Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

  1. #1
    Coś już napisał Awatar Wielebny
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    65

    Domyślnie Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Chciałbym się poradzić was w sprawie używania lampy błyskowej w pochmurny nadmorski dzień gdzie światło jest jednolite i "nudne". Chmur nie da się odróżnić gdyż tworzą jednolita "kołderkę".

    Kontrast tego światła naturalnego jest bardzo niski przez co zdjęcia wychodzą jak dla mnie też nijakie. Chcąc zwiększyć kontrast pierwszego planu używam większej lampy montowanej na aparacie dzięki czemu dostaje troszkę bardziej wyrazisty efekt (choć bez przesady ). I tak samo było wczoraj na plaży tylko ,że podszedł do mnie starszy jegomość szydząc z mojej osoby i mówiąc,że w takim świetle ośmieszaniem siebie samego jest robienie zdjęć z lampą bo bla bla bla bla. Po krótkiej wymianie zdań doradził ,że powinno się użyć blendy dużej (tylko kto ją będzie trzymał ??) lub samo zwiększenie iso na 32k czy 64k wystarczy + obróbka w LR - bo on tak robi na swoim Nikonie D3.

    Czy faktycznie w takim świetle lampy się nie powinno używać jeśli nie mam blendy ani 2 asystentów do je trzymania?

    Fotki prosto z aparatu:


  2. #2
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Powinno czy nie powinno zależy moim zdaniem tylko od ciebie. Natomiast fajnie było by zdjąć te lampę z aparatu i pokombinować coś choćby z parasolką.

    Wysłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

  3. #3
    Coś już napisał Awatar Wielebny
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Jestem na wakacjach więc nie tacham ze sobą wszędzie 2 statywów ,3 lamp , blędy itd. Ale tak sie zastanawiam czy zawsze trzeba wyglądać jak profesjonalista przy robieniu zdjęć ? Pomimo ,ze jestem amatorem entuzjastą.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Takie zdjęcie można pięknie wyprowadzić na etapie obróbki Rawa...
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  5. #5
    Coś już napisał Awatar Wielebny
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Czyly jednak bez lampy

  6. #6
    Coś już napisał Awatar pathar
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    38
    Posty
    83

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Gdybyś skadrował tak, że nie widać by było nieba(bo faktycznie jest nudne i jednolite) a w tle dał te drzewka lub piach, to mógłbyś prawidłowo naświetlić sobie zdjęcie na twarze tych osób i wyglądałoby to lepiej. Przy takiej pogodzie światło jest bardzo plastyczne, miękkie, bo rozproszone przez chmury i nie dające ostrych cieni, co bywa zaletą. Wszystko zależy od tego co chce się osiągnąć. Lampa błyskowa bez odpowiednich modyfikatorów da Ci twarde światło, a w skrajnych przypadkach postacie będą wyglądały jak wklejone do zdjęcia. Blenda czy inna jasna i odpowiednio duża powierzchnia odbijająca umiejętnie wykorzystana rzeczywiście poprawiła by sytuację. Nie wiem w jakim trybie robisz zdjęcia, ale tryb manualny pozwala zrealizować to co chce fotograf, bez automatyzmów.
    Piotr Dejneka

    Canon 6D, 5D, C 70-200/2.8, C 50/1.8 STM, S 35/1.4, C 17-40/4, S 85/1.4

    piotrdejneka.pl

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Miasto
    Posty
    380

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Poniekąd zgadzam się z pathar.. Jednak przede wszystkim nie słuchałbym przypadkowych panów "wiem lepiej i mam d3".
    Przydałby Ci się oc3 lub wyzwalacz żeby pokombinować z ustawieniem lampy. Ja skadrowałbym w poziomie żeby wyciąć niebo. Co człowiek to opinia
    Smiena [Смена] + szklarnia i inne drobiazgi.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    429

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    To zdjęcie to świetny przykład jak można zepsuć dobry temat.
    Przepalone niebo ,brak odcięcia tematu od otoczenia, centralne umieszczenie obiektu i to o zgrozo mając do dyspozycji lampę.
    A wystarczyło przyciemnić zastane o 1,5 EV i zdziwił byś się pewnie jak wyraziste masz otoczenie. Jeszcze ciekawiej było by przy -3EV ale wtedy trzeba lampę(silną niestety) ustawić tak by nie oświetlała przedplanu.Przesuwając budkę do prawej strony kadru dałbyś miejsce na spojrzenie dla postaci i nadał temu wyrazu zaś różnice w oświetleniu planu nadały by sensu całej scenie i wydobyły by na wierzch tą lekką dramaturgię postaci.

    "Miałeś w ręku złoty róg" ale nie udało Ci się zagrać. ratowanie się teraz obróbką będzie trudne a efekty żałosne, lepiej więc zrobić to raz jeszcze ale prawidłowo tak z premedytacją wykorzystując bezlitośnie wszystkie atuty sprzętu i... wtedy dziadek może se pogadać.

  9. #9
    Coś już napisał Awatar Wielebny
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Tak jak pisałem wcześniej jestem amatorem i jeszcze wiele gofrów będę musiał zjeść zanim czegoś się nauczę. Poza tym nie ma co piany bić o ciasny kadr i wycentrowany obiekt gdyż to jest jedno zdjęcie z kilku opcji a moje pytanie dotyczy jak należy robić zdjęcia w takim świetle i twoja uwaga o zmniejszeniu ekspozycji o 1,5 EV jest dla mnie relewantna.

    Jak już bardzo chcesz to zamieszczam inne ujęcie ale nie ma sensu akurat tego aspektu analizować.


  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: Lampa błyskowa w pochmurny dzień

    Cytat Zamieszczone przez Wielebny Zobacz posta
    Tak jak pisałem wcześniej jestem amatorem i jeszcze wiele gofrów będę musiał zjeść zanim czegoś się nauczę.
    Jedząc gofry skieruj swój wzrok w jedną z książek traktujących o lampach błyskowych a w sporych ilościach dostępnych w EMPiKu. Pozycje typu "Lampy błyskowe bez tajemnic", "Lampy błyskowe w praktyce" czy "Z pamiętnika lampy błyskowej" uważam osobiście za zbyt przereklamowane, ale lepiej wydać te kilka dych niż się przekopywać przez forum.
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •