Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Wywolywanie negatywow B%W

  1. #1
    Bywalec Awatar chrisNI
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Newry
    Posty
    173

    Question Wywolywanie negatywow B%W

    Witam ! Jestem tu nowy na forum. Obecnie 2gi rok uzytkuje digitala 60D lecz nie on bedzie tematem mojego zapytania. Jako ze stalem sie posiadaczem analogowych Canonow w pelni dzialajacych chcialbym tchnac w nie zycie. nie zamykac ich w gablotce ale wykorzystac je tworczo. Modele to F-1, FTb, FX, A-1,AE-1,AV-1,AT-1,AL-1,AE-1 Program, T50,T60,T70,T80,T90 zakupilem juz koreks i mam zamiar samodzielnie wolac negatywy. Mieszkam zagranica Polski i dostepny mam to wywolywacz R 09 (moge wykorzystac inny jesli mi go polecicie). Jezeli ktos zajmuje sie w dalszym ciagu wywolywaniem negatywow to bardzo bylbym zobowiazany gdybym mogl otrzymac kilka wskazowek. Wazne jest stezenie roztworu (slyszalem ze swietne jest 1:200) z czym tez napewno wiaze sie czas obrobki oraz temperatura 20st C. Z gory dziekuje za pomoc

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    R09 (rodinal) to bardzo bardzo stary ale dość prosty w działaniu wywoływacz trzeba uważać na utlenianie - dokręcamy butelkę, można dopełnić kulkami szklanymi żeby mało powietrza było stężony może leżeć kilka lat - mam w lodówce taki pamiętający towarzysza Gierka u władzy i nadal działa (ale kupiłem nowy). 1:200 nie próbowałem używam 1:100 40 minut 20stopni, kręcę tylko na początku. Wołanie rodinalem moim zdaniem trudno zepsuć, pakujesz film do koreksu w ciemności, mieszasz roztwór, ustalasz temperaturę, wlewasz do koreksu, można uderzyć (delikatnie) parę razy koreksem o dno umywalki lub oklepać (są różne szkoły) żeby oderwać ewentualne pęcherzyki powietrza, jak kręcę około minuty co do kręcenia to są rożne szkoły niektórzy kręcą, niektórzy przewracają, dodatkowo ilu ludzi tyle recept na kręcenie, w tych stężeniach rodinal działa akutacyjnie więc na chłopski rozum mieszania powinno być mało.Po 40 minutach wylewasz wyłowywacz przez dziurkę, wlewasz przerywacz może być woda z octem, wylewasz przerywacz,wlewasz utrwalacz utrwalasz zgodnie z instrukcją utrwalacza potem trzeba wypłukać pod strumieniem wody lejesz po prostu przez 10-15 minut małym strumieniem z kranu do koreksu może być otwarty, potem jakiś płyn do płukania żeby nie było zacieków (ja mam coś co się nazywa WAC wetting agent ale pewnie jest tego pełno), klamerki (ostatecznie takie do bielizny jak nie masz takich metalowych do filmu) i powiesić do wysuszenia.
    Poszukaj przepisu na wołanie rodinalem dla konkretnego filmu jakiego używasz bo teoretycznie co film to inny czas wołania (producent filmu powinien podać) rozcieńczenie 1:100 jest dość popularne więc coś na sieci powinno być, czas 40 minut przy 1:100 i niskoczułym filmie powinien być ok ale sprawdzić warto, niektórzy producenci nie zalecają rodinalu do swoich filmów, tak jak napisałem w przypadku rodinalu z uwagi na powolność procesu trudno coś zepsuć.
    Czasem producenci filmów zalecają jeszcze płukanie wstępne - spotyka się to przy podczerwonych efke czy rollei powinno pisać wewnątrz kartonowego pudełka po filmie ewentualnie strona producenta filmu.
    Roztwór 1:100 czy inny rodinalu jest jednorazowy ale to jest akurat dobre.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  3. #3
    Bywalec Awatar chrisNI
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Newry
    Posty
    173

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    @jaś DZIEKI za odpowiedz. Ja 30 lat temy zajmowalem sie tym tematem... fotografia to byl moj *******ec sporzadzalem sam wg.receptur kodaka agfa i zaiss (metolowe i chydrochinonowe). Problem jest dzis taki ze odczynnikow tu poza granicami kraju nie kupie ~(nie wiem jak w kraju byl POCH).k Kiedys pamietam uzywalem Orwo 15 Din B&W i wolalem (chyba jak pamietam 2H) w rozcieczeniu 1;200 w R09. Nie naciskam konkretnie na ten wywolywacz, jestem otwarty na experymenty i kasa nie gra roli...liczy sie satysfakcja . Jesli masz jakies inne propozycje w tym te,ma chetnie wyslucham. Pozdro Elvis

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    Moim zdaniem rodinal to dobry wywoływacz ja osobiście go lubię, używam innych tylko jeśli producent filmu wyraźnie nie zaleca stosowania rodinalu ostatnio wołałem coś po wakacjach i używałem rodinalu oczywiście i jakiś wywoływacz firmowy do rollei IR400 kupilem przy okazji zakupu filmu bo chciałem coś spróbować, ja wołam mało i chcę żeby chemia była jednorazowa (najwyżej na dwie rolki a najlepiej jakiś roztwór który może leżeć) jeśli chemia jest jednorazowa i wywoływacz ma rozsądne z mojego punktu widzenia czasy wołania (nie lubię się spieszyć) jest drobnoziarnisty to jestem otwarty na eksperymenty. Popytaj tam gdzie kupujesz filmy może mają chemię do kompletu.
    Ja to nawet mam jeszcze NP15 (21 zresztą też) w metalowej puszce do pocięcia z metra, cały czas w lodówce kiedyś utnę i się pobawię (jak sprawdzałem z dziesięć lat temu do nie było problemów - działał).
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  5. #5
    Początki nałogu Awatar mrek
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Miasto
    Posty
    331

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    Cytat Zamieszczone przez chrisNI Zobacz posta
    Witam ! Jestem tu nowy na forum. Obecnie 2gi rok uzytkuje digitala 60D lecz nie on bedzie tematem mojego zapytania. Jako ze stalem sie posiadaczem analogowych Canonow w pelni dzialajacych chcialbym tchnac w nie zycie. nie zamykac ich w gablotce ale wykorzystac je tworczo. Modele to F-1, FTb, FX, A-1,AE-1,AV-1,AT-1,AL-1,AE-1 Program, T50,T60,T70,T80,T90...
    Jak się zostaje właścicielem takiej fajnej kolekcji?
    Pozdrawiam
    Marek
    -----------
    canon user

  6. #6
    Bywalec Awatar chrisNI
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Newry
    Posty
    173

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    @jaś dzięki za przybliżenie tematu. Właśnie zakupiłem Ilforda Pan 100 I 400 ,korekcja jest czekam tylko na menzurki I termometr.
    @mrek ( jak zostać właścicielem takiej kolekcji ??? ). Po prosto trzeba kochać ten dzwięk naciàgu migawki I sprzęt którzy ma dusze... Nie to plastikowe g...o z elektronikà w środku. Właśnie zostałem właścicielem następnego Canona FT. A tak wogóle obecnie korekcja liczy ponad 70 sztuk I wszystkie mimo sędziwego wieku w pełni sił.

  7. #7
    Początki nałogu Awatar mrek
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Miasto
    Posty
    331

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    Cytat Zamieszczone przez chrisNI Zobacz posta
    @mrek ( jak zostać właścicielem takiej kolekcji ??? ). Po prosto trzeba kochać ten dzwięk naciàgu migawki I sprzęt którzy ma dusze...
    no mnie tego nie musisz powtarzać. Kocham to. Właśnie zakupiłem Pentacona Zi, który był moim pierwszym aparatem. Poszedł do serwisu, dostał nowe płótno migawki, dostał smar i działa jak zegareczek. Po 40 latach, przypomniał mi się każdy dźwięk tego mechanizmu. Jeszcze szukam do niego jakieś stare portretowe szkło. Jakiś stary Zeiss z piękną plastyką.
    Cytat Zamieszczone przez chrisNI Zobacz posta
    Nie to plastikowe g...o z elektronikà w środku. Właśnie zostałem właścicielem następnego Canona FT. A tak wogóle obecnie korekcja liczy ponad 70 sztuk I wszystkie mimo sędziwego wieku w pełni sił.
    Mam tylko parkę OM'ów i ciągle je używam. A elektronikę używam... zawodowo bo nie da się inaczej.
    Pozdrawiam
    Marek
    -----------
    canon user

  8. #8
    Bywalec Awatar Dragunov
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    45
    Posty
    172

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    Osobiście polecam Ultrafin liquid od Tetenala, utrwalam superfixem również tej firmy,a pracuję na negatywach Ilfordach i świetnie sprawdza się. Myślę, że na początek to bardzo przyjazna chemia.
    7D l EOS 30 Date l sure shot WP-1 l 40/2.8 l SPEEDLITE 580EXll l MAMIYA RB67 + SEKOR 90/3.8
    http://piotrplyszewski.pl/

  9. #9
    Bywalec Awatar chrisNI
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Newry
    Posty
    173

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    @ Dragounov dzięki! Ja znowu zaczynacie od zera w tym temacie więc chemical I materiał radykalnie dla mnie nieznajome. Zakupiłem Ilforda PAN 100, 400 oraz serie HP plus. Gdybyś był uprzejmy podać rodzaj błon na jakich pracujesz I orientacyjne czasu wywoływania w odniesieniu o wspomnianà chemię. Z górę dziękuję. Generalnie preferuję większe rozcięczenia z czym wiàże się przedłużony czas wołania ( mniejszy marginesbłędu I tonal nie więcej szczegółów w cieniach).

  10. #10
    Początki nałogu Awatar mrek
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Miasto
    Posty
    331

    Domyślnie Odp: Wywolywanie negatywow B%W

    Cytat Zamieszczone przez chrisNI Zobacz posta
    Ja znowu zaczynacie od zera w tym temacie więc chemical I materiał radykalnie dla mnie nieznajome. .....
    Może więc wybierz wywoływacz Diafine? Zero problemów przy wywoływaniu. Każdy film moczysz 2x po minimum 3 minuty w dwóch częściach wywoływacza, którego temperatura może się mieścić w zakresie od 19-25 stopni
    Efekty? diafine - Flickr: Search
    Wady? Cena.
    Pozdrawiam
    Marek
    -----------
    canon user

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •