Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

  1. #1

    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    8

    Domyślnie 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Witam, na wstępie zaznaczam, że jestem nowy i nie dałem rady przeglądnąć wszystkich wątków na forum.
    Jeśli był ten wątek poruszany proszę o link i zamknięcie przez admina tej dyskusji.

    Tak więc po krótce przedstawie historie jak i co, po co i dlaczego.
    Niedawno jedna z firm, dla której robiłem zdjęcia zwróciła mi uwagę, że występują na nich pionowe linie i poprosili o poprawke. Wcześniej nikt mi nie zwrócił na to uwagi więc postanowiłem, że sprawdzę o co biega.
    W czasie wprowadzania poprawek myślałem, że dodane to zostało w postprodukcji (np. przez program w którym obrabiam zdjęcia lub przy wyostrzaniu itp.).
    Gdy okazało się, że to nie program zacząłem sprawdzać zdjęcia wykonane wcześniej i co sie okazało linie występują na wszystkich z nich tyle, że teraz wydaje mi się, że stają się coraz bardziej widoczne. Albo ja staram się je bardziej dostrzegać.
    Aparat zakupiłem w marcu 2009 roku więc gwarancja dawno się juz skończyła. Ale przeglądając zdjęcia zacząłem sprawdzac i szukać coraz starszych ujęć.
    Najstarsze znalazłem z czerwca 2009 i tam też te linie występują i zacząłem się zastanawiać czy to nie wada fabryczna i czy jest możliwość, że mi tą usterkę serwis zlikwiduje za darmo (jeśli im udowodnie ze od początku coś było nie tak), czy wiąże się to z zakupem nowych podzespołów, bądź aparatu.

    A teraz pytanie czy miał ktoś z Was z takim problemem styczność? Czy to jest wina matrycy? Czyżby padała lub była wadliwa od początku?
    Zapewne niektórzy z Was powiedzą, że nic tam takiego nie widzą i że pie*** bez sensu ale jeśli kogoś wątek zainteresuje proszę o odpowiedź.

    Tutaj mały urywek ze zdjęcia gdzie są widoczne linie:
    https://dl.dropboxusercontent.com/u/...97/podglad.jpg

    Uwaga! Zdjęcia w pełnej rozdzielczości (JPEG/CR2) do pobrania (ok.270MB), link na dole opisu, jakby chciał to ktoś ocenić! Zdjęcia z przestrzeni lat (2009-2013 co i tak pisze w EXIF-ie)
    Zdjęcia z różnych wydarzeń (w środku i na zewnątrz/ dzien i noc), robione również w studio. Zdjęcia bez obróbki, surówka. Wykonywane na różnych obiektywach.
    Na niektórych linie widać bardziej a na niektórych mniej. Zdjęcia jak to mówią zawodowcy "szału ni ma". Czasami nawet przy powiekszeniu 200% widać ze to nie pixele tylko linie.
    Link do zdjęć: https://dl.dropboxusercontent.com/u/39822597/5d2.zip

    Dziękuje za uwagę i czekam na odpoweidzi od zainteresowanych wątkiem.
    Ostatnio edytowane przez Merde ; 11-05-2013 o 14:08

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    445

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Zdjęcia robione na tej samej karcie? Tych samych kartach ? Jeżeli tak to może coś jest z kartą/kartami... Jednak dla mnie idzie to w walniętą matrycę...
    / Canon /

  3. #3

    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Karty jakie posiadam to Sandisk Extreme III mam ich kilka i jestem pewien że zdjęcia były robione na różnych.

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    445

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    No to nie wina kart, powiększały się te linie z biegiem czasu czy są cały czas takie same ?
    / Canon /

  5. #5

    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Powiekszać to raczej się nie powiekszają, tylko w zależności od warunków w jakich się robi zdjęcie czasem widać je mniej lub bardziej. Przy wysokim ISO i szumach to mniej są zauważalne.
    Też obstawiam, że to matryca, tylko czy walczyć z canonem o wymianę aparatu, naprawiać. Znalazłem gdzieś temat na jakimś forum, ktoś miał podobny przypadek i mu wymienili w sumie nawet nie matryce tylko aparat mimo, że było już po okresie gwarancyjnym. Tylko tam był wątek o liniach ale nie bylo konkretnie podanego producenta aparatu. W sumie zdjęcia mam i może mógłbym jakoś sie starać*im udowodnić że to wada fabryczna.
    Ostatnio edytowane przez lukwoz ; 11-05-2013 o 13:40

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    445

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Pobrałem zdjęcia z załącznika - nie widzę nic co mogłoby mnie niepokoić, sprawdziłem swoje zdjęcia z kilku puszek Canona - mam tak samo Może nie aż tak bardzo jak na zdjęciu zamieszonym na forum, ale na niektórych zdjęciach z paczki w ogóle nie ma tych kresek...
    / Canon /

  7. #7

    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Akurat co do tego to nie wiem co odpoweidzieć. Ja je tam po prostu widze, no może masz racje na zdjęciu z paczki 2012-02-25.cr2 nie widać ich aż tak bardzo ale tak jak pisałem wrzuciłem je dlatego żeby ktoś zobaczył jak to sie zachowuje przy wiekszym ISO. Zdjęcie 2011-11-08.cr2 za dużo się dzieje na ubraniu i tego tak strasznie nie widać. Na reszcie niestety mnie drażnią te linie.
    Ostatnio edytowane przez lukwoz ; 11-05-2013 o 14:20

  8. #8

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    wydaje mi się, że te linie to problem softu. jakim softem obrabiasz zdjęcia ? proszę przeprowadź taki test :
    wykonaj parę ujęć JPG+ RAW , wywołaj swoje rawy tak jak dotychczas, czy na plikach JPG prosto z puszki jest ten sam efekt ?
    sprawdź proszę i daj znać.
    pozdrawiam
    Paweł

  9. #9

    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Soft to Capture One ale wczesniej zdarzał się tez Lightroom.
    Zdjęcia wychodzą takie prosto z puszki. Zgrywalem je poprzez kopiuj/wklej z karty, adobe bridge, capture one, lightroom oraz programem z systemu operacyjnego. Sprawdzałem na innych monitorach i nawet na pc-cie znajomego. Zawsze to samo.
    Ostatnio edytowane przez lukwoz ; 11-05-2013 o 16:00

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 258

    Domyślnie Odp: 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach

    Zaimportowałem Twoje pliki i ponad pół godziny na 3 jpg ( PS) i 4 RAW ( DPP, PS) szukałem pionowych linii.
    Nie znalazłem.
    Mam dobre monitory, Win8, zmieniałem powiększenie, jasność, kontrast
    Przy okazji "wyszło" że powinienem już jednak przemyć ekrany.

    1. Polecam Ci wywoływanie ważnych RAW w DPP.

    Ja używam LR do ściągana zdjęć z aparatu/kart i archiwizacji a następnie do szybkiej obróbki.
    Wywoływanie ważnych zdjęć powtarzam w DPP.
    Mi służy do :
    - usuwania wad obiektywu/matrycy
    - delikatnego/wstępnego wyostrzana (usuwanie skutku filtru B)
    - usuwaniu przepaleń
    i kończę plikiem 16bit/tiff do dalszej obróbki
    Warto poświęcić trochę czasu na "naumienie" tego narzędzia.

    2 Pionowe pasy

    To może być tzw. banding.
    Zaimportuj wtyczkę DeNoise, usuwa pionowe lub/oraz poziome pasy
    Topaz Labs - Downloads
    Masz 30 dni bez kupowania na sprawdzenie skuteczności

    Daj znać "jak Ci poszło"

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 12-05-2013 o 04:44

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •