Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Testy aparatów a temperatura.

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    834

    Domyślnie Testy aparatów a temperatura.

    Tak się zastanawiam, czy w testach internetowych opartych o cyferki jest brana temperatura matrycy/aparatu. Może nie wszyscy zauważają ten problem, ale jeśli u kogoś aparat pracuje ciągiem kilka godzin, można zauważyć wyraźny wzrost szumów porównując aparat o temperaturze 20°C a rozgrzany (poprzez ciągłą pracę) do 45°C.

    Z ciekawości pobrałem studyjne rawy z dpreview 5D III, 5D II, 6D ISO 12800.
    Wg danych exif :
    5D III - CameraTemperature - 23°C
    5D II - CameraTemperature - 32°C
    6D - CameraTemperature - 32°C

    Różnica 9°C może nie jest tak duża, ale przy cyferkowych testach takich jak dxo może mieć wpływ na końcowe punkty (nie wiem w jaki sposób testują, ale wątpię by komuś chciało się utrzymywać temperaturę aparatu co do 1°C)

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 847

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Chyba w ostatnim nr DFV (niestety w tym momencie nie mogę znaleźć na której stronie) była przy okazji jakiegoś testu mowa o tym, że nie zawsze niska temperatura oznacza niskie szumy. Postaram się znaleźć, ale może ktoś jeszcze kojarzy.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Nr 3/2013 od str 62.

    Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Z mojego doświadczenia wynika że im większa temperatura tym większe szumy pomiarów nie przeprowadzałem ale ja jako znany szumofob widzę te szumy gołym okiem nawet na iso 100, jak ktoś nie wierzy że to widać to niech pogada z tym audiofilem od cyfrowych kabli on słyszy różnicę na cyfrowym sygnale przesyłanym "tanim kablem" i "dobrym drogim kablem" zastanawiałem się czy będzie słyszał jak transmisja będzie bezprzewodowa i co na to wpłynie? ilość tlenu w powietrzu pomiędzy urządzeniami?
    Więc może "nie zawsze niska temperatura to niskie szumy" (nie wiem nie czytałem) ale zawsze im wyższa temperatura tym większe szumy tak to widzę.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 425

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Sygnał cyfrowy to fala prostokątna o umownych poziomach 0 (brak sygnału) i 1 (sygnał wysoki). Ale żeby taka falę wygenerować i przesłać i zinterpretować skorzystać należy z analogowych elementów czyli wytworzyć napięcie odpowiadające 1 lub wygasić napięcie aby uzyskać 0 i w ten sposób defacto przewód cyfrowy przenosi prąd przemienny a więc zjawiska takie jak pojemność czy indukcyjność kabla mają wpływ na "prostokątność" fali. Układ odbiorczy musi szybciutko zinterpretować otrzymany sygnał i zamienić go na ciąg zer i jedynek tylko co zrobić jeśli na skutek słabej jakości przewodu fala prostokątna stała się sinusoidą czy jakimś innym dziwnym tworem? Może się okazać, że jedynka zostanie zinterpretowana jako zero lub odwrotnie. Oczywiście jest korekcja błędów ale przy dużej liczbie błędów i ona wymięknie a czas nagli bo następne dane napływają !!! Co w taki przypadku robi karta wifi? Zmniejsza prędkość połączenia aby zmniejszyć liczbę błędnych danych. A co ma zrobić odbiornik cyfrowego sygnału audio? Zmniejszyć prędkość? Nie da rady. Więc co? Błędne dane należy zignorować i nie przesyłać ich dalej a to oznacza spadek jakości dźwięku.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Sergiusz
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    mazowiecka wioska
    Posty
    2 708

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Chyba im zimniej tym lepiej. W niskich temperaturach drut chyba nieco lepiej przewodzi. Stąd audiofile powinni trzymać złote kable w zamrażarce.
    Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    834

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    widzę te szumy gołym okiem nawet na iso 100
    Trudno byłoby nie zauważyć
    Przykład 500D ISO 200 czas 2s (cropy 1:1) - http://img829.imageshack.us/img829/3640/szumt.jpg
    Obrazki wołane w ACR 7.3, podciągnięta krzywa, żeby było wyraźnie widoczne. Ostatni przykład ma odjęty dark frame w photoshopie. Sam już nie wiem czy to hoty czy szumy, tak dużo tego przy takiej temperaturze
    Przy krótkich czasach, na rozgrzanej matrycy efekt jest podobny.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Cytat Zamieszczone przez Grzesiek_PL Zobacz posta
    5D III - CameraTemperature - 23°C
    5D II - CameraTemperature - 32°C
    6D - CameraTemperature - 32°C

    Różnica 9°C może nie jest tak duża, ale przy cyferkowych testach takich jak dxo może mieć wpływ na końcowe punkty (nie wiem w jaki sposób testują, ale wątpię by komuś chciało się utrzymywać temperaturę aparatu co do 1°C)
    Utrzymywanie stałej temperatury testowanego aparatu wedlug odczytu z exif byłoby błędem. Utrzymywać należy stała temperaturę otoczenia i sposób testowania ( np. czas właczenia aparatu itp.). Różne odczyty z exif moga wynikać z różnic konstrukcji aparatu. Zależnie od położenia czujnika moga mieć mniej lub więcej wspólnego z temperatura otoczenia albo z temperatura matrycy. W zasadzie tylko temperatura matrycy ma wpływ na szumy.

    Co nie zmienia faktu, że testujacy raczej nie zwracaja uwagi na temperaturę otoczenia i dlatego małe różnice w cyferkach szumowych sa nieistotne. Czego dowodem sa również sprzeczne wyniki z różnych źródeł.

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Testy aparatów a temperatura.

    Cytat Zamieszczone przez Grzesiek_PL Zobacz posta
    Trudno byłoby nie zauważyć
    Przykład 500D ISO 200 czas 2s (cropy 1:1) - http://img829.imageshack.us/img829/3640/szumt.jpg
    Obrazki wołane w ACR 7.3, podciągnięta krzywa, żeby było wyraźnie widoczne. Ostatni przykład ma odjęty dark frame w photoshopie. Sam już nie wiem czy to hoty czy szumy, tak dużo tego przy takiej temperaturze
    Przy krótkich czasach, na rozgrzanej matrycy efekt jest podobny.
    no patrz a niektórzy nie widzą i idą w zaparte że szumy to wymysł socjalistycznej propagandy, a ogólnie to pomagają uzyskać bardziej artystyczny efekt więc nawet jak propaganda jest prawdą to tak jest lepiej, mam podobne zdjęcie ale przedstawiające realny krajobraz (robione ok godz 14:00) naświetlany ok minuty może trochę więcej (a nie jakiś dekielek) niebo na nim wygląda jak zimowa bezchmurna gwiaździsta noc, to raczej nie są hoty to szum.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •