Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

  1. #1

    Domyślnie Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Siemano,
    dziś mnie natknęło takie oto pytanie.. czy używacie osłony przeciwsłonecznej w pomieszczeniach ?
    Wiadomo że na dworze to mus (po to jest)... i są tego zalety... ale czy warto używać w pomieszczeniach i tym samym pozbywać się cennego światła ? Mówię tu o jakichś np. remizach itp. ?

    Wiem że osłona niby chroni soczewkę (ale nie to jest najważniejsze)... ale czy oprócz tego spotkaliście się z taką sytuacją gdzie faktycznie byliście zadowoleni z tego że ta osłona mogła wpłynąć w jakiś sposób na zrobione zdjęcie ?

    Pytam bo mam osłony ale nie zawsze z nich korzystam...
    było.. C550D, C7D, C28, T17-50VC, Takumar 50SMC, Zenitar 16, S8, S14. Teraz jest tylko lepiej

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Hmm, mi sie wydawalo ze oslony nie pozbawiaja nas swiatla - bo do obiektywu wpada tylko swiatlo odbite od obiektow ktore mamy akurat w kadrze.

    Oslona natomiast moze pomoc w redukcji flar/blikow - najczesciej powstajacych przy fotografowaniu przy ostrym swietle slonca - ale jezeli masz w poblizu jakis silny reflektor/lampe, to oslona rowniez moze pomoc.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Kielich/tulipan/etc daje lepszą ochronę przedniej soczewki niż nakręcony filtr (no i nie pogarsza jakości obrazu :-) )

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    2 746

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Też używam, głównie z myślą o ochronie obiektywu.

  5. #5
    Fotografujący Awatar michael_key
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Stargard
    Wiek
    41
    Posty
    2 129

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Zawsze mam założoną osłonę. Nigdy jej nie odłączam od obiektywu.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 305

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    jak kolega wyżej - osłony na wszystkich szkłach i zawsze i wszędzie podpięte - na zewnątrz i w pomieszczeniach, nawet w torbie mam ustawione tyle miejsca, żeby chować szkła z założonymi osłonami bez ich odwracania (nie dotyczy długich zoomów, tu jednak trzeba odwrócić).

    natomiast dla odmiany - nie używam przednich zaślepek (dekielków) do obiektywów.

    generalnie ciężko się przez nie robi foty, mało widać.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2012
    Miasto
    Radomsko
    Posty
    63

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    ja tak samo jak koledzy zawsze i wszędzie używam osłony, z racji tego też, że nie używam filtrów, osłona chroni mi bardziej przednią soczewkę.

  8. #8
    Dopiero zaczyna Awatar krzys.d
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Olecko
    Posty
    47

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Ja także zawsze mam nałożone osłony. Dekielki mam nałożone, gdy widzę / oceniam, że obiektyw nie będzie używany przez jakiś czas.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2 085

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    Cytat Zamieszczone przez mxw Zobacz posta

    natomiast dla odmiany - nie używam przednich zaślepek (dekielków) do obiektywów.

    generalnie ciężko się przez nie robi foty, mało widać.
    Nieprawda. W bardzo słoneczne dni można użyć dekielka jako gęstego filtra szarego...
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Czy używacie osłony przeciwsłonecznej obiektywu w pomieszczeniach ?

    A w dni nie bardzo słoneczne, niezdejmowanie dekielka gwarantuje najwyższy poziom zdjęć: Poradnik:Jak stworzyć fotografię artystyczną

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •