Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    45

    Domyślnie Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Od początku swojej przygody z fotografią ( crop 60D ) pracuję tylko i wyłącznie na punkcie centralnym AF. Zrobiłem już kilka ślubów, sporo reportaży koncertowych, kilka sesji motoryzacyjnych za mną.
    Cały czas na centralnym, nigdy nie używałem bocznych. Zastanawiam się nad przesiadką na pełną klatkę ( target głównie ślubny ) 6D vs 5DIII. Czy w moim przypadku nie byłby dla mnie wystarczający 6D?
    Albo jeszcze inaczej, kiedy korzystacie z bocznych punktów? Może ja o czymś nie wiem, w jakich sytuacjach są one pomocne, przydatne i dzięki temu utrudniam sobie np. pracę na centralnym.
    Będę wdzięczny za pomoc w temacie Różnica w cenie 4k więc w to miejsce mógłbym np. dobre szkło zmajstrować sobie.

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    33

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Jeśli używasz przysłon f<2.0 to boczne punkty ,a w szczególności na pełnej klatce się bardzo przydają.Często w kadrach pionowych są bardzo potrzebne.Jeśli wykonujesz zdjęcia z blizszych odległości to np.przy f=1.4 na 24 mm przekadrowywanie będzie problematyczne.Centralnym mierzysz na oko,a potem schodzisz z obiektywem w dół i wychodzisz poza głębię ostrości zwaną dosyć często"papierową".Co do 6D nie miałem jeszcze w rękach więc nie wiem jak ze skutecznością danych punktów.Może koledzy którzy posiadają coś pomogą.Proponuję pytać w wątku sprzęt do ślubów.
    1Ds mkII 5DmkI T 16-28 C35 1.4L C85 1.2L C580EXII C580EXI Goldphoto YH324+Manfrotto 488RC2+kilka zabawek do strobingu

  3. #3
    Coś już napisał Awatar jaco
    Dołączył
    May 2011
    Miasto
    Płock
    Wiek
    34
    Posty
    67

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Ja również w 99% sytuacji używam cenralnego punktu AF (pracuję na świetle 2.8 więc mała głębia ostrości nie jest problemem). Druga sprawa to że średnio wygodnie zmienia się pkt AF podczas pracy z gripem w orientacji pionowej (słaby dostęp do joysticka, grip nie posiada dodatkowego tak jak jest to w nikonach)

    Wysłane z Sony Xperia S
    "Wiem co mówię, mówię co wiem. Dużo wiem, więc dużo mówię"

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar crazy
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Chełmno
    Wiek
    40
    Posty
    1 554

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Tylko i wyłącznie środkowy, czasami na plenerach użyję bocznych. No ból jest tak jak pisze jaco, o braku joy'a w gripie, dlatego centralny wtedy najlepszy
    Skupiam się na zdjęciach a nie na tym czym fotografuję.

  5. #5
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    czasem centralny, glownie boczne

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2009
    Wiek
    60
    Posty
    367

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Cytat Zamieszczone przez BeatX Zobacz posta
    czasem centralny, glownie boczne
    Dodaj koniecznie, że na 5D3 bo to ma znaczenie...


    Wytalkowane z GT-I9100

  7. #7
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Cytat Zamieszczone przez YaneC Zobacz posta
    Dodaj koniecznie, że na 5D3 bo to ma znaczenie...
    yes, ofkors

  8. #8

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Głównie boczne i ostrzenie ręczne z precyzyjną matówką ale to poniżej 2.8

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Kielce
    Posty
    1 290

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Jak miałem 50D to głównie boczne. Teraz na 5D tylko centralny. Boczne włączam tylko wtedy kiedy robię ciasny portret na 1.4-2,0 i mam tak małą głębie ostrości że przekadrowywanie skutkuje mydłem..

  10. #10
    Coś już napisał Awatar jaco
    Dołączył
    May 2011
    Miasto
    Płock
    Wiek
    34
    Posty
    67

    Domyślnie Odp: Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF

    Wszystko zależy od sytuacji i warunków, przy małej GO zmiana kadru = zdjęcie do kosza. Druga sprawą jest dokładność i precyzja bocznych pkt AF, która na pewno jest mniejsza od centralnego

    Wysłane z Sony Xperia S
    "Wiem co mówię, mówię co wiem. Dużo wiem, więc dużo mówię"

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •