Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: #05 Malowanie Światłem

  1. #1
    Coś już napisał Awatar Leon13th
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Kaczogród
    Wiek
    38
    Posty
    59

    Lightbulb #05 Malowanie Światłem

    Jak zrobić takie zdjęcie


    Przy pracy nad zdjęciem powyżej ilustrującym ten text nie miała miejsca żadna manipulacja w programach graficznych ani innego rodzaju obróbka cyfrowa.Są to tylko i wyłącznie efekty zastosowania prostego sposobu fotografowania - "malowania światłem"

    Co jest potrzebne
    1.Aparat fotograficzny - dowolny,byle miał możliwość otwarcia migawki w czasie B/Bulb lub T. Dobrze jeśli mamy możliwość wielokrotnego naświetlania tej samej klatki.
    2.Wężyk spustowy z blokadą - jeśli mamy w aparacie tylko czas B
    3.Dowolny film barwny lub bw (czarno biały)
    4.Stabilny statyw
    5.Latarka - na początek jedna,a do dalszych experymentów kilka o różnej sile światła,różnej wielkości i kolorach powierzchni świecących
    6.Czarne rękawiczki i czarne (ciemne) ubranie
    7.Czarne kartony, a najlepiej czarny aksamit

    Sposób wykonania zdjęcia
    Wstępnie komponujemy i kadrujemy zdjęcie przy zapalonym świetle ogólnym,zwracając uwagę na to,aby w kadrze nie było niepotrzebnych jasnych powierzchni (ściany) czy przedmiotów,które mogłoby zostać przypadkowo oświetlone,co popsułoby kompozycję.Takie miejsca osłaniamy czarnym tłem lub też oddalony od nich obiekt fotografowany (natężenie światła spada znacznie z odległością,więc przy odległości ok. 2-3m od małej latarki,przy expozycji 3-8 sec i filmie o czułości ISO 50 nie powinny się rejestrować szczegóły)

    W następnym etapie gasimy wszystkie światła (można pozostawić jakieś bardzo delikatne światełko,docierające z innego pokoju przez szparkę - tylko dla orientacji i aby ... nie potykać się o statyw).Otwieramy migawkę aparatu i - zaczyna się zabawa

    W dowolny sposób obrysowujemyyli prowadzimy włączoną latarkę po krawędziach przedmiotu oraz po innych wybranych miejscach - to już zależy tylko od pomysłu i fantazji autora zdjęć.

    Podczas obrysowania przedmiotu film rejestruje nasze źródło światła - latarkę,a przy jej ruchu powstaje ślad tego światła.Lecz latarka przeważnie świeci takżę na boki,co daje przy odpowiedniej szybkości jej przemieśczania wystarczającą ilość światł na powierzchni przedmiotu,która wówczas rejestruje się na filmie,otrzymujemy w ten sposób oświetlone krawędzie przedmiotu.Warto założyć czarną rękawiczke i czarne ubranie,aby nie zarejestrować niechcący ręki czy sylwetki
    If your pictures aren't good enough,you're not close enough - Robert Capa

    instagram > https://www.instagram.com/cez_lewandowski/

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Leon13th
    [center]Jak zrobić takie zdjęcie
    === CIACH! ===
    W jaki sposob wyznaczasz właściwą ekspozycję? (sumaryczny czas otwarcia migawki, czas korzystania z latarki w konkretnych miejscach).

    ....
    Ta, wiem, ktoraś próba wyjdzie dobrze, następna znakomicie.
    A w ogóle, im dłuższy czas i im ciemniej, tym wikększa tolerancja filmu na błędy naświetlenia. I po dwoch - trzech tak zmarnowanych filmach (lub tylko paru klatkach na każdym) już wiadomo jak to robić na wyczucie (-:

  3. #3
    Coś już napisał Awatar Leon13th
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Kaczogród
    Wiek
    38
    Posty
    59

    Domyślnie

    minek : Jakby ci to pomogło to robiłem na negatywie Fuji Reala 100,przesłona f8 i czas 30sec
    If your pictures aren't good enough,you're not close enough - Robert Capa

    instagram > https://www.instagram.com/cez_lewandowski/

  4. #4
    Coś już napisał Awatar jrock7
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Sopot
    Wiek
    50
    Posty
    88

    Domyślnie

    Oczywiscie to wszystko można zrobić również sprzętem cyfrowym (30 sec.)
    ;-)

  5. #5
    A.Czacha
    Guest

    Domyślnie

    Kiedyś czytałem artykuł o podobnych efektach w piśmie graficznym "Step by step". Autor używał tych efektów również w plenerze "obmalowując" m.in. budynki sztucznym ogniem. Jak dogrzebię się, to prześlę, choć było to dawno, wstyd się przyznać, ale chyba w 1988 roku...Może ktoś znajdzie stronę tego czasopisma w Intrnecie?

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    64

    Domyślnie

    TO SAMO I TAK SAMO NAPISANE BYŁO W FOTO-KURIERZE!!!
    ALE ZJECHAŁEŚ..MOZE PODPISZ ŻE TO NIE TWOJE..
    NAWET PODOBNE ZDJĘCIE PRÓBOWAŁEŚ ZROBIĆ

    MALOWANIE ŚWIATŁEM TO PROSTA TECHNIKA..WYSTARCZY MIEĆ TROCHE WYOBRAŹNI
    -najlepiej kupić kilka różnokolorowych diod LED
    -ze starej obudowy od kompa odciąć takie złącza małe zasilające idealnie nadają się na gniazdo do LED
    -2 kabeli do bateryjek..nawet tych zegarkowych..jedna końcówka przyklejona a druga będzie dociskana palcem..dzięki temu jest kontrola kiedy ma świecić a kiedy nie
    -oczywiście statywik, aparat, wężyk, ciemność i do dzieła

  7. #7
    suscraft
    Guest

    Domyślnie

    Malować można również ogniem (zapalarka do gazu) albo przedmiotami świecącymi w ultra fiolecie (pisaki żelowe i tester do pieniędzy)



    czasy tych fotek to po 30sek. Przysony w okolicach 20. Płomienie są z 350D a pozostałe ze starej 300 i na velvi 50.
    Zdjęcia robione były w łazięze przy załoniętych kocem drzwiach, ale bez czarnych ekranów rękawiczek itp.
    Pozdrawiam.

    http://plfoto.com/685243/zdjecie.html
    a te przedmiotami świecącymi w UV (wkłady żelowe do długopisu i tester do pieniędzy) velvia 50
    http://plfoto.com/292311/zdjecie.html
    http://plfoto.com/290173/zdjecie.html

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, postanowiłem nieco odświeżyć temat.
    Pomoże mi ktoś zaspokoić ciekawość i napisze kilka słów jakich czasów użyć by się wyrobić z malowaniem dwoma/trzema kolorami i nie "spaprać" fotki ? Czy pozostaje stosować metodę prób i błędów aż wyjdzie ? A może wspomóc się pomocnikami
    Coś jak tutaj http://www.fotpmatyka.getphoto.pl/in...556&k=#1016557
    Poza tym na poniższym zdjęciu jest ciekawie oświetlona również podłoga, czy to jest też "malowane" ?
    Pozdrawiam.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •