Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Canon 5D - podnosi lustro do połowy.

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    41

    Domyślnie Canon 5D - podnosi lustro do połowy.

    Witam,
    Canon 5D mocno wysłużony, nie podnosi lustra do końca.
    Po rozebraniu doszedłem do wniosku ,że sprężyna podnosząca lustro utraciła swoją siłę, ale nie mam 100% pewności.
    Na zdjęciu pokazany jest mechanizm odpowiadający za podnoszenie i opuszczanie lustra.
    1. - jest to główna sprężyna podnosząca.
    - kolorem niebieskim oznaczyłem sprężynkę odbijającą
    - kolorem żółtym oznaczyłem kolejną sprężynkę odbijającą, którą usnunąłem

    Po usunięciu sprężynki żółtej, lustro się podnosi, czasem brakuje mu kilku milimetrów, ale generalnie nie zasłania póki co matrycy.

    Dlaczego mam wątpliwości czy to na pewno wina tej głównej sprężyny ?
    Otóż, w momencie wypychania bolca (czyli lustra) bolec ten przekrzywia się i jeśli pozostawimy sprężynkę odbijającą żółtą, to może dojść do sytuacji w której w wyniku przekżywienia, sprężynka przeskoczy nad bolcem.
    Zatem nie jestem pewien czy to przekrzywienie podczas podnoszenia to źle zaprojektowany mechanizm, czy coś tam w mocowaniu lustra się ułamało co powoduje ,że ten uchwyt nie jest tak stabilny. Ponad to, podczas tego podnoszenia potrzebna jest spora siła i to głównie z winy dziwnej drogi przesuwania się bolca. I znowu może to być wina źle zaprojektowanego układu, który działa do póki sprężyna ma odpowiedni moment, lub te trudności z przesuwaniem powstały w wyniku czegoś czego nie zauważyłem.

    W związku z tym mam pytanie czy ktoś na podstawie doświadczenia i podobnych problemów może coś o tym powiedzieć.
    Przypuszczam ,że taka sprężyna nie jest do zastąpienia, tzn. nie znajdę jej zamiennika ?
    Dodam, że znalazłem aukcje z elementem wypychającym bolec do góry. Link tutaj Sprzedawca na aukcji napisał, że element używany przy naprawie nie podnoszącego się do końca lustra. Ale prawdę mówiąc analizowałem ten element i nie stwierdziłem ,aby to on mógł stanowić problem, ale może coś przeoczyłem ?




    Uploaded with ImageShack.us

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Canon 5D - podnosi lustro do połowy.

    Tu masz link do 5D III co prawda, ale mechanizm wygląda podobnie: Canon Professional Network - Inside the Canon EOS 5D Mark III
    Jak rozwiniesz sekcję Shutter to masz tam film z widokiem całego mechanizmu. Może to coś pomoże.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •