
    600EX-RT, 430EXII, 568EXII
    CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

  3. #33

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Do B&W serio spróbuj (na jakimś papierze 10x15 co by nie było szkoda) wydrukować z wybranym profilem "papier zwykły".

    A powiedz mi - bo nie doczytałem chyba - gdy drukujesz np.: na papierze Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 albo FomeiJet Pro 265 Gloss to którego profilu używasz?

  4. #34
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    716

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Papier Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 - profil na drukarce: EPSON L850 L810 Series Premium Semigloss, W LR, w opcji Media Type : Glossy
    Papier FomeiJet Pro 265 Gloss - profil na drukarce: FomeiJet_PRO_Gloss_265_EPL800_EPG_20141030_iD.icm

    Jestem bardzo zadowolony z jakości wydruków

    Za chwilę będę testował jakoś papieru Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, na profilu zalinkowanym przez unesco (już go mam w drukarce).

    --- Kolejny post ---

    wydruk na Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, z profilem Tetenala, moim zdaniem idealny!
    Na profilu Epsona wychodzi jakieś dziwne przebarwienie w lewej górnej części (przypmniało mi się), ale tylko na zielonym tle.
    Ostatnio edytowane przez robson999 ; 18-08-2016 o 12:47
    5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
    600EX-RT, 430EXII, 568EXII
    CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

  5. #35
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Panowie macie może jakieś starsze wydruki z tej drukarki przechowywane w albumie albo pudełku? Ciekawi mnie jak z blaknięciem.
    Miłego dnia
    moja www

  6. #36
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    716

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Oj, ja tutaj nie pomogę. Drukarkę mam gdzieś od marca, a zdjęcia które wydrukowałem, to albo sprzedałem, albo rozdałem.
    A nie...znalazłem zdjęcia drukowane testowo w marcu na papierze Epsona. Wszystko super. Osobiście nie chce mi się wierzyć w to, że mogą blaknąć w dłuższym okresie czasu, ale może jestem zbyt ufny
    5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
    600EX-RT, 430EXII, 568EXII
    CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

  7. #37
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Oj, ja tutaj nie pomogę. Drukarkę mam gdzieś od marca, a zdjęcia które wydrukowałem, to albo sprzedałem, albo rozdałem.
    A nie...znalazłem zdjęcia drukowane testowo w marcu na papierze Epsona. Wszystko super. Osobiście nie chce mi się wierzyć w to, że mogą blaknąć w dłuższym okresie czasu, ale może jestem zbyt ufny
    Oj, blakną jak skurczybyk. Test tutaj:
    http://www.wilhelm-research.com/epso...2014_10_10.pdf

    Pigmentowe drukarki dają co najmniej o rząd wielkości lepsze rezultaty. Dobre barwnki (Epson Claria z 1400 lub 1500W albo Canona z Pro-100 kilka razy lepiej). Tusz do L800 to low-costowy barwnik, bałbym się go używać dla kilentów. Daje dość szeroki gamut, ale trwałość kiepska. Używałem przez pół roku z Epsonem 1400 zamiast Clarii ale zrezygnowałem. W cieniach kolor wychodzi jak błoto.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Ja też od niedawna posiadam Epsona L850. Po wielu niepochlebnych opiniach odnośnie profilowania drukarki, zrezygnowałem.
    Da się w miarę oprofilować, ale to nienajlepszy barwnik i szału nie będzie, zwłąszcza w cieniach. Powyżej 2000 pól trzeba.

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Nie rozumiem o co chodzi z tą radioaktywną bielą.
    Większośc papierów ma zastosowane wybielacze optyczne, czyli substancje które pochłąniają ultrafioolet i oddają pochłoniętą energię w niebieskim. W efekcie papier wydaje się ultra biały, a tak na prawdę odbija mniej światła niż dobry papier bez wybielacza. Z czasem wybielacz się degraduje i papier "żółknie". Porównaj na dworze Fomei Pro Gloss/Pearl z Epsonem PGPP i TEcco SAM200. Zobaczysz różnicę. Zrób to samo tylko przy świetle sztucznym. Różnicy nie będzie albo będzie niewielka.

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    I tak przy okazji. W jaki sposób i czy w ogóle mogę wykorzystać na L850, papier Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4. Otrzymałem go w prezencie, ale po pierwszych wydrukach jakoś szału nie ma.
    To bardzo dobry papier matowy, wygląda jak Ilford Fine Art Smooth (być może Tecco robi go dla Ilforda). Spróbuj profilu Ilforda. Ja ten papier bardzo lubie do druku pigmentowego - świetnie wychodzą na niem mocno kolorowe portrety, i ma naturalną biel z lekką fakturą. W ogole maty są inne niż glossy/pearl, wszystko zalezy od przeznaczenia i profilu. Mat łatwiej oprofilować na barwniku, więc też możesz zrobic custom profile.

  8. #38
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    unesco - dziękuję za zobrazowanie sytuacji.

    Najchętniej kupiłbym oba startery, ale w mojej sytuacji to będzie dość trudne(...)

    O Tentalu w ogóle nie myślałem.
    Szczerze - to nawet nie wiedziałem, że robi papiery do druku atramentowego (firmę znam z produkcji wywoływaczy, gdyż takich używaliśmy na uczelni).
    Zaraz zobaczę jak cenowo wychodzi względem np.: Fomei i Tecco.
    To Tetenal będzie lepszy cenowo, jeszcze są podobnej jakości i cenie papiery Solution z Faltera.

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    Gdzieś słyszałem, że Glossy jest lepszy niż Premium Glossy, ale to może mit.
    Nie jest lepszy, to słaby papier, zwłaszcza widać to w cieniach

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    Co do druku B&W zauważyłem pewną zależność (zapewne nie tylko ja) - gdy wybieram przy drukowaniu "papier zwykły" zamiast np.: Epson Premium Glossy, to drukuje bez zafarbu. Ten pojawia się dopiero gdy wybiorę profil papieru Epson Premium Glossy.
    Dla zwykłego papieru i włączeniu trybu cz.b. sterownik używa tylko tuszu czarnego, bez mieszania CcMmY, dlatego nie ma zafarbów w różnym świetle, ale jakość i rozdzielczość jest kiepska, nie mówiąc o liniowości.

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    A może ktoś zna jakiegoś RIP'a kompatybilnego z L850?
    Niestety, wszystkie które znalazłem tej drukarki nie obsługują.
    Bo to drukarka entry level...

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Papier Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 - profil na drukarce: EPSON L850 L810 Series Premium Semigloss, W LR, w opcji Media Type : Glossy
    Papier FomeiJet Pro 265 Gloss - profil na drukarce: FomeiJet_PRO_Gloss_265_EPL800_EPG_20141030_iD.icm

    Jestem bardzo zadowolony z jakości wydruków

    Za chwilę będę testował jakoś papieru Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, na profilu zalinkowanym przez unesco (już go mam w drukarce).

    --- Kolejny post ---

    wydruk na Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, z profilem Tetenala, moim zdaniem idealny!
    Na profilu Epsona wychodzi jakieś dziwne przebarwienie w lewej górnej części (przypmniało mi się), ale tylko na zielonym tle.
    Do drukarek barwnikowych w praktyce nie powinno się używać profilu innego niż dedykowany, prawdopodobieństwo trafienia jest bliskie zeru. W pigmentowych sprawdza się to dużo lepiej.
    Tak, Tetenal ma dość dopracowane profile :-).

  9. #39
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    716

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Czyli jednak blakną. Szkoda, choć dalej trudno mi uwierzyć w to, że aż tak znacznie jakość może się pogorszyć.
    Nie wiem unesco, skąd masz profile do L850, dla papierów Ilford oraz Tecco. W żadem sposób nie mogę tego znaleźć, albo już gubię się w tych profilach
    5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
    600EX-RT, 430EXII, 568EXII
    CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

  10. #40
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Epson L800 profile ICC

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Czyli jednak blakną. Szkoda, choć dalej trudno mi uwierzyć w to, że aż tak znacznie jakość może się pogorszyć.
    Nie wiem unesco, skąd masz profile do L850, dla papierów Ilford oraz Tecco. W żadem sposób nie mogę tego znaleźć, albo już gubię się w tych profilach
    Te tusze nie są tak tragiczne jak niektóe chińskie, czy nawet Lysona, ale jeśli ktoś powiesi zdjęcie bez szyby, w jasnym pomieszczeniu lub blisko okna, to dość szybko się zdziwi. Też nie mogłem uwierzyć, dopóki po 4 miesiącach nie zobaczyłem zdjęcia ztolącego na oknie (bez rami i osłony, sam papier) gdzie cienie juz nie były czarne, tylko jasne i kolorowe.
    Tecco nie ma profili do barwników, ja większość prac drukuję na pigmentowym 3880, a i tak robie sobie sam profile.
    Ilforda do L800 znajdziesz tu:
    Printer Profile List | Ilford
    Tylko wpisz odpowiedni model drukarki i wyboerz papiery Galerie Prestige.
    Ostatnio edytowane przez unesco ; 20-08-2016 o 18:24

Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •