Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 223

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez pixelnoiz Zobacz posta
    No właśnie, rozeszło się o ten marketingowy bełkot.
    Spieszę wyjaśnić. Dla laika takiego jak ja (pewnie dla wielu innych zielonych także) ogniskowa opisuje z jak daleka można "ściągnąć" sfotografować przedmiot. Przez wiele lat uważałem, że 50 mm to ok - w domu cyknę fotę żonie, ale takie 1000 mm, to, whoa, sąsiadkę z drugiego końca miasta podglądnę. Poniekąd jest to chyba prawda. Ale zapewne nikt z takich laików jak ja nie myśli, że ogniskowa wiąże się z szerokością pola widzenia. Raczej właśnie z tym, że krótkie ogniskowe to blisko a długie to daleko.
    Dodatkowo i to jest chyba najważniejsze, myślałem, że obiektywy systemowe dadzą taki sam obraz niezależnie od puszki, no bo jak to? Myślałem, że mnożnik X1.6 liczy się tylko do starych obiektywów, bo inna budowa/whatever i dlatego stosuję mnożnik. Cały czas wydawało mi się, że mnożnik jest przypisany do obiektywów (EF/EF-s vs manualne), a nie do body aparatu. Cały czas myślałem, że to rodzaj obiektywu decyduje o stosowaniu lub nie stosowaniu mnożnika. Dlatego też wydawało mi się, że do mojego kitowego obiektywu nie muszę stosować mnożnika, bo on jest już pod tego cropa przystosowany. W życiu bym nie pomyślał, że niezależnie od tego co podepnę muszę brać poprawkę X1.6.
    I w sumie najśmieszniejsze jest to, że informacja o tym, że tutaj mam X1.6 jest nieistotna, bo co mi da wiedza, że mam węższą perspektywę niż pełna klatka? Nic w sumie. A na pewno NIC dla samego momentu naciśnięcia spustu. W sumie to wizjer decyduje a nie mnożnik.

    Dzięki. Naprawdę już łapię. Powierzchownie, ale łapię o co w tym chodzi.
    Tak trzymaj !.
    To co widzisz w wizjerze to zobaczysz na wydruku.
    No, prawie, ....ale to zupełnie inna historia i teraz mało praktyczna

    jp

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Tak trzymaj !.
    To co widzisz w wizjerze to zobaczysz na wydruku.
    No, prawie, ....ale to zupełnie inna historia i teraz mało praktyczna

    jp
    To byłoby zbyt piękne i dobre, czemu ma być dobrze? po co ma być widać cały kadr przecież i tak 95% użytkowników nie kadruje tylko celuje i pstryka więc dla pozostałych 5% nie opłaca się robić 100% pokrycia, ale opłaca się pisać poradniki na temat kadrowania, wagi krawędzi kadru - jakich .... krawędzi? krawędzi nie widać w wizjerze większości korpusów canona, czyli poradniki można powiesić w klopie będą tam zdecydowanie bardziej użyteczne, ewentualnie używać LV ale co zrobić jak ktoś nie ma przyzwyczajeń do używania LV?

    powinni jeszcze wypisywać ekwiwalent pokrycia wizjera na korpusie , ale to by chyba wstyd było a tak gdzieś na końcu instrukcji obsługi obleci kto czyta instrukcje.
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 17-06-2013 o 21:48
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  3. #23
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    To byłoby zbyt piękne i dobre, czemu ma być dobrze? po co ma być widać cały kadr przecież i tak 95% użytkowników nie kadruje tylko celuje i pstryka więc dla pozostałych 5% nie opłaca się robić 100% pokrycia, ale opłaca się pisać poradniki na temat kadrowania, wagi krawędzi kadru - jakich .... krawędzi? krawędzi nie widać w wizjerze większości korpusów canona, czyli poradniki można powiesić w klopie będą tam zdecydowanie bardziej użyteczne, ewentualnie używać LV ale co zrobić jak ktoś nie ma przyzwyczajeń do używania LV?

    powinni jeszcze wypisywać ekwiwalent pokrycia wizjera na korpusie , ale to by chyba wstyd było a tak gdzieś na końcu instrukcji obsługi obleci kto czyta instrukcje.
    A w sumie to jednak nie jest aż tak tragiczne, bo, jeżeli coś kadruję w wizjerze cyfraka i potem okazuje się, że jednak jest więcej niż widziałem, to cropowanie nie będzie jakoś uciążliwe. W analogach to było bardziej uciążliwe, bo klisza już się tak łatwo przyciąc nie da .
    Pozdrawiam.

    A LV to jakoś nie jest super wynalazek - kadrowanie tym to mordęga.

  4. #24
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez pixelnoiz Zobacz posta
    A w sumie to jednak nie jest aż tak tragiczne, bo, jeżeli coś kadruję w wizjerze cyfraka i potem okazuje się, że jednak jest więcej niż widziałem, to cropowanie nie będzie jakoś uciążliwe. W analogach to było bardziej uciążliwe, bo klisza już się tak łatwo przyciąc nie da .
    Pozdrawiam.

    A LV to jakoś nie jest super wynalazek - kadrowanie tym to mordęga.
    Kliszę w "przycina" się pod powiększalnikiem równie prosto jak obrazek cyfrowy oprogramowaniem, co nie zmienia faktu że jak kadruję to chciałbym widzieć kadr - to dość oczywiste i trywialne stwierdzenie ale chyba mało oczywiste dla producenta.
    LV się przydaje ale w "normalnych" warunkach nie korzystam - brak przyzwyczajeń.
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 23-06-2013 o 19:12
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  5. #25
    Uzależniony Awatar RomanS
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    72
    Posty
    830

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez trothlik Zobacz posta
    50mm to 50mm niezależnie z jakiego szkła
    Mnożysz x1.6 czyli 50mm da ci 80 tak jak piszesz
    i żeby obrazki były takie same 50mm po cropem da ci to samo co 80mm pod pełną klatką
    Jak powyżej tłumaczono kąty widzenia będą takie same, natomiast obrazki napewno nie będą takie same. Inna głębia ostrości inna optyka obiektywu ( 50mm a 80mm ) dająca inne relacje pomiędzy punktami obrazującymi odpowiednie obiekty w przestrzeni.

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez RomanS Zobacz posta
    Jak powyżej tłumaczono kąty widzenia będą takie same, natomiast obrazki napewno nie będą takie same. Inna głębia ostrości inna optyka obiektywu ( 50mm a 80mm ) dająca inne relacje pomiędzy punktami obrazującymi odpowiednie obiekty w przestrzeni.
    Nie jest aż tak źle. Jak się zrobi zdjęcia z tej samej odległości FX/80 mm i DX/50 mm na bardzo małym otworze (np. f/16 albo lepiej) to klatki będa praktycznie identyczne.

  7. #27
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 736

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez pixelnoiz Zobacz posta
    A LV to jakoś nie jest super wynalazek - kadrowanie tym to mordęga.
    W niektórych sytuacjach jest to super sprawa i kadrowanie przez tradycyjny wizjer to mordęga .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #28
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    W niektórych sytuacjach jest to super sprawa i kadrowanie przez tradycyjny wizjer to mordęga .
    Przy makro pewnie tak. Jednakże, przy ostrzeniu na dalsze obiekty (powiększenie X5 na wizjerze), to nie daję rady jednocześnie ostrzyć na powiększeniu i kontrolować zawartosci kadru.
    Gdyby body trafiało mi w punkt ostrości, to pewnie wymieniłbym sobie matówkę na jasną precyzyjną z rastrem i klinem.

  9. #29
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    W niektórych sytuacjach jest to super sprawa i kadrowanie przez tradycyjny wizjer to mordęga .
    To niewątpliwie prawda sam używam, nawet smartofona z aplikacją używam bo w tych sytuacjach jest jeszcze wygodniejszy ale wizjer to i tak z 95% albo więcej mojego kadrowania więc wolałbym aby firma skupiła się na rozwoju tego z czego korzystam intensywnie.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •