Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Problem z lampą

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    Rumia
    Posty
    278

    Domyślnie Problem z lampą

    Witam,
    Ostatnio robiłem zdjęcia w moim "studiu". Jako że "studio" jest strasznie nisko budżetowe, nie bawiłem się w super lampy błyskowe, lecz zaopatrzyłem się w jakąś lampą 45Ws firmy... nawet nie pamiętam. Robiłem zdjęcia kropel, a jak wiadomo, tu potrzeba krótkiego czasu. No i o ile robię zdjęcia do 1/320 to jest ok. Jazda zaczyna się od czasu 1/400 wzwyż. Chodzi o to, że im czas krótszy (od 1/400 włącznie) tym większy czarny pasek od dołu się kreuje. Nie wiem dlaczego. Myślałem, że może lampa daje jakieś odbicie, ale nie, bo skierowałem aparat na okno w dzień, a lampę w drugą stronę i to samo. Wykluczyłem też najbardziej nieprawdopodobną przyczynę, czyli zasłonięcie przez lustro - zablokowałem je. Dalej problem. ISO, przysłona nie mają znaczenia - sprawdzałem. Nie mam już pomysłów co może być przyczyną tego problemu. Kompletnie czarny pasek od dołu zdjęcia. Przy 1/320 brak paska. Przy 1/400 pasek zajmuje jakieś 7-10% wysokości zdjęcia. Im krótszy czas, tym więcej tego paska. Ktoś ma pomysł co to może być?
    Pozdrawiam
    Konserwy: Canon 450D + Canon 70D i kilka słoiczków: Canon 28-70 + Canon 50 1.8 + Tokina 12-24 + Sigma 18-50 2.8
    www.wszedzieinigdzie.pl - blog podróżniczy, zapraszam

  2. #2
    Początki nałogu Awatar grzegorzki
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Cavan / Kielce
    Posty
    369

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    Nie baw się w żadne lampy super błyskowe. Nie musisz wydawać tysięcy franków na Bronco, wystarczy ci zwykła lampa ze zwykłym HSSem, do tego YN622 lub PW i jazda.

    A jak znajdziesz trochę czasu to poczytaj o czasie synchronizacji, który i tak przez nieuwagę przekroczyłeś. Z tego co pamiętam dla 450D xsync jest 1/250, a ty plumkasz 1/320 i jest ok.
    6D - EF 24-70/2.8L USM + EF 50/1.8 II + EF 70-300/4-5.6 IS USM + EF 85/1.8 USM - 580EX II + YN565EX + YN568EX- YN-622C - Bowens 500R kit + akcesoria
    Nie mnie się wtrącać biskupom w robotę.

  3. #3

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    Rumia
    Posty
    278

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    O, dzięki wielkie. Fakt, nie sprawdziłem fotoceli. Może dlatego, że nie mam jeszcze zwykłej lampy błyskowej. Ale może coś upoluję niedługo
    W każdym razie, dzięki Panowie za pomoc
    Konserwy: Canon 450D + Canon 70D i kilka słoiczków: Canon 28-70 + Canon 50 1.8 + Tokina 12-24 + Sigma 18-50 2.8
    www.wszedzieinigdzie.pl - blog podróżniczy, zapraszam

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    Cytat Zamieszczone przez mateuszw3 Zobacz posta
    Ktoś ma pomysł co to może być?
    Tak, mamy pojęcie
    Poczytaj o zasadzie działania migawki szczelinowej, o najkrótszym czasie synchronizacji z błyskiem (podanym w instrukcji aparatu), oraz o synchronizacji z krótkimi czasami.
    Jeśli lampa wbudowana w aparat może pracować z krótkimi czasami, to możesz stosować patent z filmu, jeśli nie, pozostaje Ci zakup jakiejś lampy na akumulatorki, z napięciem synchronizacji bezpiecznym dla cyfrówek, i z manualną regulacją mocy (im więcej w dół, tym lepiej). Używane są poniżej 100zł. Nowe to np. YN460 i YN460 II, chyba 160 i 200zł.

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    59

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    kocham to forum, myślałam, że jest to problem nie do obejścia i trzeba się z nim pogodzić, a tu proszę są jakieś możliwości trzeba wypróbować, zaraz zabieram się za oglądanie filmu. Ale z patentów, które wykorzystywaliśmy w szkole to: ciemnia, długi czas naświetlania i np owoc wrzucany do wody i wtedy wyzwalana lampa.

    --- Kolejny post ---

    nooo i link do filmu nie działa....

  7. #7

    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Grębów
    Posty
    14

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Używane są poniżej 100zł. Nowe to np. YN460 i YN460 II, chyba 160 i 200zł.
    YN460 nie ma trybu HSS.
    C30D, C85/F1.8, Sigma50/F1.4, Tamron 17-50/F2.8, C430EX

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    Cytat Zamieszczone przez kokos_bp Zobacz posta
    YN460 nie ma trybu HSS.
    Oczywiście nie ma, nie chodziło o lampę wyzwalającą resztę w HSS, ale o lampę do oświetlenia sceny o którą pytał mateuszw3. Czas błysku w YN460 przy małej mocy schodzi do 1/20000s, a to wystarczy do zamrożenia kropelek. Faktycznie, skrót myślowy może wprowadzać w błąd, więc jeszcze raz.

    Posiadając lampę błyskową o długim czasie błysku (studyjne niższej klasy) można wykorzystać ich błysk jako "światło ciągłe".
    Jak to zrobić: musimy mieć jakąś lampę na aparacie potrafiącą błyskać w HSS (czyli umożliwiającą zrobienie zdjęcia z błyskiem i krótkimi czasami migawki, np. 1/2000). Lampa "systemowa" działając w tym trybie wysyła nie jeden, mocny błysk w momencie całkowitego otwarcia migawki, ale serię o wiele słabszych błysków, które kolejno naświetlają zdjęcie, w miarę przesuwania się szczeliny migawki (zasada działania migawki szczelinowej).
    Polega to na tym, że lampa studyjna jest wyzwalana poprzez fotocelę w momencie pierwszego z tych błysków, a jej czas świecenia jest na tyle długi, że dla migawki ustawionej np. na 1/2000 może być uznany za "światło ciągłe".
    Dlatego chcąc wykorzystać tą metodę musimy mieć lampę systemową z HSS, która wyzwoli lampę studyjną.

    Wspomniane wcześniej YN 460/460II NIE nadają się do tej metody, bo są zwykłymi lampami, dającymi tylko jeden błysk. Jednak nadają się do "zamrażania" ruchu, z tego względu, że długość błysku zależy od ustawionej mocy, przy najmniejszej mocy długość błysku skraca się do 1/20000s.
    W większości takich lamp regulacja mocy jest dokonywana długością błysku, więc jeśli zależy nam na "zamrażaniu ruchu", zmniejszamy moc.

  9. #9

    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Grębów
    Posty
    14

    Domyślnie Odp: Problem z lampą

    I zapomniałeś powiedzieć że możemy wtedy ustawić na aparacie na przyklad 1/200 czas otwarcia.
    C30D, C85/F1.8, Sigma50/F1.4, Tamron 17-50/F2.8, C430EX

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •