Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 46

Wątek: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

  1. #21
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    Cytat Zamieszczone przez crazy Zobacz posta
    po prostu jestes wygodny
    Może i tak
    No to wyrażę się jeszcze dosadniej - wg mnie to zupełnie niepotrzebna zabawa. Życie należy sobie ułatwiać, nie utrudniać.

    O ile tryb M aparatu w tych warunkach jest oczywisty, to tryb M lampy już niekoniecznie.
    Robić imprezę i z każdym błyskiem obliczać moc do zmieniającej się odległości? Trzeba mieć zaparcie
    Rozumiem, że praca w TTL-u może Ci nie pasować z pewnych względów, ale przecież zawsze zostaje tryb A. Osobiście preferuję pracę właśnie na tyrystorach.

    Zresztą z Twoich wypowiedzi cały czas odnoszę takie wrażenie, jakbyś mówił wcale nie o pracy w M, tylko właśnie w automatyce

  2. #22
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    Crazy, proszę cię, wytłumacz mi to łopatologicznie bo chyba nie tylko ja nie nadążam za Twoim sposobem pracy. Jeżeli zmienia się scena, odległość, kolor ubrania, to skąd wiesz jaką mocą walnąć lampą? A robisz to, bo sam o tym wspomniałeś. Czy jak ustawisz odpowiednią siłę błysku, to lata praktyki wystarczą ci aby wiedzieć jakie dobrać parametry? Czy robisz próbny strzał i dopiero wtedy korygujesz moc lampy? Uwierz mi, za diabła nie mogę sobie tego wyobrazić jak pracujesz. Kurcze, może używasz zewnętrznego światłomierza? Pytam poważnie, bo może faktycznie jest łatwiejszy i szybszy sposób na ogarnięcie zdjęć na sali weselnej? No i napisz jak ustawiasz lampę, skoro nie sufit i nie " w ryja"?
    Ostatnio edytowane przez poszukiwacz2006 ; 05-07-2013 o 21:00
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  3. #23
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    wesele i lampa w manualu
    nie wiem, moze sie nie znam, ale moja EX430 w trybie M, jak ustawie jej minimalna sile blysku 1/64 to robi mega przepaly dla najczesciej stosowanej przeze mnie kombinacji na sali weselnej ISO3200 f/2.0 1/200 (ja wole jak jest przewaga zastanego swiatla, a blysk jedynie rozjasnia twarze)
    przy takiej nastawie aparatu jedynie E-TTL zalatwia sprawe.
    crazy: jakie ty masz parametry w body ustawione, ze uzywasz lampy w manualu?
    .. jezeli to nie tajemnica ofkors

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar crazy
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Chełmno
    Wiek
    40
    Posty
    1 554

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    Oj koledzy chyba za bardzo skupiają się na technice aniżeli na zdjęciach A tak na poważnie, jeśli sala jest jasna ustawiam lampę na 1/32 mocy reszta z poziomu aparatu i tyle ej pracy więc nie bardzo rozumiem gdzie tu strata czasu. Pomijam już fakt, że używając lampy w nastawach manualnych na jednym komplecie akku robię 3 wesela. Kolejna kwestia, że widzę w wizjerze czy ekspozycję mam poprawną czy też nie. Kiedyś używałem ettl'a i co wesele ładowanie bateryjek ale co gorsze często wracałem albo z wieloma klatkami za ciemnymi albo z bardzo jasnymi własnie przez pomyłkę automatyki.

    poszukiwacz2006

    odbijam zawsze błysk od ścian, daje to dużo lepsze efekty i bardziej rozproszone światło jak odbijanie od sufitu. Stofena nie używam od bardzo dawna.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez BeatX Zobacz posta
    wesele i lampa w manualu
    nie wiem, moze sie nie znam, ale moja EX430 w trybie M, jak ustawie jej minimalna sile blysku 1/64 to robi mega przepaly dla najczesciej stosowanej przeze mnie kombinacji na sali weselnej ISO3200 f/2.0 1/200 (ja wole jak jest przewaga zastanego swiatla, a blysk jedynie rozjasnia twarze)
    przy takiej nastawie aparatu jedynie E-TTL zalatwia sprawe.
    crazy: jakie ty masz parametry w body ustawione, ze uzywasz lampy w manualu?
    .. jezeli to nie tajemnica ofkors
    Wszystko zależy od sali F/2 1/60s ISO 800-1000 tak w skrócie

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez BeatX Zobacz posta
    wesele i lampa w manualu
    nie wiem, moze sie nie znam, ale moja EX430 w trybie M, jak ustawie jej minimalna sile blysku 1/64 to robi mega przepaly dla najczesciej stosowanej przeze mnie kombinacji na sali weselnej ISO3200 f/2.0 1/200 (ja wole jak jest przewaga zastanego swiatla, a blysk jedynie rozjasnia twarze)
    przy takiej nastawie aparatu jedynie E-TTL zalatwia sprawe.
    crazy: jakie ty masz parametry w body ustawione, ze uzywasz lampy w manualu?
    .. jezeli to nie tajemnica ofkors
    Ja swoją mogę ustawić 1/128 poza tym nie zdażyło mi się abym przez manualne ustawienie lampy miał prześwietlone zdjęcia
    Skupiam się na zdjęciach a nie na tym czym fotografuję.

  5. #25
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    no to nie wiem jakim cudem tobie nie przeswietla, a mi tak (a mamy w zasadzie podobne nastawy aparatu)
    zostaje przy E-TTL, zwlaszcza ze nie pamietam kiedy zdarzylo mi sie za malo lub za mocno blysniete.
    o wiele wiekszy problem to kolor scian sali weselnej, swiatlo kapeli (lasery dajace kolorowe punkciki na zdjeciu), czy kameruni z ich halogenami.
    zakladasz sobie CTO, palnik w sufit, E-TTL i viola ;]

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar crazy
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Chełmno
    Wiek
    40
    Posty
    1 554

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    Co fotograf to inne metody pracy, które akceptujemy
    Skupiam się na zdjęciach a nie na tym czym fotografuję.

  7. #27
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    crazy - no dobrze, a jeśli fotografujesz np. parę w tańcu z odległości 3m i widzisz, że w drugim końcu sali dzieje się coś ciekawego i masz na reakcję 2-3 sekundy, to co robisz?
    Inna rzecz - co robisz, jeśli nie ma możliwości odbicia od ścian (np. ciemna boazeria), ani od sufitu?
    I jeszcze jedno - piszesz: "widzę w wizjerze czy ekspozycję mam poprawną czy też nie". Co to za wizjer - EVF z Sony?

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar crazy
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Chełmno
    Wiek
    40
    Posty
    1 554

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    nie fotografuję na takich dalekich dystansach bo lubię być blisko akcji , fotografuję stałkami. Na szczęscie nie mam takich sal o jakich piszesz więc mam spokój. A o drabince ekspozycji słyszałeś w wizjerze ?
    Skupiam się na zdjęciach a nie na tym czym fotografuję.

  9. #29
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    Ok. Lampa na 1/32, jakieś tam iso, f i czas. Jasna sala. Pierwsze zdjęcie powiedzmy pary młodej na środku sali, Ty w odległości 3,5m. Koncepcja pojawia się na drugie zdjęcie, chrzestnego z ciotką. Ale jesteś w odległości od nich 5m, nie możesz podejść z takich czy innych powodów ( nie uwierzę, że robisz zdjęcia na weselu z jednej odległości) i chcesz jeszcze przymknąć przysłonę. Co wówczas? Zmieniasz f, odległość ale wtedy ustawiona siła błysku również może być za silna lub za słaba. Po zmianie parametrów robisz próbny strzał, korekcja i dopiero właściwe zdjęcie? Bardziej proso tego nie mogłem opisać.
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar crazy
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Chełmno
    Wiek
    40
    Posty
    1 554

    Domyślnie Odp: Praca z lampą błyskową - kilka pytań

    Cytat Zamieszczone przez poszukiwacz2006 Zobacz posta
    Ok. Lampa na 1/32, jakieś tam iso, f i czas. Jasna sala. Pierwsze zdjęcie powiedzmy pary młodej na środku sali, Ty w odległości 3,5m. Koncepcja pojawia się na drugie zdjęcie, chrzestnego z ciotką. Ale jesteś w odległości od nich 5m, nie możesz podejść z takich czy innych powodów ( nie uwierzę, że robisz zdjęcia na weselu z jednej odległości) i chcesz jeszcze przymknąć przysłonę. Co wówczas? Zmieniasz f, odległość ale wtedy ustawiona siła błysku również może być za silna lub za słaba. Po zmianie parametrów robisz próbny strzał, korekcja i dopiero właściwe zdjęcie? Bardziej proso tego nie mogłem opisać.
    zostaje ISO i czas naświetlania nie wiem co tutaj skomplikowanego
    Skupiam się na zdjęciach a nie na tym czym fotografuję.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •