Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 415

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez pixelnoiz Zobacz posta
    Ok, ok, matematyka nie jest mi obca w podstawowym zakresie, ale wszędzie, powtarzam wszędzie ludziska piszą, że stosuje się mnożnik X1,6 i dla przykładu na ogniskowej 85 uzyskuje się ekwiwalent 135 mm (przybliżenie).
    Ostatnio dyskutowałem z jednym gościem i on mnie zapytał, po kiego grzyba mi 135 mm (do którego się przymierzałem), że dla mnie to będzie 215 mm więc już nie wąska portretówka i jeszcze nie tele. A z tego wynika że jednak nie,
    że będę miał jednak 135. Nic nie kumam, chyba że w tej pozornej prostocie kryje się jakieś drugie dno, że tutaj jest trudniej niż mi się wydaje, gdzieś ten ekwiwalent wychodzi jednak w przeliczeniach skomplikowanych jak teorie gnostyków.
    Przeliczniki ogniskowej to taki marketingowy bełkot, który wprowadza tylko zamieszanie - co widać po Twoim pytaniu. Lepiej myśleć o (umownym) kącie widzenia"

    kąt widzenia = 2 * arctan(ogniskowa/połowa przekątnej)

    Przekątna w APSC canona jest 1,6 razy mniejsza niż tzw. FF i z tego wynika, że obiektyw 50 mm na APSC widzi pod takim samym kątem jak 85 mm na FF - w przybliżeniu oczywiście.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez pixelnoiz Zobacz posta
    Bo ja zawsze myślałem, że crop to po prostu mniejsza powierzchnia matrycy, która skupia dokłądnie TAKĄ SAMĄ wiązkę światła, jak FF. A z tego, co tu się dowiaduję, to po prostu część jest obcinana jak spady na użytku .
    Przecież aparat nic nie może skupić. To tylko pudełko ze ścianą w tej samej odległosci od bagnetu, na którą obiektyw rzutuje obraz tak samo, czy to krop czy FF.

    Kiedy matryca jest mniejsza, to po prostu widzi tylko środek tego co obiektyw rzutuje.

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 415

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    kąt widzenia = 2 * arctan(ogniskowa/połowa przekątnej)
    Pomyliłem się - powinno być na odwrót:

    kąt widzenia = 2 * arctan(połowa przekątnej/ogniskowa)

    Tu znalazłem wątek na ten temat, tylko nie wiem, czy on pomaga, czy miesza jeszcze bardziej:
    http://www.canon-board.info/canon-ds...biektywu-1131/

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    850

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Perspektywa jest ta sama na cropie i ff tylko z cropa masz wycinek kadru pomniejszony o ten mnożnik. Najprościej zrozumiesz, jak weźmiesz dowolne wydrukowane zdjęcie i uwalisz po równo boki z każdej strony w odpowiednich proporcjach.

    Mnożnik ogniskowej
    Ostatnio edytowane przez 7four ; 16-06-2013 o 10:01

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Podsumowując: obiektyw 50 mm to jest obiektyw 50 mm. I każda 50 podłączona do Twojego aparatu da taki sam kąt widzenia. Tak jak wspomniano, mnożnik ogniskowej to bełkot robiący wodę z mózgu. Ogniskowa obiektywu nie zmienia się (tę mogą zmienić wynalazki typu telekonwerter czy "Speed Booster" w bezlusterkowcach). Ten "mnożnik ogniskowej" służy tylko do jednego.

    Kiedyś ludzie robili zdjęcia lustrzankami na film, w ogromnej większości zwykły, małoobrazkowy. Aż tu nagle wprowadzono lustrzanki cyfrowe z matrycami mniejszymi niż klatka filmu. Mnożnik miał użytkownikowi powiedzieć jaki kąt widzenia będzie miał dany obiektyw na niepełnoklatkowej lustrzance. A ten kąt widzenia będzie mniejszy ze względu na to co napisał 7four ^^^. Efekt "cropa" czyli wykadrowania zdjęcia - obcięcie pasków po bokach działa tak, jakby zdjęcie robiono obiektywem o węższym kącie widzenia czyli niby dłuższej ogniskowej.

    I taki użytkownik wiedział, że jak weźmie obiektyw 50 mm i zrobi nim zdjęcie aparatem z mnożnikiem 1,6 to uzyska kadr taki, jaki wyszedłby na lustrzance pełnoklatkowej z obiektywem 50x1,6=80 mm. Tylko tyle. Ogniskowa jest ogniskowa. Mnożnik mówi tylko o tym jaki kąt widzenia się uzyska porównując z obiektywem o danej ogniskowej użytym na pełnej klatce.
    Ostatnio edytowane przez piast9 ; 16-06-2013 o 10:30
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez pixelnoiz Zobacz posta

    OK. Łapię - w końcu crop to nie tylko mniejsza fizycznie matryca, to również (jak sama nazwa wskazuje) - wycinanie środka kadru. I dlatego ten mnożnik to jest poszerzenie perspektywy o to, co ścina crop w stosunku do pełnej klatki. Dobrze kombinuję?
    Bo ja zawsze myślałem, że crop to po prostu mniejsza powierzchnia matrycy, która skupia dokłądnie TAKĄ SAMĄ wiązkę światła, jak FF. A z tego, co tu się dowiaduję, to po prostu część jest obcinana jak spady na użytku .
    mniejsza matryca wycina środek kadru, perspektywy do tego nie mieszajmy - perspektywa zależy od odległości, takie sztuki jak skupianie światła robi konwerter (speed booster) METABONES do apsc chyba jeszcze nie zrobili, ostatnie zdanie odzwierciedla rzeczywistość - boki kadru są obcinane.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  7. #17
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Przeliczniki ogniskowej to taki marketingowy bełkot, który wprowadza tylko zamieszanie - co widać po Twoim pytaniu. Lepiej myśleć o (umownym) kącie widzenia"

    kąt widzenia = 2 * arctan(ogniskowa/połowa przekątnej)

    Przekątna w APSC canona jest 1,6 razy mniejsza niż tzw. FF i z tego wynika, że obiektyw 50 mm na APSC widzi pod takim samym kątem jak 85 mm na FF - w przybliżeniu oczywiście.
    Dzięki, mówiłem o podstawowym zakresie matematyki, trygonometria była dawno .

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Przecież aparat nic nie może skupić. To tylko pudełko ze ścianą w tej samej odległosci od bagnetu, na którą obiektyw rzutuje obraz tak samo, czy to krop czy FF.

    Kiedy matryca jest mniejsza, to po prostu widzi tylko środek tego co obiektyw rzutuje.
    No o to mniej więcej w moim poście chodziło. Kiedyś uważałem, że różnica pomiędzy cropem a FF to tylko rozmiar matrycy a ilość wpadającego światła jest taka sama,


    coś takiego. Gdzieś tam w głowie taki obraz się rysował

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez 7four Zobacz posta
    Perspektywa jest ta sama na cropie i ff tylko z cropa masz wycinek kadru pomniejszony o ten mnożnik. Najprościej zrozumiesz, jak weźmiesz dowolne wydrukowane zdjęcie i uwalisz po równo boki z każdej strony w odpowiednich proporcjach.

    Mnożnik ogniskowej
    No dokładnie o tym napisałem, jak już mi wszystko wytłumaczyli (jak ktoś siedzi w druku, załapie o co mi chodziło ze spadami na użytku )
    Teraz już wiem, że to jest dokładnie tak

    Ostatnio edytowane przez pixelnoiz ; 16-06-2013 o 23:31

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 223

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Ogniskowa obiektywu jest jego własnością, 50mm będzie zawsze, przypięto do FF, APS-C czy też jak leży na stole.
    Różnica (crop) jest taka, że ponieważ matryca APS-C jest mniejsza to wizjer i matryca rejestrują wycinek z matrycy FF.
    Masz (tylko) takie pole widzenia jak obiektyw 50x1,6 = 80mm, ale wszystkie cechy obiektywu 50mm (np. głębia ostrości)

    jp

  9. #19
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    Podsumowując: obiektyw 50 mm to jest obiektyw 50 mm. I każda 50 podłączona do Twojego aparatu da taki sam kąt widzenia. Tak jak wspomniano, mnożnik ogniskowej to bełkot robiący wodę z mózgu. Ogniskowa obiektywu nie zmienia się (tę mogą zmienić wynalazki typu telekonwerter czy "Speed Booster" w bezlusterkowcach). Ten "mnożnik ogniskowej" służy tylko do jednego.

    Kiedyś ludzie robili zdjęcia lustrzankami na film, w ogromnej większości zwykły, małoobrazkowy. Aż tu nagle wprowadzono lustrzanki cyfrowe z matrycami mniejszymi niż klatka filmu. Mnożnik miał użytkownikowi powiedzieć jaki kąt widzenia będzie miał dany obiektyw na niepełnoklatkowej lustrzance. A ten kąt widzenia będzie mniejszy ze względu na to co napisał 7four ^^^. Efekt "cropa" czyli wykadrowania zdjęcia - obcięcie pasków po bokach działa tak, jakby zdjęcie robiono obiektywem o węższym kącie widzenia czyli niby dłuższej ogniskowej.

    I taki użytkownik wiedział, że jak weźmie obiektyw 50 mm i zrobi nim zdjęcie aparatem z mnożnikiem 1,6 to uzyska kadr taki, jaki wyszedłby na lustrzance pełnoklatkowej z obiektywem 50x1,6=80 mm. Tylko tyle. Ogniskowa jest ogniskowa. Mnożnik mówi tylko o tym jaki kąt widzenia się uzyska porównując z obiektywem o danej ogniskowej użytym na pełnej klatce.
    No właśnie, rozeszło się o ten marketingowy bełkot.
    Spieszę wyjaśnić. Dla laika takiego jak ja (pewnie dla wielu innych zielonych także) ogniskowa opisuje z jak daleka można "ściągnąć" sfotografować przedmiot. Przez wiele lat uważałem, że 50 mm to ok - w domu cyknę fotę żonie, ale takie 1000 mm, to, whoa, sąsiadkę z drugiego końca miasta podglądnę. Poniekąd jest to chyba prawda. Ale zapewne nikt z takich laików jak ja nie myśli, że ogniskowa wiąże się z szerokością pola widzenia. Raczej właśnie z tym, że krótkie ogniskowe to blisko a długie to daleko.
    Dodatkowo i to jest chyba najważniejsze, myślałem, że obiektywy systemowe dadzą taki sam obraz niezależnie od puszki, no bo jak to? Myślałem, że mnożnik X1.6 liczy się tylko do starych obiektywów, bo inna budowa/whatever i dlatego stosuję mnożnik. Cały czas wydawało mi się, że mnożnik jest przypisany do obiektywów (EF/EF-s vs manualne), a nie do body aparatu. Cały czas myślałem, że to rodzaj obiektywu decyduje o stosowaniu lub nie stosowaniu mnożnika. Dlatego też wydawało mi się, że do mojego kitowego obiektywu nie muszę stosować mnożnika, bo on jest już pod tego cropa przystosowany. W życiu bym nie pomyślał, że niezależnie od tego co podepnę muszę brać poprawkę X1.6.
    I w sumie najśmieszniejsze jest to, że informacja o tym, że tutaj mam X1.6 jest nieistotna, bo co mi da wiedza, że mam węższą perspektywę niż pełna klatka? Nic w sumie. A na pewno NIC dla samego momentu naciśnięcia spustu. W sumie to wizjer decyduje a nie mnożnik.

    Dzięki. Naprawdę już łapię. Powierzchownie, ale łapię o co w tym chodzi.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Jak to jest z ogniskową w manualnych obiektywach

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Masz (tylko) takie pole widzenia jak obiektyw 50x1,6 = 80mm, ale wszystkie cechy obiektywu 50mm (np. głębia ostrości)

    jp
    Tutaj trzeba zacytować pewnego fizyka, który powiedział, że rzeczy trzeba upraszczać jak tylko się da, ale nie bardziej.

    Sprawa z głębia ostrości się trochę komplikuje, bo z tej samej odległości, np. 10 m i z tym samym otworem, np. f/2, GO z 7D i 50 mm nie jest ani taka jak 5D i 80 mm ani taka jak 5D i 50 mm, tylko pomiędzy. Co jest ostre a co nieostre w obrazie z tego samego obiektywu zależy od rozmiaru klatki.
    Ale to już było wałkowane na forum do znudzenia.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •