Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 125

Wątek: [test] Pixma iP5200R - koszty wydruku

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie [test] Pixma iP5200R - koszty wydruku

    Po zakupie iP5200R zrobilem maly crash-test p.t. "ile wyciagnie na jednym komplecie tuszy". Oto efekt:

    Warunki wyjsciowe:

    - Wydruki A4
    - najwyzsza jakosc (2400x9600 czy ile to tam driver pokazuje)
    - drukowanie borderless
    - druk spod Linuxa, sterownik TurboPrint (http://www.turboprint.de)
    - Papier blyszczacy/matowy (mniej wiecej w proporcjach 1:1), rozne rodzaje (HP i Canon)
    - Zdjecia "raczej ciemniejsze" - sporo nocnych z Pragi, kilka moich ostatnich tenisowych, ale tez troche samolotow.. itp.

    Wynik:

    Po 50 stronach wyczerpal sie calkowicie tusz zolty. Obadalem wizualnie inne zasobniki i zostalo w nich odpowiednio:
    - cyan: 5% (w zbiorniku plywaja ostatnie krople)
    - magenta: 2% (juz nic nie plywa, zostalo tyle ile w gabce)
    - czarny foto: 66% (na oko 2/3)
    - czarny zwykly: 100% :-) bo nic "normalnego" praktycznie nie drukowalem

    Analiza:

    Policzmy: jeden zbiornik to 13ml tuszu. Przyjmujac powyzsze proporcje, na 50 stron wydruku zostalo zuzytych ok. 42ml tuszu. Czyli na jedna strone potrzeba ok. 0.85ml.

    W Komputroniku tusze z serii CLI-8 kosztuja 45PLN brutto. Czyli 1ml tuszu mamy za 2.9PLN. Czyli koszt samego wydruku jednego zdjecia A4 w powyzszym tescie to 2.46PLN

    Teraz papier. Wezmy najtanszy sensowny papier A4 od HP: Q5437A, 39PLN w balta.pl za opakowanie 25 szt. - czyli 1.56PLN za kartke.

    Wniosek:

    Przy wszystkich powyzszych zalozeniach calkowity koszt wydruku jednego zdjecia A4 na papierze HP wynioslby 4 zlote. Przy czym ze wzgledu na rodzaj zdjec (nocne, hala, duzo ciemnego tla) jest to raczej gorne ograniczenie.

    To wszystko jest aktualne rowniez dla innych drukarek z serii iP uzywajacych tuszy CLI-8:
    - na pewno iP4200
    - prawdopodobnie iP8xxx - tam tuszy jest wiecej ale technologia druku (krople 1pl) ta sama
    - byc moze iP4000 i nizsze - tu chyba sa wieksze krople takze nie mam pewnosci

    Co ciekawe, te wyniki nie roznia sie az tak jak myslalem od tego, co wyliczylem dla HP PSC 2410 - tam na jednym komplecie (czarny+kolor) bylem w stanie rowniez wydrukowac ok. 50 zdjec. Tyle ze:

    - tusze Canona sa tansze (w przeliczeniu na ml)
    - tamte testy to byly zdecydowanie jasniejsze zdjecia (samoloty)
    - no i tu, gdy skonczy sie jeden kolor, to reszta nie idzie do smietnika...

  2. #2
    Uzależniony Awatar dentharg
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Tomaszów Maz/Łódź
    Posty
    867

    Domyślnie

    A jak z wykorzystaniem tej drukarki do foto przy pomocy cups+gimpprint? Bo mysle o kupnie iP4200.
    Postprocessing: AfterShot Pro + pluginy

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dentharg
    A jak z wykorzystaniem tej drukarki do foto przy pomocy cups+gimpprint? Bo mysle o kupnie iP4200.
    Próbowałem, ale dałem sobie spokój i kupiłem te drivery. Z tego co wiem, to po długich bojach komuś udało się uzyskać jakąś funkcjonalność foto, ale ciągle daleką od ideału. A tu jest po prostu wszystko, tak jak pod Win

  4. #4
    Uzależniony Awatar dentharg
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Tomaszów Maz/Łódź
    Posty
    867

    Domyślnie

    To jest dopiero glupota.. Kupiles sprzet za XXX kasy i do tego producent nie daje Ci sterownika pod Twoj system..
    Postprocessing: AfterShot Pro + pluginy

  5. #5
    Uzależniony Awatar dentharg
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Tomaszów Maz/Łódź
    Posty
    867

    Domyślnie

    A jak z update'ami tego sterownika? Jak juz raz sie kupi, to ma sie dozywotnie update'y? Czy jak zmienisz drukarke to znow 30E idzie sie..
    Postprocessing: AfterShot Pro + pluginy

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    To raczej wina tego ze linux sie teraz slabo kojarzy z grafika. Ale zmieni sie i to.
    Cos mi sie wydaje, ze nie dozyje tego momentu

    Muflon, fajny tescik. Udowodniles, ze jednak nie oplaca sie biegac po labach i uzerac z laboludami

  7. #7
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    967

    Domyślnie

    Muflon, dzieki za test! Postanowilem policzyc na bazie Twoich wynikow jak to sie ma w przypadku mojej Pixmy i4200.

    Tusze kupilem oryginalne w paczce 4x 13ml za $46.49 czyli $11.60 za jeden tusz.
    Papier oryginalny: 20 kartek 11"x8.5" za $8.25 czyli $0.41 za kartke

    Liczac ze moja Pixma tez zuzyje 0.85ml na wydruk strony to otrzymujemy:

    $0.41 za kartke + $0.76 za tusz (0.85ml x $11.60 / 13ml) = $1.17 za wydruk w tym formacie (A4). Nawet niezle.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dentharg
    To jest dopiero glupota.. Kupiles sprzet za XXX kasy i do tego producent nie daje Ci sterownika pod Twoj system..
    Niestety, taki uklad, czy sie to komu podoba czy nie Canon tak naprawde daje jakies tam sterowniki, ale one sa dosc slabo rozwijane i ogolnie kiepskie. Natomiast te sterowniki TurboPrint nie sa jakies specjalnie drogie (30EUR), sa bardzo dobre i podoba mi sie ich polityka licencyjna - mozna naprawde dobrze przetestowac przed zakupem.

    Cytat Zamieszczone przez dentharg
    A jak z update'ami tego sterownika? Jak juz raz sie kupi, to ma sie dozywotnie update'y? Czy jak zmienisz drukarke to znow 30E idzie sie..
    To jest jeden RPM obslugujacy duzo roznych drukarek, oblokowywany jednym kodem. Upgrady w ramach "duzego" numeru wersji za darmo.
    Cytat Zamieszczone przez [DoMiNiQuE
    ]Muflon, fajny tescik. Udowodniles, ze jednak nie oplaca sie biegac po labach i uzerac z laboludami
    No poniekad... z tego co pamietam, to w PL koszt fotki A4 waha sie od 3 do 5PLN - przy czym te 3PLN to z rzadka, w promocjach, albo przy zamawianiu wiekszej ilosci. Drukarka jak widac plasuje sie w tych samych okolicach - a chyba jednak wygoda wieksza. BTW, glownie to chcialem to sobie udowodnic ;-)

  9. #9
    Początki nałogu Awatar oszołom
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    51
    Posty
    301

    Domyślnie

    Dzięki za test. Dotąt zdjęcia robiłem w labie, ale po przeliczeniu kosztów, które są już podobne do labów plus wygoda robienia zdjęć w domu skuszę się na drukarkę. ( Canon lub Epson )
    Eos 1D Mark IV + maleńka szklarnia elek oraz jeden Zeiss:-D

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar snow
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Świdnik/Lublin
    Wiek
    40
    Posty
    1 145

    Domyślnie

    A mi się nasuneło pytanie jak z trwałością zdjęć z drukarki a jak z labu? Które szybciej wyblakną/stracą ładne kolory?
    40d + m42 58-500 + EF 18-75

    "osiagnales szczyt w lizaniu viteaza" - by dan7770

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •